Doğa İle Başbaşa Bir Tatil İçin En İyi Ücretsiz Kamp Alanları

Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Dünyadaki En Zengin Türk: BioNTech Kurucusu Uğur Şahin Kimdir?

Dünya 15 Aralık, 19:27'de eklendi

Koronavirüs pandemisi dünya genelinde on milyonlarca insana bulaştı, gezegeni adeta son 100 yılda görülmemiş bir kaosa sürükledi. Bu süreçte herkesin aklındaki “aşı” sorusunun yanıtı ise Almanya’da yaşayan Türk asıllı bir bilimadamından geldi, Uğur Şahin. 

BioNTech hisselerinin ardından 5,4 milyar dolar kişisel serveti ile dünyanın en zengin Türkü ünvanını da alan Şahin kimdir, hikayesi nedir bakalım.

Hatay’da doğru, dört yaşında ailesi ile Almanya’ya göç etti

Uğur Şahin, 1965 Hatay doğumlu. Babasının, Almanya’nın Köln şehrinde bulunan Ford otomobil fabrikasında girmesinin ardından, 4 yaşındayken göç etti. Şahin, liseyi bitirdikten sonra Köln Üniversitesi’nde tıp fakültesi eğitimi aldı ve 1992’de mezun oldu. 

Nobel ödüllü doktorla birlikte çalıştı

Şahin, mezun olduktan sonra “tümör hücrelerinde immünoterapi” alanındaki çalışmaları ile doktorayı bitirdi. Nobel ödüllü bilim insanı Rolf Zinkernagel ile birlikte ortak araştırmalara katıldı ve 2006’da profesör oldu.

Eşi Özlem Türeci ile birlikte Ganymed İlaç’ı kurdu

2002 yılında Özlem Türeci ile evlenen Şahin, eşiyle birçok ortak çalışmayı birlikte yürüttü. 2001 yılında kansere karşı antikor geliştirme amacıyla Ganymed İlaç’ı kurdu. Şirket, 2016 yılında bir Japon şirket tarafından 1,4 milyar dolara satın alındı. 

2008 yılında milyarder Strüngman kardeşlerin desteği ile BioNTech kuruldu

Dünyadaki En Zengin Türk: BioNTech Kurucusu Uğur Şahin Kimdir?

Türeci ve Şahin çifti, 2008’de BioNTech’i kurdu. Ganymed’in satılmasının ardından Türeci, oradaki görevini bırakıp BioNTech’e katıldı. Bin 300 kişinin çalıştığı BioNTech, insan vücudunun kendi antijenini üretmesini sağlamak için mRNA adı verilen materyali kullanarak, kanser immünoterapisi odaklı tedavi yöntemleri geliştirmeye başladı. 

Pfizer ile ortaklık ve koronavirüs aşısı

Şahin’in kurucusu olduğu BioNTech, ABD’li Pfizer ile birlikte 2019 yılında Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüse karşı aşı geliştirdi. İki şirket, açıklamalarında covid-19’a karşı yüzde 90’ın üzerinde etkili bir aşı geliştirdiklerini belirtti. 

Dünyanın en zengin 500 insanından biri

Bloomberg’ün Aralık ayında yayınladığı dünyanın en zengin 500 insanı listesinde Şahin, 5,4 milyar dolarlık serveti ile 456. sırada yer aldı. Şahin aynı zamanda, Almanya’daki en zengin 100 kişi arasında da yer alıyor. 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.