Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Kore Filmleri

Janis Joplin : Blues’un Sıra Dışı Sesi

Müzik 27 Mart, 11:16'de eklendi

Tam adı “Janis Lyn Joplin” olan usta şarkıcı 19 Ocak 1943’te Teksas’ın Port Arthur bölgesinde dünyaya gelmiştir. Ailesinin ilk çocuğu olarak dünyaya gelen Jonis gençlik yıllarında yeni tanıştığı kişilerin tümü tarafından sıra dışı bir genç olarak nitelendirilmekteydi. Ailesi de onun bu halinin farkındaydı. Bu sebeple, gençlik yıllarında onun sanatçı kimliğini fark ederek bu yönde teşvik ettiler. Janis henüz 14 yaşında olmasına rağmen farklı kişiliğiyle son derece dikkat çekiyordu. Bu ise onun çevresi ve özellikle yaşıtları tarafından dışlanmasıyla sonuçlandı. Janis bu dışlanmışlık duygusunu kendisini müziğin içine vererek yenmeyi başardı. Janis artık 18 yaşındaydı ve müzikte bir hayli başarılıydı. Teksas’taki farklı yerel kulüplerde sahne alıyor ve bundan mutluluk duyuyordu.

Ergenlik dönemi ve ilk gençlik dönemi boyunca müzikle son derece haşır neşir olan Janis müzikten sıkıldığı kanısına vararak tamamen farklı bir alanda ilerlemeye karar verdi. Bu kararı sonucu Lamar State College of Technology’e kayıt oldu, fakat burada kendisi için yanlış bir seçim yapmış olduğunu anladı ve müzik kariyerine devam etmeye karar verdi.

Jannis’in Hippilikle Tanışması

Müzik kariyerine Teksas’ın dışında devam etmeye karar veren Janis otostop yolculuğu yaparak California eyaletine gitti. Orada hippi hareketiyle tanıştı ve hayran kaldı. Bu sebeple, hemen dahil oldu. Burada bulunan kulüplerde yarınını düşünmeden yaşayan Janis aynı zamanda kötü alışkanlıklar da kazanmaya başladı. California’da alkol ve amfetamin bağımlısı olan Janis hayatının elleri arasından kayıp gittiğinin farkındaydı. Buradaki çevresini değiştirmeden kendini toparlayamayacağını anlayınca doğduğu yere ve bıraktığı okuluna geri döndü. Okulda başarılı bir öğrenciydi, hayatı da düzene girmişti, ama Janis yine de mutlu olamıyordu.

Küçük kasaba hayatına ve düzenli yaşamına bir türlü adapte olamayan Janis kısa bir süre sonra California eyaletine geri döndü. Burada arkadaşları vasıtasıyla Big Brother and the Holding Company grubuna dahil oldu ve blues türünde klasik haline gelmiş “Ball and Chain” şarkısı ile gruba da ün kazandırdı.

Yıl 1968’de Columbia Records şirketiye anlaşma imzalamayı başaran menajerleri sayesinde grupla birlikte “Cheap Thrills” albümünü çıkardı. Bu albümle sekiz hafta süresince listelerde üst sıralarda kalma gibi büyük bir başarı elde eden grup artık “Janis Joplin with Big Brother and the Holding Company” olarak anılır oldu.

Art arda gelen başarılar ve buna bağlı olarak kazanılan büyük paraların da etkisiyle grubun tüm üyeleri alkol ve uyuşturucu ile daha da haşır neşir hale geldi. Pahalı uyuşturucularla yapılan partiler grubun başarısını olumsuz yönde etkiledi ve ilişkilerini de çözülemeyecek bir noktaya getirdi. Bunun sonucu olarak, son büyük performanslarından sonra grup dağıldı.

Janis Joplin Bireysel Olarak Kariyerine Devam Ediyor

Grubun dağılmasından bir sene sonra büyük bir festivalde sahne alarak beğenileri üzerinde toplayan sanatçı aynı yıl “The Cozmic Blues Band” grubunu kurdu,“I Got Dem Ol’ Kozmic Blues Again Mama!” albümü meydana çıktı.

Diğer uyuşturucularla yetinemeyen Joplin, başarının üzerinde oluşturduğu stresini bastırmak istediği için eroin kullanımına başladı. Bu aşamada kullandığı alkolü ve diğer uyuşturucuları bırakmak şöyle dursun, dozlarını her geçen gün artırdı. Joplin hayatı boyunca kötü alışkanlıklarının pençesinden kurtulmaya çalışsa da denemelerden sonra tekrardan dozunu artırarak başlıyordu.

1969’da “Pearl” adındaki yeni albümünü kaydetmek için stüdyoya girdi, fakat bu aşamada ilham arayışı içindeyken yine eroinin pençesine düştü. Henüz 37 yaşındayken, 4 Ekim 1979’da Los Angeles’ta bir otelde aşırı doz eroin yüzünden dünyaya gözlerini yumdu.

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.