Geçmişten Bugüne Oxford Üniversitesi Tarihi: Mezunlar ve Bilim İnsanları

Türkiye’de Kalp Naklinin Öyküsü

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Yerli Film

Her Gün 1 Bardak Kefir İçerseniz Ne Olur?

Konuştuğumuz Şeyler Neden Telefonda Karşımıza Reklam Olarak Çıkıyor?

Teknoloji 26 Eylül, 00:58'de eklendi

Telefon konuşmalarınızın dinlenip dinlenmediğini hiç merak ettiniz mi? Televizyon dizileri, filmler ya da aramadığınız bildiğiniz şeyler için kişiselleştirilmiş reklamlarla mı karşılaşıyorsunuz?

Neler Oluyor?

Kanıtları göz önünde bulundurarak, gözetim odaklı reklamcılığın gerçekte olup olmadığını ya da bir efsaneden ibaret olup olmadığını çözmeye çalışalım…

Gözetim Reklamcılığı

İnternet kullanıcıları, telefonlarına baktıklarında reklamlar ile ilgili değişik bir şeyler olduğunu iddia ediyor. Kişiselleştirilmiş Google reklamlarının, akıllı telefonların mikrofonlarının söylediklerini kaydetmek için kullanıldığına inanılıyor.

Bu durum, pek olası görünmese de öne sürülen deliller oldukça etkileyici. Amerika’da bir kullanıcı, bir arkadaşının ölüm haberini aldıktan sonra, Google arama kutusunda arkadaşının adı ve kazancı ile ilgili bir durumu rapor etti. Benzer şekilde, bir sohbet ortamında geçen bir marka ya da ürünün, biraz sonra cep telefonunda arama olmamasına rağmen ekranda reklamı çıktığını belirten kullanıcıların sayısı da oldukça fazla.

Gerçekten Dinleniyor Olabilir Miyiz?

Cep telefonunuzun konuştuklarınızı kaydedebilmesi için, Hey Siri gibi uygulamaların tetikleyici olması gerekir. Bu tip bir tetikleyici olmadan, servis sağlayıcınıza bazı genel ölçütler gönderilen kayıtlar yoktur. Ancak, Facebook gibi uygulamalar söz konusu olduğunda, tetikleyicinin ne olduğu tam olarak bilinmiyor.

Kanıtlamak Mümkün Mü?

Cep telefonları, mikrofon yoluyla verileri çalıyor olabilir mi? Bunu kanıtlamak isteyen bazı siber güvenlik uzmanları, 2016 yılında bununla ilgili bir uygulama geliştirdi. Burada amaç, cep telefonunda söylenenleri kaydetmek ve monitöre yansıtmaktı. Telefondaki mikrofonlar kullanılarak, cep telefonlarına özelleştirilmiş reklamların yeniden gönderilmesini sağlayabildi.

Böyle bir teknoloji kesinlikle var. Giderek daha fazla sanal asistan cihazı bir şeyleri dinliyor ve sözlü ipuçları bekliyor. Bununla birlikte, endüstri bu cihazların amaçlarının ötesinde kullanılarak, internet kullanıcılarının dinlendiğini onaylamakta tereddüt ediyor.

Dinlenildiğini iddia edilen tek cihaz cep telefonları değil. Akıllı televizyon gibi sesle çalışan diğer cihazların da kullanıcıları dinlediğini belirten çalışmalar var. Mikrofondaki seslerin ne kadarının kaydedildiği, ne kadarının kopyalandığı ya da reklam sunma amacıyla saklandığı ise tam olarak bilinmiyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.