Lirik Bir Diyalektik : Korku Ve Titreme


İbrahim’in seyahati Korku ve Titreme’nin ana temasını oluşturması bakımından bir başlangıçtır. Kierkegaard’ın İbrahim’i iman sınavında çektiklerinden dolayı yücedir. İbrahim’i bu iman sınavında ne gibi şeyler beklemektedir? Tinsel olan mı değerlidir yoksa dogmatik olan mı daha yücedir? Tin ile dogmalar aynı potada eritilebilir mi? Bu ve bunun gibi soruları epistemolojik bir temele dayandırarak açıklayarak okuyucuya Tinsel bir haz uyandıran Kierkegaard, bu dahiyane eserinde biz okuyuculara aslında neyden bahsetmek istemektedir?

Soren Kierkegaard, 5 Mayıs 1813 yılında Danimarka’da doğmuştur. Alternatif bakış açılarını keşfetmek için sürekli farklı takma adları kullanması bakımından diğer filozoflardan bir hayli farklı bir yapıya sahip olan Kierkegaard,hemen tüm eserlerini ana dili olan Danca’da kaleme almıştır.Çalışmaları kaygı,anlamsızlık,özgünlük,umutsuzluk gibi varoluşsal temaları kapsar.Buna karşılık,ateist haleflerinden farklı olarak Kierkegaard inancını,insan hayatının meselelerine cevap bulma amacına yöneltmiştir.Bu bakımdan da Tanrı kavramını mutlak olarak reddeden aydınlanma dönemi filozoflarından bir hayli farklıdır.40 küsür yıl gibi kısa bir ömrüne biz okuyuculara baş ucu niteliğinde olan saygıdeğer eserler bırakmıştır.Korku ve Titreme de bu eserlerin başında gelir.Hristiyan inancında İbrahim’in İshak’ı kurban etmek üzere olan yürüyüşünü ve bu zaman diliminde psikolojik olarak İbrahim’in geçirdiği evreleri varoluşsal ve epistemolojik temelde inceleyerek okuyucuya lirik-diyalektik bir eser sunmakta bize Kierkegaard.

Kierkegaard hayatın saçma olabileceğini ve anlam bulmanın zor olduğunu kabul eder.Bize,yaşama tutkuyla sarılmamızı ve toplumsal düzene uymaktan çok hayatı nasıl yaşayacağımızı kendimizin belirlemesini haykırır.Bu meyanda Korku Ve Titreme isimli eseri bir çırpıda okunacak nitelikte bir eserdir. Kierkegaard’ın bu ölümsüz eserini okumadıysanız daha fazla vakit kaybetmeden hemen bu kitabı temin etmenizi siz değerli okuyucularımıza tavsiye ederiz.

 

Beğendiniz mi? Öyleyse paylaşın!


Bu içeriğe tepki ver

çok iyi çok iyi
3
çok iyi
kötü kötü
1
kötü
iyi iyi
2
iyi
yok artık yok artık
1
yok artık

One Comment

Yorum Yapın

shares