Geçmişten Bugüne Oxford Üniversitesi Tarihi: Mezunlar ve Bilim İnsanları

Türkiye’de Kalp Naklinin Öyküsü

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Yerli Film

Her Gün 1 Bardak Kefir İçerseniz Ne Olur?

İkinci Dünya Savaşı ve Hitler İle İlgili İlginç Bilgiler

Dünya 11 Eylül, 10:45'de eklendi

İkinci Dünya Savaşı, tarihin en büyük olaylarından biriydi. İkinci Dünya Savaşı ve 20.yüzyılın dünya liderleri arasında en ünlüsü olan Adolf Hitler ile ilgili 21.yüzyılda bile yankılanmaya devam eden ilginç bilgiler ve o döneme ait efsaneleri sizler için araştırdık. Bu 9 bilgi, sizi gerçekten şaşırtabilir!

Toplam 6 Milyon Yahudi Öldürüldü

Dünya tarihinin en büyük katliamlarından birinin gerçekleştiği Nazi kamplarında, yaklaşık 6 milyon Yahudi’nin öldürüldüğü açıklandı. Yahudiler’in yanı sıra komünistler, Romanlar, Sırplar, Polonyalılar, eşcinseller, engelliler ve daha pek çok gruptan kişi de öldürüldü.

Hiroşima ve Nagazaki Saldırıları

Hiroşima ve Nagazaki’deki ölüm oranları 80.000’e kadar çıkarken, en ölümcül bombalama baskınları Tokyo’ya uygulandı. Amerikalı bombardıman uçağı, şehre 1500 ton bomba attı ve saldırılarda en az 100.000 kişi öldü. Ayrıca, bir milyon kişi yaralandı ve evsiz kaldı.

Hitler Birinci Dünya Savaşı’nda Askerdi

Hitler, 1913 yılının Mayıs ayında Münih’e taşıntı. İronik olarak, bu savaşta Alman ordusunda hizmet etmek için gönüllü oldu. Dört yıl süren askerlik dönemi boyunca Hitler, kurumsal rütbesinin üzerine çıkamadı.

Naziler

Gizli belgeler ortaya çıkana kadar, Holokost’un yönetiminde etkili olan Nazilerin ve Nazi işbirlikçilerinin savaştan hemen sonra adaletten kaçtığı fark edilmedi. Savaştan sonra, yalnızca 6500 Nazi savaş suçu ile yargılandı. Kaçanların çoğu ise, Nazi suçlarında suçlu olan önemli isimlerdi.

Savaşın Asıl Başlangıcı

Pearl Harbor’a yapılan saldırının ardından Amerika savaşı başlattı. Hitler ise Amerika’ya savaş ilan ederek karşılık verdi. Sonraki iki yıl boyunca, Amerika, Alman ordusunu kuşatmak için mücadele etti. Böylece, müttefiklerle birlikte Almanya hem doğu hem de batıdan sıkıştırılmaya başlandı. Bu da, Nazi rejiminin yavaş yavaş içten ve dıştan çökmesini sağladı.

Toplama Kamplarında Doğan Bebekler

Polonyalı bir eve, işgal altındaki Polonya’da, soykırım döneminde toplama kamplarında 3000 bebek doğurttu.

Doğu Cephesi

Savaşta öldürülen her beş Alman askerden dördü Doğu Cephesi’nde öldü.

En Genç Asker

İkinci Dünya Savaşı’nda, Amerikan ordusunun en genç askeri 12 yaşındaki Calvin Graham’dı. Graham, savaşa katılırken yaşı hakkında yalan söyledi. Gerçek yaşı, yaralandıktan sonra keşfedildi.

Hitler’in Yeğeni Amerikan Ordusundaydı

Adolf Hitler’in yeğeni William Hitler, İkinci Dünya Savaşı’nda Amerikan Deniz Kuvvetleri’nde görev yaptı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.