Geçmişten Bugüne Oxford Üniversitesi Tarihi: Mezunlar ve Bilim İnsanları

Türkiye’de Kalp Naklinin Öyküsü

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Yerli Film

Her Gün 1 Bardak Kefir İçerseniz Ne Olur?

Günümüzün En Büyük Sorunlarından Biri: İlişkilerden Neden Kaçıyoruz?

Güncel 30 Eylül, 17:50'de eklendi

Bireyselliğin ön plana çıktığı modern yaşamda, belki de en sık yaptığımız şeylerden biri duygusal bir ilişki içerisine girmekten kaçınmaktır. Başkasına karşı sorumluluk almayı gerektiren bir durum olan ilişki, günümüz insanının giderek daha fazla kaçındığı bir durum.

Bu da, evlenme oranlarının giderek daha fazla düşmesine neden oluyor. Bireyler, daha kısa süreli ilişkiler yaşıyor, romantik bir ilişki içine girmekten ve sorumluluk almaktan kaçıyor. Ve bu, pek çoğumuzun ortak sorunu. Peki, ilişkilerden neden kaçıyoruz?

Ailevi Travmalar

Bireylerin bir ilişkiden kaçmasının altında yatan en temel nedenlerden biri, küçükken aile içinde yaşadığı travmalardır. Ev içinde yaşanan duygusal ya da fiziksel şiddet, özellikle de bir kadını ilişkiden kaçıran bir etmen olabiliyor. Aynı durum, erkekler için de geçerli.

Önceki İlişkiler

Daha önce çok sevmiş ve günün sonunda terk edilmiş ya da kandırıldığını düşünen biri, yeniden bir ilişkiye girmek konusunda uzunca bir süre tereddüt yaşayabiliyor. Özellikle aldatılma, yeniden birine güvenmek için oldukça zorlayıcı bir durum.

Kariyer Hedefi

Modern insan, hem kariyer hem para odaklı yaşıyor. Bu da, romantik ilişki kurmaktan ve sorumluluk almaktan kaçınmanın en yaygın nedenlerinden biri. Kariyerine odaklanmak isteyen birey, uzun süreli bir ilişki yerine flört aşamasında kalınan ilişkiler yaşamayı tercih edebiliyor.

Daha İyisini Beklemek

Bu da modern insanın en büyük sorunlarından biri. Armudun sapı üzümün çöpü derken, kusursuz bir ilişkinin peşinde koşmak, flört ettiğiniz kişi ile ciddi bir adım atmaktan çekinmenize neden olabiliyor.

Alternatifleri Azaltmaktan Korkmak

Günümüzde, sosyal medyanın da etkisi ile, insanlar aynı anda birkaç kişiyle birden flört edebiliyor. Ve ilişki demek, diğer alternatiflerin bir anda ortadan kalkması anlamına geliyor.

Evlenme Korkusu

Bireyler, evlenmekten kaçtığı için ciddi bir ilişki adına adım atmaktan çekinebiliyor. Evlilik korkusu yaşıyorsanız, flört aşamasında kalan ilişkiler yaşamayı tercih ediyor olabilirsiniz.

Kendine Güvensizlik

Bir ilişki kurmayı engelleyen güven sorunu, yalnızca karşı taraftan değil, kişinin kendisinden de kaynaklanabiliyor. Sorumluluk almak ya da sadık kalmak konusunda kendinize güven problemi yaşıyorsanız, bu da ilişkiden kaçınmanızın nedeni olabilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.