Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Kore Filmleri

Bullet Journal İle Hayatınızı Organize Edin

Genel 22 Mart, 01:00'de eklendi

Bullet Journal, oldukça kullanışlı bir not tutma yöntemidir. Bu yöntem ile günlük planlarınızı kolayca yapabilir ya da uzun vadeli planlarınızı şema ve posterlerle destekleyerek daha sağlam temellere oturtabilirsiniz. Bullet Journal sistemini uygulayarak sadece plan ve programınızı değil “ne yapmalıyım?” ya da “nasıl yapmalıyım” gibi maddelere de yer verebilirsiniz.

Bullet Journal Ryder Carol tarafından bulunan ve bir plan, program yapmanın hayatı ne kadar kolaylaştırdığını anlattığı bir sistemdir. Bu sistemde bir not defterine günlük yapacağınız işleri madde madde yazıp bunları uyguluyorsunuz. Maddeleri yazarken dikkat etmeniz gereken nokta ise cümleleri olabildiğince kısa ve öz tutmak. Bunların dışında yazdığınız maddelerin önem derecesine göre yanlarına etiketler ekleyebilir veya renkli kalemlerle işaretleyebilirsiniz. Böylece hangi işinizin daha öncelikli olduğunu anımsamış olursunuz.

Bullet Journal’da sayfalar nasıl oluşturulur?

Bu sistemi kullanmaya başlamadan önce hazırlamanız gereken birkaç bölüm var. Bunlar ilki “index” yani “içindekiler” bölümü. İçindekiler bölümünü de kendi içinde ikiye ayırmanız gerekiyor. Yan yana olan sayfalardan birini “İçindekiler 1” diğerini ise “içindekiler 2” şeklinde adlandırabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra Bullet Journal için ilk adım tamamlanmış oldu. Diğer kısımda sayfaları bölerek ay isimlerini yazıyorsunuz. Sayfayı nasıl böleceğiniz ise size kalmış.

İsterseniz bir sayfada 3 ay veya 2 ay yazacak şekilde bölebilirsiniz. Ayları yazdıktan sonra sıra günleri yazmaya geliyor. Bir sonraki sayfada ayın her gününü numaralarla alt alta yazmanız gerekiyor. Numaraları yazarken ayın her bir günün yanına o zaman denk gelen günün de baş harfini eklemeniz gerekiyor. Günleri yazarken her bir satıra bir gün yazmanız işleri daha kolaylaştırır ve daha sağlıklı not tutmanızı sağlar.

Burada değineceğimiz diğer bir konu ise Bullet Journal’ın kesit ve net kuralları olmadığıdır. “Benim defterimde her güne yetecek satır yok” diyorsanız, yan yana olacak şekilde ayın günlerini 2’ye bölerek de not edebilirsiniz.

Numaralandırdığınız bu bölüme ay içinde önemli bir etkinlik varsa onları not edebilirsiniz. Ayrıca sevdiklerinizin doğum gününü, evlilik yıl dönümünü de yine burada belirtebilirsiniz. Bu kısmı da oluşturduktan sonra diğer bölüme geçiyoruz. Sonraki sayfayı açarak o gün hangi gün ise onu başlık olarak atıp, yapılacaklar listesini hazırlıyoruz. Listeyi oluştururken o günün tarihi yazmayı unutmayın.

Maddeler nasıl hazırlanır?

Maddeleri yazmadan öncede, günlük programınız içinde önem derecesine göre maddeleri gruplanız gerekiyor. Bu grupları görevler, notlar ve olaylar olarak ayırabiliriz. Ardından her bir gurup için ayrı bir simge belirlemeniz gerekiyor. Örneğin görev gurubuna giren maddelerin önüne tire (-) işareti koyabilirsiniz. Aynı şekilde notlar ve olaylar için de ayrı işaretler belirleyerek maddelerin önüne eklemelisiniz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi Bullet Journal’da kesin kurallar yok. Yazacağınız maddeleri 3 veya daha çok guruba da ayırabilirsiniz.

Gün içinde tamamladığınız görevleri belirtmek için madde başına koyduğunuz simgeyi (x) işaretine çevirin. Eğer o gün yapmayı planladığınız görevi yapamamışsanız, madde başındaki işareti, kendi belirlediğiniz bir simgeye dönüştürmeniz gerekiyor. Yapmanız gereken görev acilse ertesi gün için hazırlayacağınız sayfanın sağ tarafına, mümkünse renkli bir kalemle o görevi not etmeniz gerekiyor.

Bullet Journal defteri ne kadar?

Kısaca Bullet Journal günlük ve aylık işlerinizi not ederek hatırlamanızı sağlayacak bir sistemdir. Bunun için herhangi bir defter kullanabilirsiniz. Ancak bulletjournal.com web sitesindeki gibi bir defter almak isterseniz onun fiyatı ise şu an 24.95$. Yani Türk lirası ile neredeyse 100 TL civarında.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.