Geçmişten Bugüne Oxford Üniversitesi Tarihi: Mezunlar ve Bilim İnsanları

Türkiye’de Kalp Naklinin Öyküsü

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Yerli Film

Her Gün 1 Bardak Kefir İçerseniz Ne Olur?

Hayalet Radyo İstasyonu UVB-76

Teknoloji 20 Mart, 11:45'de eklendi

Rusya’da bulunan ve asıl kaynağı kimse tarafından bilinmeyen UVB-76 Radyo istasyonu, kullandığı düşük radyo frekanslarıyla Numbers Station bazlı yayın yapmaktadır. Dünya üzerinde düşük radyo frekanslarıyla birlikte yayın yapan radyo istasyonları bulunmaktadır. Rusya’da bulunan UVB-76 radyo istasyonu da bunlardan biri. Düşük frekans ile yayınlanan bu istasyondan belli zaman aralıklarıyla anlam verilemeyen mesajlar yayınlanıyor gibi görünse de belli bir düzen içerisinde yayınlanan mesajlar olduğu anlaşılıyor. Bazı söylentilere göre UVB-76’nın yayın yaptığı sırada çok kısa olsa da insan sesleri duyuluyor.

UVB-76, 4625 kHz frekansından yayın yapıyor. Kısa duyulan bu ses (buzz tonu) gün içerisinde her saat, dakika da ise 25 tonluk bir oranda aşamalı olarak tekrarlanıyor. Ses frekansları sırasında bazen gelen zilin sinyali kesilerek Rusça’da bir ses iletişimi gerçekleşiyor. Bu istasyondan gelen seslerin raporlanması 1973 yılından beri yapılıyor .

Geçmiş dönemlerde İngiliz basınının bir iddiasına göre, soğuk savaş döneminden günümüze kadar Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in istihbarat servisi olarak kullandığına yönelik ciddi iddiaları haber yapmışlardı. Rusya’nın St. Petersburg şehrine bağlı bir yerde yer alan radyo istasyonu 1970 senesinden beri dışarıdan bakan kimsenin ne olduğunu bilmediği bir yayın yapmaktadır. 7 gün 24 saat boyunca tek bir sinyal sesi, sürekli olarak tekrarlanıyor. Hafta içerisinde bir iki kez erkek ya da kadın sesi duyulduktan sonra bu söylemler birbirleriyle ilişkili olamamakla birlikte Rusça söylendikten sonra Radyo İstasyonu normal yayın akışına, kendi sinyallerine geri dönüyor. Bu zamana kadar sinyalinin amacının ne olduğuna, seslerin geldiği Radyo İstasyonun kime ait olduğu bilinmiyor. Geçen zamanlarda esrarengiz Radyo İstasyonu hakkında açıklamalarda bulunan London City Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. David Stupples, amacı çözülemeyen bu yapının radyo istasyonundan yapılan yayınlar içerisinde kesinlikle herhangi bir bilgisi bulunmuyor.

Radyo İstasyonu oluşumundan 2010 yılına kadar kendisini UVB-76 olarak tanımlayarak 2010 yılından itibaren o isimle anılmaya başladı. Eylül 2010 yılında istasyon başka bir konuma taşınarak artık MDZhb tanımını kullanarak anılmaya başlandı. 5 sene boyunca bu tanımı kullanarak bilinen Radyo İstasyonu 28 Aralık 2015 tarihinde “Zhenya, Ulyana” olarak bilinen çağrı işareti ZhUOS’u kullanmaya başladı.

İstasyonun Kullanış Şekli
Radyo İstasyonun bastırılmış alt bandı olarak bilinen R3E olan AM kullanarak iletilir iletim esnasında aynı zamanda tam çift yanband AM yani A3E kullanılmıştır. Radyo İstasyonlarının sinyalleri 1.2 saniye sürerek, 1-1.3 saniyeliğine duraklatarak ve bir dakikada 21-34 aralığında tekrar eden bir sesten oluşur. Ses frekansı yayılmaya başladığı yıldan bu yana Kasım 2010 tarihine kadar bas tonları yaklaşık 0.8 saniye sürdü. Çıkan bu sesten bir dakika önce ise yinelenen tonun daha önce kesintisiz bir sese dönüştüğü ve bu sesin bir dakika boyunca tekrarlanan kısa sesi duyana denk devam ettiği konuşuluyor. Bu konuşulan sesin Haziran 2010’da durduğu belirtildi.

1973 Yılında Sinyal olan Ses 1990 başında Zil Oluyor
Buzzer olarak bilinen Radyo istasyonu 1973 yılında sinyal olarak devam etse de 1990 başlarında zil sesi oluyor. Bu durum şöyle açıklanacak olursa; 1973’ten beri her defasında tekrar eden iki saniyelik bir “bip” sesi yayın yaparak uzun yıllar devam ediyor ardından 1990 yıllarının başında çıkan bu “pip” sesi bir zil sesi olarak değişerek Radyo İstasyonundan ses çıkarmaya 2003 tarihine kadar devam ettikten sonra 2003’ten itibaren eski sesine geri dönüyor.

UVB-76 istasyonundan kısa bir ses kaydı ile noktalıyoruz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Başlıklar: ,