Geçmişten Bugüne Oxford Üniversitesi Tarihi: Mezunlar ve Bilim İnsanları

Türkiye’de Kalp Naklinin Öyküsü

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Yerli Film

Her Gün 1 Bardak Kefir İçerseniz Ne Olur?

Dünyanın En Büyük 9 Metrosu

Dünya, Seyahat 5 Mart, 18:42'de eklendi

Sizler için, dünyanın en büyük metrosuna sahip şehirlerini araştırdık. Araştırmaların, şaşırtıcı derecede karmaşık olduğunu söylemeliyim. Dünya üzerinde, 150’nin üzerinde yeraltı ve metro sistemi bulunuyor. Özellikle metropol olarak adlandırabileceğimiz şehirlerde, çok sayıda farklı yeraltı sistemi bulunuyor. Hangi metronun daha büyük olduğu konusunu araştırmak da benzer şekilde zor bir araştırma gerektiriyor. En büyük; “en uzun” anlamına mı geliyor? Biz bu yazımızda, durak sayısına ve km uzunluğuna göre dünyanın en büyük metrolarını listeledik.

1. New York Metrosu

Amerika Birleşik Devletleri, 421 durak

Dünyanın en çok ziyaret edilmek istenen şehri: New York. Şehrin ünlü metrosu, tam 421 durak sayısı ile dünyanın en büyüğü olma unvanına sahip. Bundan tam 113 yıl önce açılan metro, dünyanın en eski metro sistemleri sıralamasında da 8. sırada yer alıyor. Metronun uzunluğu ise 373 km.

2. Paris Metrosu

Fransa, 303 durak

Aşıklar şehri Paris, dünyanın dört bir yanından gelen turistlere, hızlı ve güvenli yer altı sistemleri ile rahat bir yolculuk imkanı da sunuyor. Dünyanın en eski 5. metrosuna sahip olan şehir, 214 km uzunluğu ve 303 durağı ile yılda 1.5 milyarın üzerinde yolcuyu taşıyor.

3. Madrid Metrosu

İspanya, 300 durak

Paris Metrosu ile neredeyse aynı sayıda durağa sahip olan Madrid Metrosu, 293 km’lik uzunluğa sahip. İlk kez 1919 yılında açılan metro, her yıl 500 milyondan fazla yolcuyu taşıyor.

4. Seul Metrosu

Güney Kore, 296 durak

Seul Metrosu, diğer metrolardan çok daha sonra, 1974 yılında açıldı. Toplam uzunluğu 327 km olan Seul Metrosu, dünya üzerinde binici sayısı en fazla olan ikinci metro olma unvanına sahip. Metro, her yıl 2.5 milyardan fazla kişiyi taşıyor.

5. Londra Metrosu

İngiltere, 279 durak

Listedeki en eski metro sistemi unvanına sahip olan Londra Metrosu, ilk olarak yeraltı treni olarak hizmet veriyordu. Açılışından 30 yıl sonra, bir metro sistemi olarak kullanılmaya başlandı. 402 km’lik uzunluğu ile oldukça uzun bir metro sistemi olan Londra Metrosu, her yıl 1.2 milyardan fazla kişiyi taşıması ile aynı zamanda dünyanın en fazla taşıyıcıya sahip 3. yeraltı sistemi.

6. Şangay Metrosu

Çin, 263 durak

Durak sayısına bakıldığında dünyanın en büyük metroları listesinde 6. sırada olsa da, 538 km ile 1993 yılında açıldığını düşünürsek, bu gerçekten büyük bir başarı. Her yıl 2.5 milyardan fazla kişiyi taşıyan Şangay Metrosu, dünyanın en yoğun metro sistemlerinden biri.

7.  Pekin Metrosu

Çin, 232 durak

Pekin Metrosu, her yıl 3.2 milyarı aşkın kişiyi taşıyan, dünyanın en işlek metro sistemidir.

8. Meksika Metrosu

Meksika, 195 durak

Meksika Metrosu, 226.5 km uzunluğunda ve toplamda 195 durağı var. Yılda, 1.6 milyardan fazla yolcuyu hızlı ve güvenli bir şekilde taşıyor.

9. Moskova Metrosu

Rusya, 194 durak

Moskova Metrosu, 1934 yılında açıldı ve toplamda 325.4 km’lik bir uzunluğa sahip. Her yıl, yaklaşık 2.5 milyar insana hizmet veriyor. Moskova Metrosu, yalnızca bir metro sistemi değil, durakları “Yeraltı Sarayları” olarak da bilinir. Dolayısıyla Moskova Metrosu, başlı başına önemli bir turistik mekandır. En güzel istasyonlardan bazıları: Komsomolskaya Metro İstasyonu, Kievskaya Metro İstasyonu, Prospekt Mira Metro İstasyonu, Park Pobedy Metro İstasyonu, Novoslobodskaya Metro İstasyonu, Mayakovskaya Metro istasyonu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.