Doğa İle Başbaşa Bir Tatil İçin En İyi Ücretsiz Kamp Alanları

Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Bir Kitaptan Uyarlanmış En İyi Sinema Filmleri

Sinema 4 Ocak, 23:59'de eklendi

Beyazperdede izleyiciyle buluşan birçok sinema filmi, başarılı bir kitap uyarlamasıdır. Bir kitaptan uyarlanmış en iyi filmleri merak ediyor musunuz? Yönetmenlere ilham kaynağı olan, harika kurguları ile kitaptaki heyecanın aynısını sinema salonlarında da yaşatmayı başarmış, kitap uyarlaması harika filmler listesine gelelim.

Açlık Oyunları

Suzanne Collins’in 2008’de yazdığı Açlık Oyunları, 28 ülkede yayına girdikten sonra 2012’de sinemaya uyarlandı. Bir sistem eleştirisi getiren Açlık Oyunları, okurları tarafından beğenildiği kadar izleyiciler tarafından da beğenildi. 80 milyon dolara yakın bütçe ile çekilen film, IMDB’de 7,0 puana sahip.

Baba

Sinemanın kült eserlerinden biri olan Baba serisi de, esasen bir romana dayanıyor. Mario Puzo’nun 1972 yılında yazdığı mafya romanı Baba’da, Corleone ailesinin hikayesi anlatılıyor. 1972 ve 1990 arasında çekilmiş üç filmle sinemaya taşınan Baba serisi, Al Pacino ve Marlon Brando gibi usta isimlerin başrolünde yer aldığı, harika bir yapım.

Gülün Adı

Umberto Eco’nun Gülün Adı kitabı, 1980’de yayınlanmış ve dünyanın en önemli eserleri arasına girmeyi başarmıştır. Orta çağ döneminde, imparator ve papa arasında yaşanan olayları anlatan kitap, bir ülke içi savaşı konu ediyor. Kitaptan 6 sene sonra The Name of The Rose adıyla yayınlanan filmi de, oldukça beğeni toplamayı başardı.

Marslı

Andy Weir’ın kaleme aldığı Marslı kitabı, dünyanın en iyi bilim kurgu kitabı ödülünü almayı başardı. Kitabın konusu, Mars’ta bir astronotun mahsur kalması. Bununla birlikte kitap, bu mücadeleyi yer yer mizahi bir dille anlatıyor. 2015 yılında vizyona giren The Martian filmi ise, bilim kurgu filmleri içinde üst sıralarda yer almayı başardı. Filmde başrolde Matt Damon yer alıyor.

Forrest Gump

Winston Groom tarafından 1986’da kaleme alınan Forrest Gump, tüm zamanların en iyi filmleri arasında gösterilen harika bir yapımın kaynağı. İzleyenleri, Tom Hanks’in hayat verdiği baş karakter olan Forrest ile harika bir bağ içine sokan film, yer yer tebessüm ettiren, bir an olsun enerjinin azalmadığı bir yapım.

Piyanist

Wladyslaw Szpilman’ın hayat hikayesini kaleme aldığı bir otobiyografi olan Piyanist, İkinci Dünya Savaşı’nda, Nazi zulmüne karşı koymaya çalışan birinin hayatını anlatıyor. 1946 yılında yayınlanan kitap, 2002’de sinemaya uyarlandı ve ünlü yönetmen Roman Polanski’nin yönetiminde, en iyi filmler arasına girdi. 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.