Geçmişten Bugüne Oxford Üniversitesi Tarihi: Mezunlar ve Bilim İnsanları

Türkiye’de Kalp Naklinin Öyküsü

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Yerli Film

Her Gün 1 Bardak Kefir İçerseniz Ne Olur?

Dünyanın En Soğuk 10 Ülkesi

Dünya 6 Mart, 22:52'de eklendi

Bu yıl kış, ülkemizde pek çetin geçmemiş olsa da, dünyada daha soğuk yerleri, hatta en soğuk yerleri bulabileceğiniz bir liste hazırlamaya karar verdik. Karı sevenler ve karla birlikte gelen müthiş aktivitelere katılmak isteyenler için, bu 7 ülkeden daha soğuğu yok! Birçok insan sıcak tatil noktalarında güneşlenmek istese de, bir dağın tepesinde, biraz kar izlemeyi tercih eden birçok kişi var ya da buzlu bir gölde buz pateni yapmayı tercih edenler de var. Bunları okuduktan sonra, bir an önce Uludağ’a ya da Kartepe’ye gidip karın tadını çıkarmak isteyebilirsiniz!

10. Moğolistan

Sıcaklığın -20 derecenin altında düştüğü bir ülkede yaşamak ister miydiniz? Evet, Moğolistan’ın zorlu kış şartlarında, burada yaşayanları ekstra kalın giyinmeye zorlayan şey tam olarak bu!

9. Estonya

Listeye; çok çetin kış şartları ve aşırı kar miktarı olmayan Estonya ile devam ediyoruz. Bununla birlikte burada, yıl boyunca yağmur ve süper soğuk hava koşulları var.

 

8. Finlandiya

Finlandiya, -20 derecenin altına düşen sıcaklığı ile, aşırı soğuk ülkelerden biridir. Yoğun rüzgarlar ve dört aylık kar yağışlı yoğun kış sezonunda ziyaretçilerini ağırlıyor.

 

7. İzlanda

İzlanda’nın aslında Grönland’den biraz daha sıcak olduğunu söylesek? İzlanda’nın yıl boyunca 0 derecenin altındaki hava sıcaklığını hafife almayın.

 

6. Amerika

Özellikle Colorado ve karlı Kuzeydoğu gibi yüksek bölgelerde, Amerika aşırı derecede soğuk olabiliyor. Connecticut, Massachusetts, Maine, Vermont ve New Hampshire gibi New England eyaletlerinde havaların soğukluğu, zaman zaman korkunç seviyelere ulaşabiliyor.

5. Kanada

Ah Kanada! Gerçekten çok soğuksun. Dünyanın en kuzeyindeki bölgelerden biri olarak coğrafi konumu göz konuna alındığında, Kanada gerçekten çok soğutur. Bazen termometreler, -40 derecenin altını bile gösterebilir.

4. Grönland

Buz gibi bir ülke olan Grönland’da yaz yok. Bu ülkedeki soğukların seviyesi, korkunç seviyelere varabiliyor.

3. Rusya

Rusya, Avrupa’da korkunç derecede soğukların öne çıktığı bir diğer Kuzey ülkesidir. Öyle ki “yaz” mevsimindeki sıcaklıklar bile sizi şaşırtabilir.

2. Kazakistan

Listede, Rusya’nın yanında bir komşusu da var; bu da, Rusya’nın zaman zaman acımasız hava koşullarını Kazakistan ile de paylaştığı anlamına geliyor. Kendinizi Kazakistan’da bulursanız, çift doz soğuk alırsınız.

1. Antarktika

Teknik olarak bir ülke olmasa da, Antarktika’nın en soğuk ülkeler listesinde bir numaraya yerleşmesiyle ilgili söylenecek çok fazla şey yok. Burada birçok kez sıcaklıkların -100 derecenin altına düştüğü kaydedildi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.