Doğa İle Başbaşa Bir Tatil İçin En İyi Ücretsiz Kamp Alanları

Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Google CEO’su Sundar Pichai ve Muhteşem Başarı Hikayesi

Teknoloji 20 Mart, 11:26'de eklendi

Başarı için çevresel faktörler çok önemli olsa da, azim ve kararlılıkla ilerleyen insanların biraz da dahiliklerini kullanarak hangi noktalara gelebileceklerinin en büyük örneklerinden biri Google CEO’su Sundar Pichai.

Sundar Pichai 1972 senesinde Asya’nın otomobil başkenti olarak bilinen Hindistan’ın Madras (şimdi Chennai olarak adlandırılan) şehrinde Lakshmi ve Regunatha Pichai çiftinin çocuğu olarak dünyaya gözünü açmıştır. Çocukluğunu ise televizyon bile olmayan küçük bir evde geçirmiştir. Babası İngiliz firması olan GEC`te elektrik mühendisliği yapmaktaydı. Annesi ise stenograf olarak çalışmaktaydı. Chennai’nin Ashok Nagar olarak adlandırılan kentinde iki odalı bir evde büyüyen Pichai, ortaokulunu ve üniversitesini bu şehirde başarılı bir şekilde tamamladı. Teknolojiye olan merakının temel kaynağı ise babası olduğunu söylüyor.

1993 senesinde IIT Kharagpur’da metalürji mühendisliği eğitimini tamamladıktan sonra Stanford Üniversitesi’nden malzeme bilimi ve fizik yüksek eğitimi için burs kazandı. Stanford Üniversitesi ardından Pensilvanya’daki Wharton School’da işletme yönetimini yüksek lisans olarak tamamladı. Pichai Google’da çalışmaya başlamadan önce Applied Materials’ta ürün yöneticiliği ve McKinsey Company’de yönetim danışmanlığı olarak görev aldı.

Ve nihayet 1 Nisan 2004 tarihinde ürün yöneticisi olarak Google şirketine geçti. İşe başlamasının hemen ardından Google, Gmail servisini hizmete sunmaya başladı. Google Chrome, Chrome OS ve Google Drive gibi daha birçok hizmetin yer aldığı ekipte çalışmasını sürdürdü. Bununla beraber Gmail ve Google Maps gibi farklı ürünlerin yönetimlerini de yaptı. Başında olduğu süre boyunca Google Chrome dünya üzerinde en çok kullanılan tarayıcı olmayı başardı.

13 Mart 2013 tarihinde Larry Page, Andy Rubin’in kurucusu olarak bilinen ve uzun bir süre boyunca başında bulunduğu Android de olan görevinden ayrılması sonrasında Google Chrome ve Chrome OS’in başına Rubin’in yerine Pichai’yi geçirdi. 2014 senesinde Microsoft şirketinin CEO olma pozisyonuna geçse bile bu göreve sonrasında başka bir kişi, aslen Hindistanlı olan Satya Nadella atandı. Ekim 2014 gibi dönemlerde Chrome, Android, uygulama ve aramaların bulunduğu tüm Google ürünleri Pichai’ye emanet edildi.

10 Ağustos 2015 tarihinde Larry Page Google’ın Alphabet Inc. ismi ile yeniden kurulduğunu ve Sindar Pichai’nin Google’ın CEOluğuna atandığını açıkladı. Bildiğiniz gibi bir teknoloji devini yönetmek düşündüğünüz kadar basit bir iş değil. Google’ın ürün yönetimi bölümüne 12 sene önce Chrome işletim sistemi ve tarayıcı sorumlusu olarak işe başlayan Pichai, özel yetenekleri ve düzenli iş disiplini göstererek hızla yükselmeyi başardı. 2008 senesinde sunulmuş olan Chrome’un ve hemen sonrasında gelen Chrome OS’in başarıları ile Pichai ismini basına ve etkinlik sunumlarında sıklıkla duyurmaya başladı.

Google tarafından yapılmış olan kanuni bir başvuru sonrasında Sundar Pichai’nin 2015 yılında firmadan 100 milyondan daha fazla ücret aldığı ortaya çıktı. Buna göre hesaplayacak olursak Pichai’nin kesin maaşı yıllık olarak 642 bin 500 dolar olarak görünmekte. Kalan 99,8 milyon dolar ise prim kısıtlı hisse senedi olarak 2017 senesinde Pichai’nin banka hesabına geçecek. Google CEO`sunun diğer giderleri ise 22 bin 935 dolar tuttu. Bu rakam çok büyük görünebilir ama bir Google CEO’su için hiç de yüksek bir miktar değil.

Android’in CEO’su olan Andy Rubin’in görevinden ayrılması sonrasında boşalan koltuğa 2013 senesinde Pichai’nin geçmesi hiç kimseyi şaşırtmadı. Kişisel becerileri, nezaketi ve çeşitli özellikleri ile dikkat çekmeyi beceren Sundar Pichai, Google’ın CEO’su olarak işe atandı. Yönetim kurumu ise aslen Hindistanlı olan CEO’dan çok memnun kalmış ki, şu ana kadarki Google tarihinin en büyük primini geçtiğimiz aylarda Pichai’ye ödül olarak verdi: ödülün miktarı ise tam 199 milyon dolar.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.