Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Kore Filmleri

Bir Dönemin Efsanesi Concorde Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dünya 17 Aralık, 20:08'de eklendi

Havacılık tarihinin gelmiş geçmiş en ikonik tasarımlarından birine ve en ilginç hikayesine sahip olan uçağı Concorde, şimdilerde gökyüzünde olmasa da popüler kültürde önemli bir yerde. Ses hızını aşabilen, süper lüks konforda bir deneyim sunan Concorde’u efsane yapan özelliklerine bakalım.

Maksimum hızı 2150 kilometre/saat olan ve Londra-New York arasını 3 buçuk saate indiren efsane Concorde’u hatırlayalım.

Sadece 20 tane üretildi

Concorde, 6’sı test için olmak üzere toplamda 20 adet üretilen bir uçaktır. Mühendislik açısından bir harika olsa da, ticari havacılık anlamında ise aynı başarıyı gösterememiştir.

Sesten iki kat hızlı

İki adet Rolls Royce motora sahip olan Concorde, o denli güçlü bir uçaktı ki, bu durum uçağın taksi işlemini, yani pistte hareketini zorlaştırıyordu. Bu nedenle uçak, taksi yaparken dört motordan ikisini kullanıyordu. Uçak, ses hızının iki katına ulaşan, bugün bile ulaşılması çok zor görülen bir hıza sahipti.

Azami irtifası 18 bin metre

Uçağın en yüksek uçuş yüksekliği 18 bin metreydi. Bugün uçakların hiçbiri bu yükseklikte uçamaz ve Concorde ile uçmuş olsaydınız, dünya size yuvarlak bir küre olarak görülecekti.

Yolcular, uçaktayken Concorde’un hızını ve irtifasını bir ekran üzerinden takip edebiliyordu. Bugün hala birçok uçakta, böyle bir özellik söz konusu değildir.

Bir uçağın maliyeti 200 milyon dolar

Concorde, her açıdan üst düzey olan teknik donanımı ile üretilmesi oldukça masraflı bir uçaktı. Bugünün hesabı ile o dönem, bir Concorde üretmek için gereken para 200 milyon dolardır. 

Sonik patlamalar

Concorde, aşırı hızı nedeniyle muhaliflere de sahipti. Uçak ses hızını aşarken ortaya çıkardığı sonik patlamalar, çevredekiler tarafından rahatsiz edici bulunuyordu. Bu durum, uçağın birçok ülkede kara üzerindeyken sesten hızlı uçmasının yasaklanmasına neden oldu.

Uçağın burnu kalkış ve inişlerde aşağı iniyordu

Uçağın ilginç tasarımı nedeniyle, kalkış ve inişlerde pilotların pisti görebilmesi için burnu indiriliyordu. Dik bir açıyla inen uçakta, tekerlerden önce motorun yere değme riski de bulunuyordu. Bu duruma önlem amacıyla uçağın kuyruk kısmında fazladan bir teker de yer aldı.

İlk ve tek kazanın ardından uçak kaldırıldı

25 Temmuz 2000’de yaşanan ölümlü uçak kazasının ardından Concorde bir daha piste inmedi. Uçağın son uçuşu ise 26 Kasım 2003’te yapıldı. 20 tane üretilen Concorde’dan bugün 18’i dünyanın belli bölgelerinde sergilenmektedir. 

Concorde’un kazası ise trajik bir hikayedir. Air France’ın 4590 sefer sayılı uçuşunda, Concorde kalkarken, daha önce kalkan bir uçaktan düşen bir parça Concorde’un arka tekerini parçalamış, bu da uçağın benzin deposuna gelip sızıntı yaratmıştır. Uçak, kalkışından 90 saniye sonra bir otele düşmüştür. 109 yolcu ve mürettebatın tamamı hayatını kaybetmiştir. 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.