Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Kore Filmleri

Dünyanın En Uzun 10 Köprüsü

Dünya 10 Aralık, 20:37'de eklendi

Teknolojinin gelişimi ile birlikte mimari de ilginç bir hızla gelişiyor. Deniz ulaşımının zorluklarını azaltmak ve ekonomik tasarruf sağlamak amacı ile tasarlanmış gelişmiş köprüler de, sahip oldukları etkileyici mimari ile göz alıyor. Dünyanın en uzun 10 köprüsünü sıraladık. İşte harika mimarileri, nefes kesici yapıları ile dünyanın en iyi 10 köprüsü.

Lake Pontchartrain Causeway Köprüsü

ABD’nin Louisiana eyaletinde bulunan Lake Pontchartrain Köprüsü iki yapıdan oluşuyor. İlk köprünün uzunluğu 38 kilometre 352 metre olurken, ikinci köprünün uzunluğu da 38 kilometre 422 metre. Şaşırtıcı gelecek ancak bu köprünün yapımı 1956 yılında gerçekleşmiş.

Rio-Niteroi Köprüsü

Brezilya’da yer alan Rio-Niteroi köprüsü, ülkenin en önemli şehirlerinden Rio de Janeiro ve Niteroi kentlerini bağladı. Köprünün uzunluğu tam 13,9 kilometre. Yapım tarihi ise 1974.

San Mateo

ABD’de bulunan diğer bir köprü olan San Mateo Köprüsü, San Francisco’da bulunuyor. Uzunluğu 11,3 kilometre olan köprü, 1967 yılında inşa edildi.

Danyang-Kunshan Grand Köprüsü

Çin’de yer alan Daygang-Kunshan köprüsü tam 164,8 kilometre uzunluğu ile dünyanın en uzun köprüsü olarak biliniyor. 

Donghai Köprüsü

Şngay’da yer alan Donhai köprüsü, etkileyici bir mimariye sahip, 32,5 kilometre uzunluğunda bir köprü. 2005 yılında yapılan köprü 670 ayak ile taşınıyor. S şeklindeki yapısı ile Donghai, görenleri büyüleyen bir köprü.

Seven Mile Köprüsü

ABD’nin Floride şehrinde bulunan Seven Mile Köprüsü, 11,3 kilometre uzunluğunda. 1912 yılında yapılan köprü neredeyse 110 yıllı olmasına rağmen tarihe meydan okuyor. 

Chesapeake Köprüsü

ABD’nin Virginia eyaletinde bulunan Chesapeake Köprüsü, 28 ve 12 kilometre uzunluğuna sahip iki farklı köprüden oluşuyor. 1972 yılında tamamlanan köprüler dünyanın en ünlü köprüleri arasında.

The Penang Köprüsü

Pinang adasında yer alan The Penang köprüsü, 13,8 kilometre uzunluğu ile dünyanın en uzun köprülerinden. Yapımı ise 1985 yılında gerçekleşmiş.

Confedration Köprüsü

Kanada ile Prens Edward arasında inşa edilen Confedration Köprüsü, 12,9 kilometre uzunluğunda. 

The Vasco da Gama Köprüsü

Avrupa’nın en uzun köprüsü olarak bilinen The Vasco da Gama, 17 kilometre 200 metre uzunluğu ile göz alıcı bir mimari yapı. 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.