Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Kore Filmleri

Adana Gezi Rehberi: Adana’da Gezilmesi Gereken Yerler Nereler?

Genel, Seyahat 3 Ocak, 14:37'de eklendi

Adana, kendine has yapısıyla Türkiye’de, daha önce gidip görmediyseniz mutlaka görülecek yerler listenize eklemeniz gereken bir yer. Peki Adana’da gezip görülmesi gereken yerler nereler? Gerek mutfağıyla gerek de doğal güzellikleriyle, Türkiye’nin en büyük şehirlerinden Adana’da yapmanız gerekenleri anlattık.

Sabancı Merkez Camii

Ülkenin en büyük şirketlerinden biri olan Sabancı Holding’in kökleri Adana’ya dayanıyor. Sabancı grubunun, şehir için inşa ettiği görkemli bir yapı olan Sabancı Merkez Camii, 1998 yılında açılan ve bölgenin en etkileyici yapılarından biri olan, eşsiz bir eser. 28 bin kişinin aynı anda ibadet edebildiği Sabancı Merkez Camii 6 minareye sahip.

Saat Kulesi

Adana, ortalama sıcaklığının yüksek olması nedeniyle birçok park ve bahçe gibi güzelliklere sahip. Mimari tarz olarak, Adana’da hem Selçuklu hem de önceki medeniyetlerin izlerini de görmek mümkün. Adana, harika şehir yapısı nedeniyle zorluk çekmeden keşfedebileceğiniz bir yer. Adana’nın en önemli eserlerinden biri de, Türkiye’nin en büyüğü olan saat kulesi.

Kazancılar Çarşısı

Adana’da tarihi ve turistik anlamda en çok tercih edilen yerlerden biri olan Kazancılar Çarşısı, gezip görülmesi ve Adana’ya özgü eserler almak için harika bir yer. Kazancılar Çarşısı’nda bakır ustalarının harika eserlerini görebilir ve satın alabilirsiniz.

Küp Şelaleleri

Doğal güzelliklerden neler var diye düşünüyorsanız, Adana bu konuda oldukça geniş seçenekler sunuyor. Adana’nın bereketli toprağında birçok doğal eser var. Bunlardan biri de, Küp Şelaleleri. Adanalıların serinlemek için sık gittiği bu doğal cennet, birçok turisti ağırlıyor.

Şar Antik Kenti

Tarihi anlamda çok yönlü bir geçmişe sahip Adana’da, Tufanbeyli ilçesinde yer alan Şar Antik Kenti, görmeniz gereken güzellikler arasında. 

Adana’da ne yenir: Şırdancı Bedo

Adana dendiğinde elbette ki akla ilk gelenlerden biri de yeme içme kültürü. Kebap kültürü zaten zengin bir şehir olan Adana’nın özel lezzetlerinden biri de şırdan. Adana şırdanını yapan en iyi yerlerden biri, önünde her zaman sıra olan Şırdancı Bedo… Bu özel lezzeti mutlaka tatmalısınız.

Ciğerci Şeyhmus

Adana’nın ciğeri de, kebabı kadar meşhur. Gitmişken, ciğeri de en iyisinden yemek isterseniz Adana’nın en meşhur ciğercisi olan Ciğerci Şeyhmus’un kapısını çalabilirsiniz.

Adana’da yapabileceğiniz diğer şeyler neler?

Adana’da vaktiniz varsa ve denk gelebiliyorsanız, yapmanız gerekenlerden biri de Kazım Büfe’nin lezzetine doyum olmaz muzlu sütünden içmek. Bunun dışında Adana’nın en önemli kültürel etkinliklerinden biri olan Portakal çiçeği festivali de, yapılacaklar arasında.

Zengin ve renkli bir kültüre sahip Adana’da yapabileceğiniz o kadar çok şey var ki, bunlar sadece bazıları. Yine de Adana’yı keşfetmek için siz de bir yerden başlayabilirsiniz. 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.