Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Kore Filmleri

Denizleri Temizleyecek Proje : Seabin

Teknoloji 9 Mart, 09:00'de eklendi

Dünyanın %80’i sularla kaplıdır ve bu suların çoğunu da deniz suları oluşturmaktadır. Özellikle son yıllarda denizlerin fazla kirlenmesi bu konuda önlemler alınması ve deniz kirliliğinin yok edilmesini zorunlu kılmıştı. Bu önlemler arasında olan ve başarılı bir şekilde denizleri temizleyen Seabin projesi oldukça popülerleşmektedir. Deniz temizlemede en yenilikçi çözümlerden biri olan Seabin projesini denizleri temizleyen bir çöp kutusuna benzetebiliriz. İçerisindeki teknoloji ile beraber denizdeki katı ve sıvı pisliklerin denizden arındırılmasını sağlamaktadır.

Seabin Projesinin Bulunuş Evresi

Seabin projesinin mimarları denizde sörf yapmayı seven ve çocukluğundan beri denizle iç içe olan Avusturalyalı iki insan, Andrew Turton ve Pete Ceglinski’dir. Denizde geçirdikleri vakit sürecinde en çok denizin içerisindeki yağlar, deterjanlar ve katı çöplerden şikayet eden ve bu çöpler yüzünden ileride denizlerin kullanılmayacak hale geleceğini düşünen Turton ve Ceglinski bu konuda yenilikçi bir çözüm aramaya başladılar. Oldukça başarılı ve basit bir sistemle beraber denizdeki atıkları temizleyebilen bir araç geliştirseler de ilk etapta bu aletin sadece prototipini yapabilmişlerdi. 2016 yılında başlattıkları bir kampanya ile beraber seri üretime geçebilmek için 250 bin dolar yardım bağışı alan ikili hem seri üretime geçti hem de Seabin projesini oldukça geliştirdiler. Bu şekilde sadece kendi ülkelerindeki deniz kirliliğinin değil bütün dünya kıyılarının deniz kirliliğinin önüne geçmeyi amaçlamaktalar.

Seabin Projesi Nedir?

Seabin kısaca, denizlerde bulunan atık, deterjan ya da yağ gibi kirlilik yaratan maddelerin toplanması ve denizden arındırılması için geliştirilen bir çöp kutusudur. Bu şekilde sadece denizlerdeki değil, tatlı sulardaki, marina, iskele ve derelerdeki atıklarda büyük ölçüde temizlenebilmektedir.

Seabin Projesinde kullanılan çöp kutusu deniz yüzeyinin biraz altında tutularak denizdeki kirli atıkları, yağları, petrol ve deterjan gibi zararlı sıvıları arındırmak için bir pompa yardımıyla deniz suyunu içerisine çeker. İlk etapta katı olan maddeler çöp kutusunun içinde kalırken, çöp kutusu için tasarlanan geçirgen torba sayesinde sıvılar da pompayla beraber yüzeye çekilir. Yüzeyde bulunan bir arıtma motoru deniz suyunun içerisindeki bu yağ, petrol ve deterjan gibi zararlı sıvıları arındırır ve diğer ucundan çıkan başka bir hortum vasıtasıyla temiz deniz suyunu denize geri bırakır. Bu şekilde fazla insan gücüne gerek duymadan denizdeki kirlilik ara verilmeden 7 gün 24 saat boyunca temizlenebilmektedir. Bu işlem sırasında insan gücüne sadece çöp dolduğu zaman gerek duyuluyor. Denizdeki kirlilik oranına göre bir günde birkaç defa değiştirilebilen çöp kutusunun içinde ona özel olarak üretilen lifli torba boşaltılmadığı takdirde de topladıkları çöpleri dışarıya bırakmıyor. Ayrıca geri dönüşüm malzemesinden üretilen lifli torbalar temizlendikten sonra tekrar kullanılabiliyor. Bu sayede sürekli olarak torba değiştirmeye gerek duyulmadığı için kullanıcılara da ek bir masraf çıkarmıyor. Daha çok düşük maliyet ve kullanıcılara fazla masraf çıkarmadan kolaylıkla uzun seneler boyunca kullanılması için tasarlanan Seabin çöp kutusu özellikle marina ve özel iskelelerde oldukça başarılı bir çalışma sergiliyor.

Bilindiği üzere bu alanlarda denizler sürekli olarak kirlendiklerinden dolayı sürekli olarak deniz temizlemekle görevli işçiler ellerinde ağlarla beraber çalışmak durumunda kalmaktadır, fakat bu ağlar sadece denizdeki katı atıkları alabildiği için asıl kirlilik sebebi olan deterjan, yağ ya da petrol gibi sıvı atıklar temizlenememektedir. Okyanusları temizlemek amacıyla büyük çaplı başka projeler üretilip geliştirilse de Seabin projesi hem ucuz maliyeti hem de başarılı sonuçları sayesinde özellikle küçük deniz ve tatlı su alanlarında büyük yararlar sağlayacak gibi görünüyor.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Başlıklar: ,