Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Kore Filmleri

Bosna Hersek’te Mutlaka Görmeniz Gereken 9 Yer

Dünya, Seyahat 8 Eylül, 10:25'de eklendi

Engebeli dağları, karla kaplı tepeleri, etkileyici Una Nehri, Osmanlı, Bizans, Roma, Balkan ve Slav ruhlarını buluşturan caddeleri ile Bosna Hersek, dünyadaki en nefes kesici doğal manzaralarından bazılarına sahiptir. Zümrüt yeşili nehirleri, büyüleyici Osmanlı mimarisi ve çok daha fazlası ile Bosna Hersek’te mutlaka görmeniz gereken 9 yeri sizler için derledik…

Travnik Kasabası

Travnik kasabası, ilginç bir tarihe sahiptir. Günümüzde macera sporları için tercih edilen kasaba, geleneksel doğu tarzı anıtlardan oluşan ilginç ortamlara da sahiptir. Şehir merkezinde, 15. yüzyıldan kalma bir Osmanlı saat kulesi de bulunmaktadır. Kasaba, Bosna’nın en ünlü kayak yerlerinden birine de ev sahipliği yapmaktadır.

Pliva Şelalesi

Bosna’nın merkezinde yer alan Pliva Şelalesi, Bosna Hersek’in başlıca turistik cazibe merkezlerinden biridir.

Una Nehri

Bosna Hersek ile Hırvatistan arasındaki doğal bir sınırın içine gizlenmiş muhteşem bir nehir olan Una Nehri’nin olduğu yerde, aynı adı taşıyan bir milli bir park da vardır. Macera sever biriyseniz, burada rafting yapmaya da gidebilirsiniz.

Zepce

Zenica ile Doboj bölgeleri arasında yer alan Zepce kasabası, dağlarla çevrili etkileyici bir yerdir. Ayrıca, Bosna Nehri de kasabanın içinden akmaktadır.

Drina Nehri

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Drina Nehri’nin üzerinde yer alan Osmanlı köprüsü, Mimar Sinan tarafından tasarlandı. Bölge, günümüzde Bosna Hersek’in en büyük turistik cazibe merkezlerinden biridir.

Bjelasnica Dağı

Orta Bosna bölgesinde yer alan bir dağ olan Bjelasnica, popüler bir kayak merkezine de ev sahipliği yapmaktadır. Bazı bölgeleri hala risk altında olsa da, turistik yollara sadık kalırsanız oldukça güvenlidir.

Saraybosna

Günümüzde modern çağa ayak uyduran bu Avrupa başkenti, artık perişan bir savaş bölgesi olmaktan çok uzakta. Açık havada yer alan barları, göz kamaştırıcı Pazar ve çarşıları, etkileyici şehir parkları, kemerli taş köprüleri, Türk lokantaları, modern sanat müzeleri, caz festivalleri, süslenmiş camileri ve çok daha fazlasına sahiptir.

Kupres

Bosna Hersek’te kış sporlarının tadını çıkarmak, yaz aylarında ise yamaç paraşütü gibi aktiviteler gerçekleştirmek için ideal bir yerdir.

Stolaç

Ülkenin en güzel kasabalarından biri olarak gösterilen Stolaç, eşsiz bir mimariye ve etkileyici bir kültürel mirasa sahiptir. Burada, tarihi Roma dönemine kadar uzanan kalıntılar ve mezar taşları gibi keşfedilecek şeyler de vardır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.