Geçmişten Bugüne Oxford Üniversitesi Tarihi: Mezunlar ve Bilim İnsanları

Türkiye’de Kalp Naklinin Öyküsü

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Yerli Film

Her Gün 1 Bardak Kefir İçerseniz Ne Olur?

Gün İçinde Boşa Zaman Harcadığınız 8 An

Genel, Güncel 26 Haziran, 21:50'de eklendi

Gün içinde hiç yeterli zamanınız olmadığını düşünüyor musunuz? Kendinize zaman ayıramadan, daima bir sorumluluktan diğerine mi koşuyorsunuz? Zamanınızı boşa harcadığınız hissine mi kapılıyorsunuz? O halde, yalnız değilsiniz. Araştırmalara göre, insanların %61’i, istediklerini yapmak için yeterli zaman sahip olmadığını düşünüyor. Peki, bu gerçekten sorumluluklara aşırı yüklenmenin bir sonucu mu? Bu listede, gün içinde zaman kaybettiğiniz anları bulabilir ve bunları nasıl durdurabileceğinize dair 8 öneri bulabilirsiniz…

1. Sosyal Medya Alışkanlıklarınızı Azaltın

Eliniz telefonda, kendinizi sürekli Instagram’ı takip ederken mi buluyorsunuz? Sosyal medyayı kontrol etmek için günde 3-5 saat zaman harcıyoruz. Bunu, telefonu elinize daha az almaya başlayarak çözebilir ve elinize aldığınızda da 10 dakikalık bir sınır belirleyebilirsiniz.

2. Hayır Demeyi Öğrenin

İster patronunuz bir görev vermiş olsun, ister en iyi arkadaşınızın bir daveti olsun; herhangi bir şeye “hayır” demek zordur. Ne yazık ki verdiğiniz her “evet” yanıtı; uzun vadede sizin için faydalı olabilecek bir şey için zaman harcayabileceğiniz bir zaman dilimini ortadan kaldırır.

3. Daha Hızlı Karar Verin

Bir kararsızlık anında, düşündüğünzden daha fazla zaman harcarsınız. Kendi içinizde, bir projeye bu akşam ya da yarın sabah başlamak konusunda bir tartışma yaşayabilirsiniz. Bu da, bu görevle ilgili bir işlem yapmanızı engeller. Her durumda, karar vermek için harcadığınız her dakika, boşa harcanan bir dakikadır.

4. Ara Verin

İş gününün ortasında, bir öğle yemeği molası vermek yerine masa başında fazladan 1 saat harcamanın üretkenliğinizi arttırdığını düşünebilirsiniz; ancak bu doğru değildir. Ara vermeden uzun süre çalışma, işinize odaklanmanızı zorlaştırır ve boşa zaman harcamanıza neden olur.

5. Dikkat Dağıtıcılardan Kurtulun

Dikkatiniz dağıldığında, yeniden odaklanabilmeniz için 23 dakikadan fazlası gereklidir. Bu da, gün içinde çok fazla zaman kaybetmeniz anlamına gelir. Etrafınızdaki telefon, televizyon gibi dikkat dağıtıcılardan kurtulun.

6. Yol Süresini Minimuma İndirin

Evden çalışmadığınız sürece, her sabah işe gidip gelmek için zaman harcarsınız. Bu da, haftada ortalama fazladan 6-8 saat kaybetmeniz anlamına geliyor. İşe arabayla gitmek yerine; sizi trafikten kurtaracak metro gibi araçları deneyerek, yol süresini en aza indirebilirsiniz.

7.Tek Seferde Bir Görev Yapın

Çoklu görevler, gerçekleştirmeye çalıştırdığınız her görevde performansınıza zarar verir. İki ayrı pencereyi yönetmek, üretken bir şey gibi görünebilir ancak beyninize aşırı stres uygular ve muhtemelen her iki alanda da işin kalitesini düşürür. Bunun yerine, her seferde yalnızca tek bir göreve odaklanın.

8. Alanınızı Düzenleyin

Fiziksel bir çalışma alanınız varsa onu doğru yönetin ya da tüm önemli dosyaları dijital olarak depolayın; organizasyon önemlidir. Bir bilgi parçasını takip etmek için gereken her sürede 5 dakika kaybetmenize neden olsa, gün içinde fazla bir şey yapamazsınız. Çalışma alanınızı sistemli olarak düzenlemek, uzun vadede sizi saatler kaybetmekten kurtaracaktır.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.