Doğa İle Başbaşa Bir Tatil İçin En İyi Ücretsiz Kamp Alanları

Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Mezenter : İnsan Vücudunda Keşfedilen Yeni Organ

Genel 14 Mart, 09:00'de eklendi

Asırlar önce Leonardo Da Vinci tarafından varlığı ortaya konulsa da, bunu kabul etmek günümüz tıp dünyasına nasip oldu.

Mezenter Ne İşe Yarıyor?
Peki, insan vücudunda bulunan, asırlar önce Da Vinci ustanın da varlığına işaret ettiği, bu yeni organ yani mezenter ne işe yarıyor? Bilim insanları, mezenter veya diğer adıyla bağırsak askısı diye adlandırdığı bu organın tam olarak ne işe yaradığını söyleyemese de, keşfedilen bu yeni organ sayesinde, sindirim sisteminde meydana gelen hastalıkları tedavi etme sürecinde son derece olumlu sonuçlar elde edilebileceğini iddia ediyorlar.

Mezenter Yapısı
Mezenterin ilk önceleri; vücutta parçalanan yapıların bütün halinde durabilmesi neticesi oluştuğu ileri sürülürken; Lancet Gastroenteroloji isimli tıp dergisindeki son makaleye göre: Limerick Üniversite Hastanesi (İrlanda) tarafından yürütülen mikroskobik araştırmalar bunun hiçte böyle olmadığını ortaya koydu. Bu araştırma, mezenterin aslında tek parçadan meydana gelen bir organ olduğunu tespit etti. Aslında her zaman vücudumuzun sindirim sisteminde bulunan ve fark edilebilir olan bu organın, farklı yapısının ilk kez keşfedilmesi, onun tıp literatürüne, yeni bir organ olarak geçmesini sağladı

Mezenterle 79’a Çıkan İnsan Organ Sayısı
Mezenterin keşfedilmesi, insan organ sayını 79’a çıkardı. Karın boşluğunu kapsayan, karın zarını ikiye katlayan ve bu sebeple her şeyi bütün olarak bir arada tutabilen mezenterin içinde damarlar ve sinirler bulunuyor.

Leonardo Da Vinci Asırlar Önce Söylemişti
2012 senesinde, İrlandalı bilim adamı Calvin Coffey tarafından keşfedilen mezenter aslında asırlar önce Leonardo Da Vinci usta tarafından bir organ olduğu iddiasıyla ilk kez tıp dünyasına sunulmuştu ama o dönemin tıp insanları, üstadın bu iddiasını doğru bulmamıştı. İnsanoğlunun 100 senelik anatomi bilgisinin de tam olarak doğruları yansıtmadığı, bu yeni organın keşfiyle ortaya çıktı.

Şimdiki araştırma konusu: Mezenter tam olarak ne işe yarıyor?
İrlandalı bilim adamı Calvin Coffey, şimdi yapılması gereken araştırmanın, mezenterin tam olarak ne işe yaradığı öğrenmek olduğunu söylerken, bu araştırmanın evrensel bir boyutun bulunduğunu ve tüm insanlığı etkileyeceğini, bu araştırma neticesinde hastalıkların daha kolay teşhis ve tedavi edilebileceğini sözlerine ekliyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Başlıklar: