Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Kore Filmleri

Bir Cumhuriyet Değeri : Köy Enstitüleri

Genel 6 Eylül, 01:03'de eklendi

Köy enstitüleri Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulan ve aktif bir şekilde hizmet verip oldukça fazla sayıda mezun veren ve bu sayede toplumda kalkınma ve refahı öngörüyordu. Bu ideale hizmet ederken her biri birbirinden değerli mezunlar verdi ve ne yazık ki tarihin bir dönemine damgasını vurduktan sonra kaldırılmasına karar verildi.

Köy Enstitülerinin Amaçları

Köy enstitülerinin birincil amacı adından da anlaşılacağı üzere köy öğretmeni veya köyde hizmet edecek meslek erbabını yetiştirmektir. Bu enstitüleri açma yetkisi o zamanlar Maarif Vekilliği denilen Milli Eğitim Bakanlığı’nın elinde bulunmaktaydı. 

Köy enstitülerinde eğitim görüp bu kurumdan mezun olan öğretmenler sonrasında bakanlık tarafından tayin edildikleri köylerde eğitim ve öğretimden tümüyle sorumlu olurlardı. Buna ek olarak, bağ, bahçe ve tarla işlerinde ziraat bilgileriyle köylülere rehberlik etmekle de yükümlülerdi. 

Köy Öğretmenlerinin Görevleri

Köy enstitülerinin tarihi hakkında bilgi almak ve amaçlarını tümüyle anlamak için köy öğretmenlerinin vazifelerini bilebilmek gerekir. Köy öğretmeni şimdilerde olduğu gibi sadece okul ve eğitim konularında sorumlu değildi. O zamanki köy öğretmenlerinin çok daha büyük sorumlulukları vardı. Bu görevlerin başlıca olanları şöyleydi;

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı koy-enstituleri-6.jpg

 • Köyde kullanılacak olan köy okulu binasının yapımında, işçiliğinde, bahçesinin düzenlenmesinde fiili olarak çalışmak.
 • Okullara devlet tarafından veya hayır sahipleri tarafından verilen eşyadan sorumlu olmak ve onları korumak
 • Köydeki hayvancılığı desteklemek, gerekirse hayvanların bakımı konusunda yardım etmek
 • Köy okulunun bulunduğu araziyi bakımsız bırakmamak, köylülere örnek teşkil edecek şekilde ekip peyzaj düzeni oluşturmak
 • Köy okulundaki öğrencilerin eğitim ve öğretimi ile her türlü ilgilenmek, aileden kaynaklanan sorunları gidermek
 • Köy okuluna devam eden öğrencilerin sağlık durumlarıyla yakından ilgilenmek, olumsuz durumlara karşı tedbir almak
 • Köy halkının el birliğiyle yapması gereken işlerde fiilen yer almak ve rehberlik etmek

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı koy-enstituleri-5.jpg

 • Köy halkının sosyal hayat ve milli kültür düzeyini yükseltmek
 • Resmi bayram günleri, okul açılışları gibi özel günlerde törenler yapmak
 • Köy halkını ekonomik yönden kalkındıracak faaliyetlere öncülük ve rehberlik etmek, sanat, ziraat ve teknik alanlarda köyün potansiyeline göre projeler belirlemek ve köy halkını bu yönde geliştirmek
 • Özellikle köydeki öğrencilerin köyün yapısına ve doğasına uygun sporları yapmalarında teşvik etmek, onları bu spor dallarında yetiştirmek

Yukarıda sayılan görevlerden de anlaşılacağı üzere, köy enstitülerinden mezun olan ve görev yapacağı köye tayin edilen köy öğretmenlerinin oldukça büyük bir sorumluluğu vardı. Yalnızca öğrencilere eğitim ve öğretim vermek değil, köy halkına da güzel bir örnek teşkil etmek, birçok alanda rehberlik etmek ve adeta bir liderlik vasfı yüklenmişti.

Köy Enstitüleri‘ne Öğrenci Nasıl Seçilirdi?

Köy enstitüleri Kars ilimizden Edirne ilimize kadar memleketin her köşesinden öğrenci almaktaydı. Köylere Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilmiş öğretmen ve müfettişler giderek köy enstitülerinde yüksek başarı gösterebilecek kapasitedeki öğrencileri seçer, onların ailelerine enstitünün hedeflerini anlatır ve aileleri ikna etmeye çalışırdı. Durum ilk başlarda böyle ilerlese de zaman geçtikçe ve bölgelerinde bulunan köy enstitülerinde alınan eğitim ve refah düzeyini gören velilerin çoğu kendi çocuklarını köy enstitülerine yazdırmak için çaba sarf etmeye başlamıştı.

Köy enstitülerinde bulunan öğrenciler yoğun bir eğitim görmekteydiler. Üstelik, bu eğitim yalnızca teorik derslerden ibaret de değildi. Her tür temizlik işlerinden, yemek yeme adabına, hayvan ve taşıt bakımından ziraat konularına, müzikten spora her tür sosyal ve kültürel eğitimi de enstitü tarafından alan öğrenci, köyünde adeta bir kültür örneği olacak şekilde yetiştirilmekteydi. Buna ek olarak, yoğun düzeyde marangozluk, demircilik eğitimi de almaktaydılar. Bunun amacı ise ileride köyüne geri döndüğünde bir okul inşa edebilmesiydi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.