Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Kore Filmleri

Bitcoin 12 Yaşında: Bitcoin Nasıl Doğdu ve Popüler Hale Geldi?

Teknoloji 3 Ocak, 23:59'de eklendi

Popüler kripto para birimi Bitcoin, 34 bin dolarlık rekorunu kırması ile ekonomi dünyasının en önemli konularından biri olmayı sürdürüyor. Bitcoin’in bu yükselişini bir kenara bırakırsak bugün, Bitcoin’in 12. doğum günü. 2009 yılında, Satoshi Nakamoto adlı bir kişi tarafından geliştirilen ve duyurulan Bitcoin’de dünden bugüne neler oldu, bakalım.

İlk Bitcoin bloku 3 Ocak’ta başlatıldı

Bitcoin, blok zincir teknolojisine dayanan bir altyapı. Bitcoin’deki tüm transferler ve süreçler de, blok zincir ile oluşuyor. Bitcoin’deki ilk blok, bundan tam 12 yıl önce bugün, 3 Ocak’ta yapıldı. İlk Bitcoin transferi, BTC kurucusu Nakamoto’dan Hal Finney’a yapılmıştı.

İlk Bitcoin kuru: 1 dolar 1300 Bitcoin

BTC’nin duyurulduğu 2009 yılında, 1 dolar karşılığında 1300 Bitcoin satın alabiliyorsunuz. New Liberty Standart’da, 5 Ekim 2009’da yayınlanan ilk kur böyleydi… Şimdi 34.000 dolar, 1 Bitcoin alabiliyor.

Bitcoin’in ilk kullanım alanı bir pizza

22 Mayıs 2010 yılında bir kişi, 2 pizza için 10.000 bitcoin ödemesi yaptı ve Bitcoin ile ilk alışveriş gerçekleşti. 22 Mayıs günü, Bitcoin Pizza günü olarak da kutlanır. 

Bitcoin kurucusunun serveti

Bitcoin kurucusu, kimsenin bilmediği anonim bir isim. Bazı iddialar göre Elon Musk, bazı iddialara göre asla olmayan biri. Bitcoin verilerine göre, kurucu Nakamoto kuruluştan itibaren, elindeki BTC’leri satmadıysa tahmini servetinin 40 milyar dolar olması bekleniyor. Bu da onu dünyanın en zengin 50 kişisi arasına sokmaya yeterdi.

Dünyada 120 milyon insan Bitcoin sahibi

Yapılan analizlere göre, çeşitli Bitcoin borsalarında, Bitcoin sahibi insanların sayısı şu anda 120 milyon. Ancak kripto para borsalarının sayısının artmasıyla, bu sayı da artıyor.

21 milyon Bitcoin’in 18 milyonu üretildi

Bitcoin sınırlı arza sahip bir para birimi. Dolayısıyla, arz arttıkça gitgide Bitcoin daha da değerli hale geliyor, bir yandan da BTC üretimi zorlaşıyor ve yavaşlıyor. Şu ana kadar, 21 milyon toplam arzın 18 milyonu üretildi.

Piyasa değeri 640 milyar dolar

Bitcoin’in 34 bin dolar düzeyine ulaşmasının ardından, toplam piyasa değeri de 640 milyar dolara ulaştı. Bu zamana kadar 600 milyonun üzerinde transferin gerçekleştiği Bitcoin dünyasında, benzersiz BTC cüzdan adreslerinin sayısı ise 65 milyona yaklaştı. 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.