Geçmişten Bugüne Oxford Üniversitesi Tarihi: Mezunlar ve Bilim İnsanları

Türkiye’de Kalp Naklinin Öyküsü

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Yerli Film

Her Gün 1 Bardak Kefir İçerseniz Ne Olur?

4 Yıldır Bulunamayan Malezya Havayolları Uçağının Sır Dolu Hikayesi

Dünya 15 Mart, 09:28'de eklendi

Uçmak her ne kadar insanoğlunun geçmişten beri en büyük tutkularından biri olsa da, uçmaktan ve uçaklardan korkan insanların sayısı hiç az değildir. İstatistiklere bakıldığında uçak kazaları oransal olarak diğer ulaşım araçlarının kazalarına göre daha az olsa da, bazı uçak kazaları yıllar sürebilecek efsanelerin doğuşuna neden olmaktadır. Malezya Havayolları 370 sefer sayılı uçak kazası da bu kazalara verilebilecek en büyük örneklerden biridir.

Kayıp Uçak

Malezya Havayolları’na ait olan 9M-MRO kuyruk numaralı Boeing 777-200ER tipi uçak her zamanki uçuşlarından birini yapmak üzere 227 yolcusu ve 12 mürettebatı ile Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı’ndan bölgenin saati ile 00:41’de kalkışını yaptı. Yaklaşık olarak 8 saat sürecek olan uçuşun Pekin Başkent Uluslararası Havalimanı’nda sonlanması bekleniyordu. Ancak uçuş başladıktan kısa bir süre sonra saat 01:22’de uçakla olan radar bağlantısının kesildiği Subang Hava Trafik Kontrol Merkezi tarafından açıklandı. Uçak ile irtibat kesildiğinde, uçak Tayland Körfezi üzerinde bulunuyordu. Hava trafik kontrol merkezi resmi olarak 02:40’da uçağın kaybolduğunu rapor etti. Uçakla bağlantı kesilmeden önce pilot ile yapılan son konuşmada duyulan en son cümle pilotun “Tamam iyi geceler” cümlesi olmuştu.

Askeri Radar Uçağı Tespit Etti

Uçakla ilgili bir anormallik olduğunu tespit edenler sadece Subang Hava Kontrol Merkezi çalışanları değildi. Uçağın normalde uçmaması gerektiği kadar alçaktan uçtuğunu fark eden Malezya Ordusu personelleri de bir gariplik olduğunu fark ederek uçağı radar üzerinden izlemeye almışlardı. Ordu radarından elde edilen bilgilere göre kayıp uçak en son 02:40’ta Perak Adası civarında görülmüş sonrasında ise uçaktan alınan son sinyal 08:11’de ilgililere ulaşmıştı.

Arama Çalışmaları Başlatıldı

Uçağın radarda son görüldüğü yerler ağırlıklı olmak üzere başlatılan arama çalışmaları giderek hem alan olarak hem de çalışmalara katılan ülke sayısı olarak genişledi. 14 ülkenin katılımı ile başlayan çalışmalar 26 ülkenin katılımı ile sürdürülmüş; tüm bu çalışmalar esnasında çeşitli komplo teorileri de ortaya atılmıştı. Bu teorilerden en çok dile getirileni tahmin edilebileceği üzere terör saldırısıydı. Fakat Çin resmi makamları uçakta bulunan Çin vatandaşlarının hiçbirinin herhangi bir terör bağlantısı olmadığını açıkladı.

Teröristlerin uçağı kaçırarak istedikleri yere indirdiklerini iddia edenler olduğu kadar, pilotun uçağı intihar amaçlı düşürdüğünü iddia edenler de yok değildi. Nitekim uçak normalde bulunmaması gereken bir rotada uçuyordu. Ancak pilot ile ilgili, uçağı bilerek düşürmüş olabileceği yönünde tatmin edici bir sonuca ulaşılamadı. Çalışmalar tam bir sonuç vermemiş olsa da kaybolan uçağa ait olduğu düşünülen bir kuyruk, uçağın bulunabileceğine dair umutları yeniden yeşertmişti.

Aramalar Durduruldu

Muhtemel enkaz bölgesi yer yer 5km’ye varan okyanus çukurlarının bulunduğu bir bölgeydi.  Arama çalışmalarına yaklaşık 3 sene devam eden Çin, Malezya ve Avustralya ortak bir karar alarak arama çalışmalarını durdurduklarını dünyaya duyurdular. Bu kararın gerekçesi olarak ise; aranması gereken bölgelerin yeteri kadar arandığını gösterdiler. Alınan bu karara uçakta kaybolan kişilerin aileleri büyük bir tepki gösterselerde kararda herhangi bir değişikliğe neden olamadılar. Arama çalışmalarına kendi imkanları ile devam etmek isteyen yolcu yakınları aralarında para topladılar ancak bu para da onlar için yeterli seviyeye ulaşamadı. Aileler bunun üzerine internet üzerinden bir bağış kampanyası düzenleme kararı aldılar.

Uçak Afrika’da mı?

Afrika’da bulunan bir plajda çevre temizliği yapan gönüllüler karaya vuran enkaz parçaları bulmuş, bu parçaların kaybolan uçağa ait olabileceğini iddia etmişlerdi. Sürdürülen araştırmalar gerçekten de bu parçaların kaybolan Malezya Havayolları’na ait uçağa ait olduğunu ortauya koymuş ancak uçağın tamamı yine de bulunamamıştı. Devletlerin aramayı bıraktığı, ailelerin ise bırakmayacaklarını belirttiği Malezya Havayolları 370 sefer sayılı uçak kazası gündemi daha uzun süre meşgul edecek gibi görünüyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.