Geçmişten Bugüne Oxford Üniversitesi Tarihi: Mezunlar ve Bilim İnsanları

Türkiye’de Kalp Naklinin Öyküsü

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Yerli Film

Her Gün 1 Bardak Kefir İçerseniz Ne Olur?

En Ünlü 7 Mühendislik Hatası ve Yaşanan Felaketler

Teknoloji 19 Şubat, 15:12'de eklendi

Hepimiz hata yaparız, mühendisler de öyle. Ancak mühendislik hataları, ona şahit olanların zihninden sonsuza dek silinmeyecek felaketlere neden olabilir. Bir mühendisin başarısızlığından kaynaklanan bir felaket; genellikle yetersiz bilgi, hafife alma, ihmal nedeniyle ortaya çıkan tasarım hataları ya da malzeme arızalarından kaynaklanır. En az bir mühendislik hatasının sonuçlara katkıda bulunduğu 7 ünlü felaketi listeledik…

1. Titanik (1912)

Titanik, Nisan 1912’de Southampton’dan New York’a ilk yolcuğunu yaparken buzdağına çarptıktan sonra batan bir İngiliz yolcu gemisidir. Titanik, şimdiye kadar yapılmış en büyük gemi kabul edildi. Yaşanan trajedide, 1500 kişi hayatını kaybetti. Peki, Titanik’in batması bir mühendislik hatası mıydı? Yaşanan kazaya katkıda bulunan birçok faktör vardır; bunlardan ilki, başlangıçta gemi için planlanan cankurtaran miktarının kaldırılmasıydı. Mühendislik hatasına gelince, Titanik’le birlikte bulunan 3 milyon perçin çivisi test edildi ve düşük kaliteli demirden yapıldığı bulundu. Bu ihmal, olayın yaşanmasına katkıda bulunmuş olabilir. Bir başka mühendislik hatası da, tekneyi ayakta tutan 16 su sızdırmaz bölmenin yeriydi. Yanlış konum, suyun bir bölmeden diğerine geçmesini sağladı ve tekneyi batırdı.

2. St. Francis Barajı (1928)

St. Francis Barajı, 1924-1926 yılları arasında Los Angeles’a su depoları oluşturmak için inşa edilmişti. Baraj, kentten yaklaşık 64 kilometre uzakta bir kanyonda bulunuyordu. 12 Mart 1928’de Baş Mühendis William Mulholland tarafından denetlendikten birkaç saat sonra, 36 metre uzunluğunda büyük bir su dalgası gönderdi ve en kötü Amerikan inşaat mühendisliği felaketlerinden biri yaşandı, olayda 600 kişiyi öldürdü.

3. Hindenburg Felaketi (1937)

Tarihin en büyük felaketlerinden biri olarak anılan Hindenburg, New Jersey hava limanından kaldırma girişimi sırasında düşen bir Alman yolcu uçağıydı. Faciada, 36 kişi hayatını kaybetti. Yıllardır süren araştırma ve testlerin hepsinde sonuç aynıydı; uçak, 200 milyon litre hidrojen gazı sızıntısına neden olan elektrostatik bir deşarj nedeniyle alev aldı. Hindenburg felaketi ticari yolcu uçuşlarının da sonunu getirdi.

4. Tacoma Narrows Köprüsü’nün Yıkılışı ( 1940)

Tacoma Narrows Köprüsü, Washington’da 1940’da açılan ve aynı yıl çöken bir köprüydü. Köprü, uzunluğuna göre dünyanın en uzun 3. köprüsüydü. Rüzgarlı havalarda köprünün, dikey olarak hareket ettiği biliniyordu ve 7 Kasım 1940 tarihinde, saatte 65 kilometre hızla esen rüzgarda çöktü. Köprünün çöküşü, kameralara yakalandı. Başarısızlığın nedeni, elastik bir yapının dinamik bir dengesizliğiydi.

5. Hyatt Regency Hotel Yaya Yolu Çöküşü (1981)

17 Temmuz 1981’de, Kansas City’de bulunan Hyatt Regency oteldeki iki dikey yürüyüş yolu çöktü ve otelin lobisine düştü. Amerikan tarihindeki en ölümcül yapının çökmesi olayında 114 kişi hayatını kaybetti. Daha sonra yapılan araştırmalarda, yaya yolunun tasarımında çok ciddi kusurlar bulundu. Bu olayda, otelin geçit yollarının son çizimlerini onaylayan mühendisler, ağır ihmal ve kötü davranıştan dolayı hüküm giymiş ve mühendislik lisanslarını kaybetmişlerdir.

6. Çernobil Kazası ( 1986)

Çernobil felaketi, Çernobil fabrikasında meydana gelen nükleer bir kazaydı. 26 Nisan 1986’da bir sistem testi sırasında, radyoaktif parçacıkları atmosfere salan patlama ve yangına neden olan bir dizi olayla başlayan beklenmedik bir güç dalgalanması meydana geldi. Tehlikeli parçalar, geniş bir alana yayıldı. Büyük alanlar boşaltıldı ve yakınlarındaki Pripyat şehri, o günden sonra, hayalet şehir olarak kaldı.

7. Air France 4590 Sayılı Uçuş Kazası (2000)

25 Temmuz 2000’de, Air France uçağının,  Paris yakınlarındaki Charles de Gaulle Havalimanı’ndan kalkışı sonrasında 113 kişi hayatını kaybetti. Kalkış sırasında, lastiklerden biri pistin üzerinde kalan metal bir şerit molozu ile kesildi ve kopmuş lastiğin büyük bir kısmı uçağın kanadına çarptı. Bu durum, kazayla sonuçlanan olaylar zincirine neden oldu.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.