Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Kore Filmleri

Bir İlkel Yaşam Serüveni : Apocalypto

Sinema 22 Mart, 15:10'de eklendi

Ve insan tek başına oturdu. Hüzne boğulmuş bir halde.

Bütün hayvanlar etrafına toplandılar ve dediler ki: “Seni böyle üzgün görmek hoşumuza gitmiyor. Bizden ne dilersen gerçek olacak.”

Apocalypto Mel Gibson’ın Maya uygarlığı hakkında çektiği 2006 yapımı bir filmdir. Yıl 1519 idi. Maya uygarlığını ortadan kaldıracak olan İspanyol Hernan Cortes’in kalyonları ufukta belirmeye başlamıştı. Ve köyü basıp genç erkekleri, kurban töreninde kafaları kesilmek üzere, başkentteki şamana satacak insan avcıları köye yaklaşıyorlardı.

Mel Gibson bu filmde uygarlıkların içeride çöktükten sonra dışarıda fethedildiklerini anlatmak istemişti. Filmi izlerken aslında hayatlarımızdan çok daha farklı ne tür hayatlar olduğunu insan epey düşünüyor. Ben bir izleyici olarak şahsen filmden farklı bir mesaj aldım.

“İnsan doğaya yabancılaştıkça felakete yaklaşıyordu.”

Filmin ana teması da bu eksen üzerine kurulmuş gibi görünüyor. Kabile yaşamını anlatan bir film olması hasebiyle  izleyicilerde bir ön yargı yaratarak durağan izlenimi uyandırabilir. Tam aksine Mel Gibson Apocalypto filminde siz filmseverlere çok güzel mesajlar vermekte. Filmde kan, aksiyon ve savaş sahnelerinin oldukça fazla olduğunu da belirtmekte fayda var. İlkel kabile yaşamının vahşetini, insanların hayata tutunma çabalarının son kertesini ve yaşamı devam ettirebilmenin tüm zorluklarının anlatıldığı film dram kategorisinde de kendisine fazlasıyla yer bulabilir. Siz değerli izleyicilere şimdiden iyi seyirler.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Başlıklar: ,