Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Kore Filmleri

Kilo Koruması Nasıl Yapılır? Hep Aynı Kiloda Kalmanın 10 Pratik Yolu

Genel, Güncel 9 Ekim, 11:25'de eklendi

Yapılan bir araştırmaya göre, insanların %41’i kilosundan tamamen mutlu. Bu, aslında oldukça iyi bir haber. Çünkü, mevcut kiloyu korumak kilo vermekten çok daha kolaydır. Uzun uğraşlardan sonra hedeflediğiniz kiloya ulaştıysanız ya da “Kilo vermeyeyim ama almayayım da” diye düşünüyorsanız, kilo koruması için bu 10 pratik öneri mutlaka işinize yarayacaktır. Böylece, yaz kapıyı çaldığında bile panik olmanıza gerek kalmayacak!

1.Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmayı bir rutine bindirmek, kilo korumasının en kestirme ve en etkili yoludur. Normalde aldığınızdan daha fazla enerji almaya başlamadığınız sürece, bu yöntemle hep aynı kiloda kalmanız mümkün.

2. Kahvaltıyı Atlamayın

Bazı beslenme şekilleri tersini söylese de, pek çok insan için kahvaltı, günün en önemli öğünüdür. Çalışmalar, kahvaltı yapan bireylerin genel olarak daha sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olduğunu göstermektedir.

3. Protein Almayı Unutmayın

Yeterli miktarda protein alımı, kilo korumasına yardımcı olabilir. Proteinler, iştahı azaltmak ve tokluk hissini azaltmak için harikadır. Ayrıca, kilo korumaya yardımcı bazı önemli hormon seviyelerini de arttırır.

4. Düzenli Olarak Tartılın

Kilonuzu düzenli olarak takip etmek, ağırlığı koruma açısından yararlı bir yöntem olabilir. Bu, kilo kontrolü konusundaki davranışlarınızı düzenlemenizi de sağlayacaktır.

5. Karbonhidrat Alımına Dikkat

Aldığınız karbonhidratların türüne ve miktarına dikkat etmek, kilonuzu korumanıza yardımcı olur. Beyaz ekmek, makarna ve gazlı içecekler gibi rafine karbonhidratlar, kilo koruma hedeflerinizi olumsuz etkileyebilir.

6. Ağırlık Çalışın

Kas kaybetmek, metabolizmanızı yavaşlattığı için kilo almanıza neden olabilir. Ağırlık kaldırma gibi direnç egzersizleri, kas kaybını önlemeye, metabolizma hızını korumaya ve hatta arttırmaya yardımcı olabilir.

7. Suyu Eksik Etmeyin

Su içmek, pek çok yönden sağlık açısından faydalıdır. Kilo korumaya ise; tokluk hissini arttırmak ve öğünlerden önce kalori alımını kontrol altına almak gibi faydaları ile yardımcı olmaktadır.

8. Düzenli Uyku Şart

Uyku bozukluklarının, gün içerisinde daha fazla kalori almaya yönlendirdiği, bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Kilo koruması sağlamak için, bir uyku düzeninizin olması ve geceleri yeterli uyku almanız önemlidir.

9. Stresten Uzak Kalın

Stres, vücutta ödem tutmaya ve belki de kilo almaya neden olan hormonlar salgılamanıza neden olur.

10. Kalori Alımını Takip Edin

Gün içerisinde tükettiğiniz besinler hakkında bir günlük tutun. Bu, ne yediğinizi gözlemlemenizi ve gerektiğinde kalori alımını sınırlandırmanızı sağlar.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.