Doğa İle Başbaşa Bir Tatil İçin En İyi Ücretsiz Kamp Alanları

Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Distopik Bir Netflix Yapımı : Altered Carbon

Dizi 14 Mart, 09:10'de eklendi

Netflix, Altered Carbon dizisiyle yine kendine yakışır nitelikte bir işe daha imzasını attı. Bilim kurgu ve polisiye hayranlarının ilgisini çeken distopik dizi hakkında yazdığımız yazının da ilginizi uyandıracağını düşünüyoruz.

Altered Carbon Bir Roman Uyarlaması
İngiliz yazar, Richard Morgan tarafından yazılan, Altered Carbon, ülkemizde; Değiştirilmiş Karbon adıyla İthaki yayınları sayesinde okuyucularıyla buluşmuştu. Kitabı okuyanlar, romanın övgü dolu sözlere mazhar olduğunu hatırlayacaktır. Bilimkurgu edebiyatının en sıra dışı ürünlerinden olduğu defalarca vurgulanan Altered Carbon, Netflix tarafından 2018 yılında, Şubat ayı başında yayınlanan en popüler dizilerden biri. Richard Morgan’ın bu eserinin aynı zamanda Philip Dick ödülünü de almaya hak kazanmış olduğunu hatırlatalım.

Altered Carbon Dizi Hakkında & Dizi Konusu
Netflix tarafından, ilk sezonu on bölüm olarak çekilen dizinin her bölümü yaklaşık bir saat sürüyor. Oyuncu kadrosunda Killing dizisinden tanıdığımız Joel Kinnaman’ın yanı sıra Martha Higareda, James Purefoy gibi tanıdık simalara rastlamak mümkün.

250 Yıl Sonra Tekrar Dünyaya Dönmek
Evet. Dizinin başkarakteri Takeshi Kovacs (Joel Kinnaman) tam 250 sene sonra özel olarak tutulduğu bir depoda tekrar dünyaya dönmek üzere canlandırılır. Dünyaya geri getirilmesi, bir cinayeti çözmek isteyen, çok zengin bir adam Laurens Bancroft tarafından yaptırılır. Takeshi Kovacs eski bir asker ve dizinin ilerleyen bölümlerinden sebebini öğreneceğimiz üzere son derece tehlikeli bir suçludur. Böyle bir kişiyi 250 yıl sonra dünyaya geri getirmenin ve bir cinayeti neden bilhassa onun çözmesinin istendiğinin elbette bir nedeni vardır.

Beden ölür. Bilinç kalır.
Distopik bir dizi olan Altered Carbon, insanların bedenlerinin öldüğü ama bilinçlerinin başka bedenlere aktarılarak yaşamaya devem ettiğini sıkça göreceğiniz, ne kadar para ödenirse o kadar iyi bedenlere bilinç naklinin yapıldığına şahit olacağınız bir dizi. Kahramanımız Takeshi Kovacs uyandırıldığında farklı bir beden içinde olduğunu anlayacak ve bu duruma uyum sağlaması kolay olmayacaktır.

Edgar Allan Poe Ustaya Selam
Altered Carbon dizisinde Edgar Allan Poe ve onun meşhur Kuzgununa selam gönderildiği otel ve sahibini de göreceğiz. Edgar üstadın zamanında kıymetini bilmeyen ve en az yazdığı eserler gibi tuhaf bir hayat yaşamasına sebep olan toplum adına bir özür niteliğini taşıyan dizinin bu bölümleri, üstadın genç yaşında, bugün bile çözülemeyen trajik ölümüne en azından bir saygı duruşu olarak kabul edilebilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Başlıklar: