Geçmişten Bugüne Oxford Üniversitesi Tarihi: Mezunlar ve Bilim İnsanları

Türkiye’de Kalp Naklinin Öyküsü

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Yerli Film

Her Gün 1 Bardak Kefir İçerseniz Ne Olur?

Daha İyi Fikirler Üretmenin 5 Yolu

Genel 16 Nisan, 10:55'de eklendi

Hemen herkes, daha iyi fikirlere sahip olmak ister. Daha iyi fikirler üretmeye çalıştığınız sırada; “başka bir açıdan bak”, “resmin dışından bak” gibi benzetmeler duyarsınız. Aslında bunların hepsi doğrudur, ancak bazen aptal hissetmenize neden olabilir.

Kendinizi; “Neden başka bir açıdan bakamıyorum?” derken bulabilirsiniz. Ancak, birkaç yeni fikirle donanarak, daha önce hiç olmadığı kadar yaratıcı olabilirsiniz. İyi haber şu ki, bu zor değildir ve aynı zamanda eğlenceli olabilir.

Aynı düşünceyi korumak, benzer türde fikirlerden daha fazlasını üretmenizi engeller. Beyninizin aynı düşünce kalıplarına yapışmasının nedeni, ona her zaman benzer bir giriş yapmanızdır. Aklınıza gelen her fikir mükemmel olmaz, ancak fikir sayınızı artırırsanız, iyi fikirlerin sayısı da artacaktır. Artık, daha iyi fikirler yaratmak için düşünce kalıplarınızı değiştirmeniz gerektiğini ve aynı zamanda daha fazla fikir üretmeniz gerektiğini öğrendiniz. Şimdi neler yapabileceğinize bir bakalım. İşte, sürekli olarak daha iyi fikirler üretmenize yardımcı olacak 5 öneri…

1. Çalışmak için yeni bir yol seçin.

Bu, küçük bir şey gibi görünebilir; ancak fikir üretmek için yeni yollar bulmak için yolu değiştirdiğinizde, fikirleriniz de doğal olarak değişir. Bu, yeni şeyler görmenizi, yeni şeyler düşünmenizi ve yeni bağlantılar kurmanızı sağlar.

2. Bir çocuğa bir problemi nasıl çözdüğünü sorun.

Çocuklar, yetişkinler gibi aynı yola sıkışıp kalmazlar. Onlar için her şey mümkündür. Size sunacakları çözüm mükemmel ya da pratik olmasa bile; kafanızda yeni fikirler ortaya çıkarmanızı sağlamaları muhtemeldir.

 

3. Okumak için rastgele bir dergi seçin.

Bilgisayar programları, bu alanda dergiler okur; mimarlar hangi dergilerin mimarlık için en iyisi olduğunu bilirler. Ancak buradaki sorun, herkesin benzer fikir akışına maruz kalmasıdır. Bir kitapçıya gidip, örgü ile ilgili bir dergi seçip rastgele okuyarak, daha sonra düşüncelerinizin başka bir alanda çözüldüğünü göreceksiniz.

4. Bağlantı kurmak için kendinizi zorlayın.

Bu; kendinizle oynayabileceğiniz, üzerinde çalıştığınız problem ya da proje arasında bağlantı kurmanız için kendinizi zorlayabileceğiniz küçük bir oyundur. 10-15 dakika kadar devam edin ve neler olduğunu gözlemleyin.

5. Sınırlarınızı zorlayın.

Kendinize sınırlar koymak, beyninizin fazladan mesai yapmasına ve kendi kalıplarınızdan çıkamamanıza neden olur. Yaptığınız işteki en sık kullandığınız aracı ortadan kaldırın ve bu yeni durumda, bir görevi nasıl gerçekleştirebileceğinizi düşünün. Bu, sınırlarınızı zorlamanızı sağlar.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.