Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Kore Filmleri

Ketojenik Diyet Neden Bu Kadar Popüler? 6 Madde İle Açıkladık!

Genel, Güncel 14 Eylül, 00:13'de eklendi

Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız bir diyet var; ketojenik diyet. Düşük karbonhidrat, orta protein ve yüksek oranda yağ tüketimine dayalı olan bu diyet, aslında bir diyetten çok daha fazlası.

Bir yaşam tarzı haline getirildiğinde, kısa sürede hızlı kilo vermenizi, kan şekerinin dengelenmesi gibi çok çeşitli faydaları bulunsa da, karbonhidrat alımını önemli oranda sınırlandırdığı için, yapılması ilk başlarda oldukça zor ve doğru yapılmadığında ketozise girmek de oldukça zor olabilir. Bir uzman eşliğinde yapılırsa, ketojenik diyetin faydaları daha hızlı görülecektir.

Peki, ketojenik diyetin neden bu kadar popüler olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bu yazıda, ketojenik diyet yapanların en çok gördükleri faydalarını sizler için listeledik…

Hızlı Kilo Verdirir

Ketojenik diyetin temel mantığı, karbonhidrat alımını aşırı derecede sınırlandırmaktır. Öyle ki, bazı sebzelerden ve meyvelerden de uzak kalmanız gerekir. Ancak, doğru yapıldığında, ketojenik diyet çok kısa sürede tartıda önemli farklar görmenizi sağlayabilir.

Kan Şekerini Düzenler

Karbonhidrat alımını sınırlandırdığı ve insülin hormonunun salgılanmasını dengelediği için, kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesi ve ani kan şekeri dengesizliklerinin önüne geçilmesini sağlar.

Göbek Yağlarından Kurtarır

Vücutta, en inatçı yağların başında göbek yağları gelmektedir. Vücut, yüksek oranda yağ ve düşük oranda karbonhidrat tüketerek, bir süre sonra ketozise girer ve enerji olarak karbonhidratlar yerine yağları kullanmaya başlar. Bu da, zaman içinde en inatçı bölgelerdeki yağları bile azaltmaktadır.

Konsantrasyon ve Performansı Arttırır

Araştırmalar, ketojenik diyet gibi düşük karbonhidrat alımına dayalı diyet listelerinin, konsantrasyon ve odaklanmada artış sağladığını göstermektedir.

Uyku Düzenini İyileştirir

Karbonhidratlar, özellikle de akşam saatlerinde tüketildiğinde, uykuya dalmayı zorlaştırabilir ya da gün içerisinde tüketilen şekerlemeler, abur cubur ve fast food yiyecekler, gece uykudan uyanmanıza neden olabilir. Karbonhidrat tüketimini sınırlandırdığınızda, daha kaliteli bir uyku düzenine sahip olduğunuzu fark edebilirsiniz.

Spor Yapmak Zor Mu?

Yıllarca, spor yaparken karbonhidrat almanın ne kadar önemli olduğu bilgisi ile büyütüldük. Peki, ketojenik diyet yaparken egzersiz yapmak, yoğun antrenman programları uygulamak mümkün müdür? Araştırmalar, ketojenik diyet yapan bireylerin, daha yoğun antrenman programları gerçekleştirebildiklerini bile göstermektedir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta; protein ve yağ dengesini iyi ayarlayarak, sağlıklı yağ kaynaklarını iyi seçmektir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.