Doğa İle Başbaşa Bir Tatil İçin En İyi Ücretsiz Kamp Alanları

Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Yerli Film

Genel 16 Ekim, 17:09'de eklendi

Mutlaka izlenmesi gereken en iyi 10 yerli yapım filmleri İmdb’ye göre sıralayıp sizler için derledik. Türk sinemasına ilginin azaldığı dönemlerde vizyona giren ve sinemamıza olan ilgiyi artıran birbirinden eşsiz 10 yerli film.

1. Eşkıya (Yavuz Turgul, 1996) İmdb: 8.5

Yıllarca dağlarda eşkıyalık yapmış olan Baran, arkadaşlarıyla birlikte yakalanarak uzun bir süre cezaevinde yatmış. Cezaevinden çıktıktan sonra doğduğu topraklara geri döner. Kendisini, en yakın arkadaşı olan Berfo’nun şikayet ederek altınlarını ve çocukluk aşkı olan Keje’yi de alarak İstanbul’a kaçtığını öğrenir. Bunun üzerine İstanbul’a giden Baran, aramaya başlar ve bu sırada Tarlabaşı’nda illegal işler yapan Cumali ile tanışır ve ondan yardım ister, olaylar bundan sonra gelişir. Film Türk sineması açısından çok önemli bir filmdir çünkü; Türk sinemasına olan ilginin azaldığı yıllarda 2 milyon 500 binden fazla kişi tarafından izlenerek Türk sinemasına olan ilginin artmasına yardımcı olmuştur.

2. Masumiyet (Zeki Demirkubuz, 1997) İmdb: 8.4

Namus cinayeti yüzünden cezaevine giren Yusuf, çıktıktan sonra amaçsız bir şekilde ne yapacağını bilmez ve bir pansiyona yerleşir. Burada Bekir ve Uğur’la karşılaşır. Uğur hayat kadınıdır ve Bekir’de ona saplantılı bir adamdır. Fakat Uğur’un gönlünde başka biri vardır. Yusuf, Bekir ve Uğur bir araya gelerek birbirileriyle hayatlarından parçalar paylaşırlar.

3. Gemide (Serdar Akar, 1998) İmdb: 8.2

Türk sinemasında gerçek anlamda iz bırakmış filmler arasında olan Gemide filmi, dört kafadar mürettebatın macerası ile karşımıza çıkıyor. Laleli’de parasını çaldıran boksörün durumu kaptana anlatması ile kaptanın parayı istemeye gitmesiyle başından geçen olayları ele alıyor. Olaylar iyice karmaşık bir hal alır ve bir kız ile öldürülmüş bir adam kalır ellerinde. Gemiden gitmesi gereken kızın, boksör tarafından saklanması ile daha da karışıyor. Esrarkeş kaptan ayılmaya başlayınca her şeyi hatırlamaya başlıyor. Film, çekildiği dönemde yoğun argo ve küfür kullanımı sebebiyle muhafazakar kesimlerden eleştiriler almıştı. Buna rağmen Gemide filmi Türk sinemasında kült filmler kategorisinde yerini alıyor. Erkan Can’ın performansı için ise filmin başarısındaki en önemli etken denilebilir.

4. Vizontele (Yılmaz Erdoğan, 2001) İmdb:8.0

1970’li yıllarda yazlık sinemanın oldukça ilgi gördüğü Anadolu’da, TRT’nin, yeni yeni yaygın olmaya başlayan televizyonun vericisini göndermesiyle başlar. Yetkililer vericiyi şehir meydanına bırakır ve vericinin yüksek bir yere yerleştirilmesini söyleyerek şehiri terkederler. Belediye reisi Nazmi bey işin içinden nasıl çıkacağını bilemez ve köylünün her türlü yardımına koşan ve mekanik cihazlara merakı olan Deli Emin’i çağırarak yardım ister. Deli Emin cihazı çalıştırmak için canla başla çalışır.

