Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Kore Filmleri

Frida Kahlo

Dünya 16 Nisan, 11:01'de eklendi

Hemen hemen herkesin tanıdığı, tanımayanların da en az bir defa da olsa ismini duyduğu simgesel bir kadın, Frida Kahlo. 1907 yılında dünyaya gelen ünlü ressam Frida Kahlo hayatı boyunca doğum tarihini gerçek doğum tarihinden farklı söyledi. Bu farklılığın nedeni ise oldukça büyük bir anlam taşımaktaydı. Aslında 6 Temmuz 1907 tarihinde doğan Frida Kahlo, kendi isteğiyle Meksika’nın doğuşuyla aynı tarihe yani 7 Temmuz 1910 tarihine çekti.

Frida Kahlo’nun babası fotoğrafçılık yapmaktaydı. 3 kardeşi olan Kahlo, gerek anne babasıyla, gerekse kardeşleriyle her zaman iyi anlaşmıştı. 6 yaşına geldiğinde geçirdiği çocuk felci nedeniyle Frida Kahlo hayatı boyunca onu etkileyecek bir durumla karşı karşıya kaldı. Sağ bacağı diğer bacağından daha ince olan Kahlo, bu durumu kendi içinde kabullenebilmiş olsa da; insanların ona ‘Tahta bacak Frida’ demesini bir türlü kabullenememişti.

TIP EĞİTİMİ

Yaşadığı tüm sağlık sorunları onu tıp eğitimi almaya yönlendirmişti. Frida Kahlo tıp eğitimini kazanırken aynı zamanda bir ilke de imzasını atmıştı. Ülkesinde Ulusal Hazırlık Okulu Tıp Eğitimi’ne kabul edilen ilk kız olma ünvanını kazanmıştı. Eğitimine ileride çok ünlü ve başarılı olacak bazı isimlerle birlikte devam eden Frida, bu isimlerden edebiyat ve felsefe alanında çok fazla şey öğrenmişti.

Frida Kahlo hayatı boyunca etkisini bırakacak bir diğer olayı üniversite yıllarında yaşadı. Takvimler 17 Eylül 1925 tarihini gösterirken Kahlo’nun bindiği otobüs bir tramvaya çarparak büyük bir kaza yapmıştı. Kazanın ardından araçtaki pek çok kişi hayatını kaybetmişti. Frida Kahlo ise ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştı. Kaza esnasında bir metal çubuk Kahlo’nun karnından girmiş, omurlarına oldukça zarar vererek çıkmıştı. Ayrıca vücudunda çok fazla sayıda ezik, eziklerin yanısıra bel bölgesinde üç, köprücük kemiğinde bir ve kaburgasında iki adet kırık bulunmaktaydı. Sağ bacağı da kazadan çok zarar görmüş tam 11 yerinden kırılmıştı. Doktorlar yaşamasından pek ümitli olmasalar da, Frida Kahlo tam 32 ameliyat geçirerek yeniden hayata tutunmuştu.

Frida’ya yıllarca ‘tahta bacak Frida’ denilmesine neden olan bacağı 1954 yılında kangren olduğu için kesilmişti. Babası Frida’nın sağlık masraflarına daha fazla yetişemediği için evdeki eşyalarını satmaya başlamıştı. Bu süreç içerisinde kendisine bakabilmesi için annesi tarafından odasının tavanına yaptırılan ayna Frida Kahlo için tam bir dönüm noktası oldu.

Aynayı gördüğü zaman önce hoş karşılamayan Frida Kahlo hayatı boyunca o aynaya bakarak resimler yapacağını elbette ilk başlarda tahmin edememişti. Aynadaki kendisiyle her geçen gün biraz daha barışan Frida, annesinin de teşvikleriyle zamanını sürekli resim yaparak geçiriyordu. Bu süreçte sevgilisi tarafından da terk edilen Frida’yı hayata bağlayan sadece resme olan sevgisiydi. Resim sevgisi onu zaman içerisinde sağlığına kavuşturdu ve 1927 yılında Frida Kahlo yeniden yürümeye başladı.

Frida Kahlo, “Henry Ford Hospital” (1932)

FRİDA KAHLO’NUN EVLİLİĞİ

Yeniden ayağa kalkmayı başaran Frida, resim konusunda çok daha fazlasını yapmak istiyordu. Bu amaçla methini çok duyduğu ressam Diego Rivera ile iletişime geçti. İkili arasındaki iletişim zamanla tutkulu bir aşka dönüştü. Bu aşk 1929 yılında Frida’nın ailesinin onay vermemesine rağmen bir evlilikle sonuçlandı. 1939 yılında Diego’nun aldatmaları nedeniyle sonlanan evlilik, 1940 yılında yeniden başladı.

İkinci kez evlenmek mi uğurlu gelmişti bilinmez, Frida Kahlo hayatı boyunca elde edemeyeceği başarıyı bu dönemde açtığı bir sergide kazandı. Sergide resimlerinin yarısını satan Kahlo’nun ünü zamanla diğer ülkelere de yayılmıştı.

Frida Kahlo,  “The Love Embrace Of The Universe” (1949)

FRİDA KAHLO’NUN ÖLÜMÜ

Frida Kahlo hayatı boyunca görebileceği en çok değeri gördüğü dönemde, 1954 yılında akciğer ambolisi yüzünden hayatını kaybetti. 47 yaşında hayata gözlerini yuman Kahlo, en son eserine ‘Yaşasın Hayat’ ismini vererek, ölmeden önce tüm dünyaya ciddi bir mesaj verdi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.