Geçmişten Bugüne Oxford Üniversitesi Tarihi: Mezunlar ve Bilim İnsanları

Türkiye’de Kalp Naklinin Öyküsü

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Yerli Film

Her Gün 1 Bardak Kefir İçerseniz Ne Olur?

İnsanı İnsanlığından Utandıran Holokost Temalı 9 Film

Sinema 9 Ekim, 11:20'de eklendi

İkinci Dünya Savaşı döneminde, Adolf Hitler ve Naziler önderliğinde Yahudi halkına yapılan soykırım, insanlık tarihinin en bilinen, en utanç verici soykırımlarından biridir. Yahudilerle birlikte pek çok ırktan insanın da dahil olduğu ve toplamda 6 milyon insanın katledildiği soykırım dönemini anlatan, holokost temalı 9 efsane filmi sizler için bu listede derledik.

Schindler’in Listesi

Holokost denince akla ilk gelen filmlerden biri. Renkli sinemanın olduğu bir tarihte olmasına rağmen siyah beyaz çekilen film, Almanya’nın Yahudilere yaptığı soykırımı ve bu soykırım gerçekleşirken, iki yanda nasıl bir uçurum yaşandığını konu edinen, gerçekten etkileyici bir film. Filmin sonunda, insanlığını yeniden hatırlayan bay Schindler ile birlikte kurtulan hayatlar da insanı etkiliyor.

Hayat Güzeldir

İlk vizyona girdiğinde büyük ses getiren Hayat Güzeldir filmi; Yahudi asıllı İtalyan bir garsonun oğlu ile birlikte bir toplama kampına gönderilmesini konu ediniyor. Bir babanın oğlu için yapabileceklerini konu alan bu filmi izlerken, özellikle de sonlara doğru, gözyaşlarınızı tutmakta zorlanacaksınız.

Çizgili Pijamalı Çocuk

Savaşlar çirkin, çocuklar masum… İkinci Dünya Savaşı’nda, “savaşın iki tarafındaki çocuk birbiriyle arkadaş olursa ne olur? “ sorusunu cevaplayan, etkileyici ve duygusal bir film.

Piyanist

Yahudi soykırımından bahsederken, Piyanist filmini listeye almamak büyük haksızlık olur. Bir piyanistin, Polonya’da yaşadıklarını ve saklanarak hayatta kalma mücadelesini efsanevi bir şekilde ele alıyor.

Yaşam Treni

1998 yapımı Fransız filmi Yaşam Treni, soykırım döneminde birbirini takip eden trajik olayları ekrana yansıtıyor.

Avrupa Avrupa

Yaşanmış bir hikayeyi anlatan bu film, Yahudi soykırımından kurtulmayı başaran Alman Yahudi genç Solomon Perel’in hikayesini anlatıyor. Tesadüfler, kader oyunlar ve sabır testleri ile dolu bir film.

Kalpazanlar

Kalpazanlar – The Counterfeiters Filmi

Film; İkinci Dünya Savaşı döneminde Almanya’da gerçekleşen ve tarihe en büyük sahte operasyon olarak geçen bir operasyonu konu ediniyor.

Sophia’nın Seçimi

Polonyalı göçmen Sophie ve aynı evi paylaştığı çiftin hikayesini anlatan film, ortalara doğru ilerledikçe Sophie’nin toplama kamplarında yaşadığı korkunç anıları ve hayatta kalmak için yapması gereken zor seçimleri ekrana yansıtıyor.

Anne Frank’in Günlüğü

Toplama kamplarına gönderilen bir ailenin trajik hikayesi. Evin küçük üyelerinden Anne’nin günlüğüne düşen notlardan yola çıkan, yaşanmış bir hikayeyi anlatan bu film de en az diğer soykırım filmleri kadar etkileyici.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.