5. Ağır Roman (Mustafa Altıoklar, 1997) İmdb:7.7

Film, her yerde olduğu gibi Kolera adlı sokakta da kendi içinde bir düzen kuran bir grup insanın yaşamını ele alıyor. Arap Sado hakimiyetini Salih’e devreder. Evin en küçük oğlu olan Salih henüz hazır değildir. Arka sokakta bir gün kargaşa yaşanır ve Salih Tina’ya aşık olur o esnada. Tina Salih’i büyüler ve etkisi altına alır ve olaylar gelişmeye başlar. Hayatın acımasızlıklarını göz ününe seren filmin ayrıca, konusu kadar müzikleri de oldukça etkileyicidir.

6. Aşk filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni (Yavuz Turgul, 1990) İmdb:7.7

Toplumsal ve dönemsel eleştirilerin içinde tutunmaya çalışan bir yönetmenin hikayesidir. Son zamanlarda aşk filmlerinden sıkılıp farklı bir türde film çekmeye karar veren Haşmet, solcu gençlerin, zengin bir fabrikatör kızını kaçırarak bir köşkte geçirdikleri zamanı anlatan bir film yazar. Elindeki senaryoyla her kapıyı çalar ve sonunda yapımcı Abdulkadir’i bulur. Düşük bütçeyle filmi çekmeye çalışır ve talihsizlikler ardı ardına gelir. Abdulkadir piyasayı dolandırarak ortadan kaybolur ve Haşmet bu filmi çekmekte ısrarcıdır eski eşinden parayı alır. Filmi tüm zorluklara rağmen bitirir fakat parası kalmadığı için filmin kopyasını çalar. Film gösterime girer ve filmi izlemeye kimse gelmez tamamen yıkılan Haşmet, intihar etmeye kalkar ve tam o esnada bir telefon gelir ve bir aşk filmi yazma konusunda teklif alır.

7. Tabutta Rövaşata (Derviş Zaim, 1996) İmdb:7.6

Mahsun, çevresi tarafından sevilen, hayatta hiçbir amacı olmayan, yoksul ve kimsesiz bir adamdır. Otomobillere tutkusu olan Mahsun, her gece bir otomobil çalarak sabaha kadar gezer ve sabah aynı şekilde yerine bırakır. Bir gün takıldığı kahvede bir kadınla tanışır ve ona odasını açar. Mahsun’un bu iyi niyetini kötüye kullanarak hayatında derin yaralar açar.  

8. Dönersen Islık Çal (Orhan Oğuz, 1993) İmdb:7.6

Cücenin yolu bir gün bir travestiyle kesiştiğinde bu iki dışlanmış, iki istenmeyen insan arasında kadere ve hayata meydan okuyan bir dostluk başlar. Bu dostluk kendilerini öteleyen topluma karşı yapılmış bir başkaldırı niteliğindedir. 90’lı yıllarda sıkça karşılaştığımız karanlık atmosferli ve melankolik filmlerden biri olan yapıt özellikle başrollerindeki Fikret Kuşkan ve Mevlüt Demiryay’ın performanslarıyla ilgiyi hak ediyor.

9. Laleli’de Bir Azize (Kudret Sabancı, 1998) İmdb:7.0

Üç arkadaş patronlarından habersiz işler çevirmeye çalışıyorlar, fakat beceriksiz olan arkadaşların işleri istedikleri gibi gitmiyor. Bakire bir hayat kadınını anlaşma yaptıkları iş adamına götürmek için yola çıkarlar ve karşılarına 4 adam çıkar, hem kadını hem de paralarını kaptırırlar. Gemide filmine paralel ya da onu tamamlayan bir film diyebiliriz.

10. Uçurtmayı Vurmasınlar (Tunç Başaran, 1989) İmdb:6.4

Annesinin cezası dolayısıyla cezaevinde büyüyen Barış beş yaşında ve mahkumların neşe kaynağıdır. Siyasi mahkum olan İnci ile araları gayet iyidir. İnci ve küçük Barış arasında sevgi dolu dostuk büyüktür. Avluda gökyüzüne bakarak özgürlüğü hayal ederler. Avluya bir gün bir uçurtmanın gölgesi düşer ve onların özgürlük düşlerini simgeler. 26. Antalya Altın Portakal Film Festival’inde, en iyi senaryo, en iyi kadın oyuncu ve en iyi film dallarında ödüller kazanmıştır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.