Doğa İle Başbaşa Bir Tatil İçin En İyi Ücretsiz Kamp Alanları

Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Dünyanın En Değerli 10 Şirketi

Genel 28 Aralık, 21:35'de eklendi

Bir dönemler petrol şirketlerinin zirvede yer aldığı dünyanın piyasa değeri en yüksek şirketleri sıralamasında, günümüzde teknoloji şirketlerinin ağırlığı hissediliyor. Peki 2020’nin son günlerinde, piyasa değerine göre dünyanın en değerli 10 şirketi hangisi? Güncel verilere göre, en değerli 10 şirketi sıraladık.

Berkshire Hathaway

Listenin10. sırasında, 531 milyar dolar değeri ile bir yatırım şirketi var. Ünlü borsacı Warren Buffett’ın kurucusu olduğu Berkshire Hathaway, listede yer alan tek yatırım şirketi. ABD’li şirketin bir hissesi şu anda 340 dolardan işlem görüyor.

Tesla

Elon Musk’ın kurucusu ve CEO’su olduğu elektrikli araç üreticisi Tesla, dünyanın en değerli otomobil şirketi olarak listede yer alan tek otomotiv devi. Tesla hisselerinin değeri 627 milyar dolar. Son yıllardaki yükseliş, şirketin büyük hissedarlarından Elon Musk’ı da doğal olarak dünyanın en zengin 10 insanı listesine sokmayı başardı.

Alibaba

Çinli e-ticaret devi Alibaba, son dönemde Çin hükümeti ile olan sorunlarından ötürü, hisselerinin ciddi değer kaybı yaşamasına rağmen, 638 milyar dolar piyasa değeri ile dünyanın en değerli 8. şirketi. Alibaba hisseleri şu anda 222 dolardan işlem görüyor.

Tencent

Listede yer alan diğer bir Çinli dev olan Tencent, 689 milyar dolar piyasa değeri ile dünyanın en değerli 7. şirketi. Tencent hisseleri, 69,75 dolardan işlem görüyor. 

Facebook

Sosyal medya devi Facebook, 761 milyar dolar piyasa değeri ile dünyanın en değerli 6. şirketi konumunda. ABD’li teknoloji devinin hisseleri 267 dolardan işlem görüyor.

Alphabet (Google)

İnternet devi Google, dünyada piyasa değeri 1 trilyon doların üzerinde olan 5 şirketten biri. 1.175 trilyon dolar değeri ile Google’ın çatı şirketi Alphabet, dünyanın en değerli 5. şirketi.

Amazon

Dünyanın en zengin insanı ünvanını da elinde bulunduran Jeff Bezos’ın kurucusu olduğu ABD’li teknoloji devi Amazon, 1,59 trilyon dolar piyasa değeri ile dünyanın en değerli 4. şirketi. 

Microsoft

Diğer bir teknoloji devi olan Microsoft, 1,68 trilyon dolar piyasa değeri ile dünyanın en değerli 3. şirketi. Bill Gates’in kurucusu olduğu şirketin hisse senedi, 3173 dolardan işlem görüyor.

Saudi Aramco

Dünyanın en değerli şirketleri listesinde, tek petrol şirketi, yakın zamanda halka arz olan Saudi Aramco. Suudi Arabistan devletine ait şirketin piyasa değeri, 2,05 trilyon dolar. 

Apple

Gelelim listenin zirvesine… ABD’li teknoloji devi Apple, tam 2,24 trilyon dolarlık değeri ile dünyanın en değerli şirketi ve markası. Bilgisayar, tablet ve telefonların yanı sıra Apple, gelecek dönemde elektrikli otomobili ile de sahnede olabilir. 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.