Geçmişten Bugüne Oxford Üniversitesi Tarihi: Mezunlar ve Bilim İnsanları

Türkiye’de Kalp Naklinin Öyküsü

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Yerli Film

Her Gün 1 Bardak Kefir İçerseniz Ne Olur?

Geronimo : Son Kızılderili Son Kahraman

Dünya 22 Mart, 00:13'de eklendi

“Çocukken annem bana halkımızın efsanelerini öğretti. Güneşin, göğün ayın, yıldızların bulutların, fırtınaların hikayelerini öğretti. Bana büyük ruhun önünde diz çöküp dua etmeyi Ondan sağlık, akıl, şefkat dilemeyi öğretti. Biz başka insanlara asla beddua etmeyiz. Eğer biri ile görülecek hesabımız varsa, onu Büyük Ruh’a havale etmeden kendimiz görürüz. Bize Büyük Ruh’un insanlar arasındaki ufak tefek çekişmelere aldırış etmeyeceği öğretildi.

Geronimo Kızılderililerin son nesli ve son kahramanı sayılmaktadır. Beyaz adam olarak adlandırılan kapitalist Amerika sömürgecilerine karşı mücadele etmiştir. Avrupalılar’ın Amerika’nın keşfinden sonra buralara yerleşerek yerli halka türlü zulümler yaptığını biliyoruz. Bu işkenceler soy tüketme noktasına kadar gelerek büyük bir insanlık suçu işlenmiş olmasına rağmen artık maalesef neredeyse hiç konuşulmaz.

Geronimo yıllardır topraklarında süre gelen soykırım ve katliam karşısında cesurca bir direniş göstererek halkının yani Bedonkohe Apaçi yerlilerinin kahramanı olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri tarafından en sonunda tutsak edilerek geri kalan hayatını tutsak olarak geçirmiştir. Kızılderililerde doğadan ve insanların yaşadıklarından sonra ad konulduğunu duymuşsunuzdur. Bu yüzden kahramanımızın gerçek adı Gokhlayeh (Esneyen Adam) olarak bilinmektedir.

Bölgede bulunan İspanyollar ona Jerome ve Meksikalılar da o meşhur isimle yani Geronimo diye seslenirlerdi. Daha sonraları da iyice şanının yürümesiyle birlikte bütün dünya onu bu ismi ile tanıdı. Ünlü şef Mahko’ nun torunudur. Aslında şef olmamasına rağmen bir şaman olarak yaşadığı ve savaşçı özelliğiyle bunu birbirine entegre edebildiğinden, donanımlı bir lider halini almıştır.

Beyazlara Olan Nefretin Sebebi

Geronimo, hayatının her anında beyazlardan intikamını alabilmek için çalışmıştır. Bu kadar kin dolmasının sebebi, 1858 yılının güzel bir yaz gününde eve dönüp huzurlu ailesini görecekken tüm ailesinin İspanyollar tarafından delik deşik edilen cesetlerini görmesidir. Bu yaşadıklarından ve kendini geliştirmiş, donanımlı liderliğinden dolayı diğer kabile şefleri tarafından da sevilip takip edilmiştir. Bir ara yakalanarak San Carlos yani rezervasyon bölgesine konan Geronimo buradan üç kere kaçmaya çalışmış fakat başarıya ulaşamamıştır. Ancak pes etmek doğasında olmadığından dördüncü denemesinde bunu başarıya ulaştırabilmiş ve özgürlüğüne kavuşmuştur. Geronimo’nun birlikte savaşacak kimsesi kalmadığı için bilerek yakalandığı da söylenmektedir. Bu sayede tutsakken diğer tutsakları da örgütleyip tekrar savaşmak için kaçtığı ve adamlarını kaybedince tekrar bilerek kendini yakalattığı rivayet edilir.

Geronimo o kadar korkulan birisiydi ki onun peşinden 500 izci ve 3000 Meksikalı asker yakalamak için gitmiştir. 1894 yılına kadar sırra kadem basarak onu arayan bütün ülkeler tarafından didik didik her yede aranmıştır. Doğayla barışık olan Kızılderili lider bir keresinde sadece 24 adamı ile birlikte 5000 süvariden kaçarak dağlara sığınır ve askerler gariptir ki her kıyıya, köşeye bakmalarına rağmen hiçbir ize rastlayamamıştır. Geronimo bulunamadığından sinirlenen süvariler köylere inerek kadın, çocuk ve yaşlıları öldürmeye başlayınca dayanamayan Geronimo sonunda mecburen teslim olur.

Onu takip edenler süper güçlere sahip olduğunu düşünürlermiş. Asla bir kabile lideri değildi fakat şifa yeteneğinden dolayı iyileşme, zamanı durdurma ve savaşlarda yara almadığı düşünüldüğü için kurşun geçirmez güçlerinin olduğuna inanılıyordu. Amerika’nın uçsuz bucaksız kırsallarında, balta girmeyen ormanlarında ve sarp dağlarında beyaz adamlara çok büyük sıkıntılar çıkarmıştır. Bu nefretlerinden dolayı da hapis hayatını onun için bir zulme çevirmişlerdir.

Ölümü yaklaştığında doğduğu topraklara, yani Arizona’ya dönmek istese de izin verilmemiştir. Çoğu otorite Geronimo’nun işkenceden dolayı öldüğünü düşünmektedir. Döneminde çok büyük savaş suçu işleyen ülkelerin elinde tutsaksanız, hele ki çok fazla direniş gösterip zor anlar yaşattıysanız işkence görmeniz çok olası bir durum olabilir. 1905 yılında bir öğretmen Roosevelt’den özel bir izin alarak onun hayatını birinci ağızdan kaydetmiştir. Sorulan hiçbir soruya cevap vermeyip söylediklerinin eksiksiz geçirilmesini söylemiştir.

Hayatı konusundaki her ayrıntıyı sözel bir anlatım tarzıyla yazılması karşılığında anlatmaya söz vermiş ve bu sayede Geronimo’nun hayatı kayıt altına alınmıştır. Ölümünden sonra da birçok insan tarafından aşırı sevilmektedir. Popüler şarkılara ve kültürlere konu olarak hala adı yaşatılmaktadır.  ABD’de kurulan birden fazla kasabaya ismi verilmiştir ve adı hala yaşatılmaktadır. 2009 yılında da We Shall Remain adlı bir belgeselde hayat öyküsü konu edilmiştir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.