Geçmişten Bugüne Oxford Üniversitesi Tarihi: Mezunlar ve Bilim İnsanları

Türkiye’de Kalp Naklinin Öyküsü

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Yerli Film

Her Gün 1 Bardak Kefir İçerseniz Ne Olur?

Nikola Tesla: Çığır Açan İcat ve Fikirleri

Teknoloji 12 Mart, 10:31'de eklendi

“Eğer söylediği her şeyi dinleseydiniz aklınızı kaçıracağınızdan korkardınız. Anlattığı her şey hayal gücümüzün ötesinde ve biraz da korkutucuydu.”

İnsanlar Nikola Tesla ve fikirleri hakkında genellikle buna benzer cümleler kurardı. Tesla genelde not almaz ve kafasına yazdığı planlarla harekete geçerdi. Konuşmalarını dinleyebilecek kadar şanslı ya da cesur olanları şaşırtmayı da ustalıkla becerirdi. İnsanlar icatları ve fikirlerini dinledikçe onun aklını kaçırdığını ve bu haliyle toplum için bir tehdit oluşturduğunu da düşünürdü. Her ne olursa olsun Nikola Tesla adının geçtiği her yerde dikkatleri üzerine çekmeyi başarırdı. Yanlış anlaşılmasın. Dikkat çekmek için yapmıyordu icatlarını. Onun amacı insanlığın refahı ve gelişmesiydi. Para kazanmak ilgi alanına girmiyordu ki; New Yorker otelinde 3327 numaralı odasında öldüğünde, serveti olmadığı gibi neredeyse beş parasızdı.

Tesla Bobini: Dünya bir iletken. Sınırsız enerji mümkün!

Tesla Bobini Nikola Tesla’nın adıyla bir anılır. Tesla’nın icadıdır ve amacı: sınırsız, bir çeşit kablosuz enerjiyle herkese enerji sağlamaktır ve elbette ücretsiz. Tesla, dünyanın sınırsız ve ücretsiz elektrik enerjisini kolaylıkla sağlayabileceğine inanıyordu. Çünkü dünya doğal bir iletkendi. Sadece elektrik enerjisi sağlamak aslında yetersiz bir tanımlamaydı çünkü kablosuz erişimle (evet bu onun o zaman kullandığı terim)müzik, radyo dalgaları ve bilgiler dünyanın her yerine, hızlı bir şekilde transfer edilebilirdi. Bunun için Amerika Colorado Springs sınırlarında bir laboratuvar kurdu. Adına Tesla Bobini dediği devasa bir çalışmayı, araziye kazıklar vasıtasıyla çaktı ve yaptığı deneylerde haklı olduğunu ispatladı zira millerce öteye yerleştirdiği ve hiçbir bağlantısı olmayan ampulleri yakmayı başardı. Tesla Bobini: Voltajı küçük primary bobinden, daha büyük secondary bobine geçirerek devasa oranda büyütüp, akımı küçültmeye yarıyordu. Bu sayede 150 volt elektrik 600.000 volta kadar yükseliyordu. 35 yaşındayken bu fikrini ve çizimlerinin patentini almıştı. Bu sayede hem elektrik hem de evrak ve başka belgeler göndermeye yarayacak Tesla bobini insanlığa hizmet verebilecekti. Ancak daha önceki yazımızda belirttiğimiz gibi Marconi, denizaşırı bir radyo sinyali göndererek Tesla’nın ileriye dönük planlarının suya düşmesine sebep oldu. Marconi, Tesla’nın patentlerinin en az 20 tanesini kullanarak bunu başardı. Hangisinin aslında deha olduğunu tarih zaten karar vermiştir. Bu yüzden burada yorumu sizlere bırakıyoruz. Tabi daha büyük bir Tesla bobini yapma fikri, kesilen finans desteği sebebiyle rafa kaldırıldı.

Bilim insanları, Tesla’nın aynı adı taşıyan bobininin önündeki pozlardan ilham alarak, ellerine bir floresan aldı ve aynı ortamın benzerini yarattı. Elektrikle dolu bir ortamda, hiçbir yere bağlantısı olmayan floresan yanmaya başladı. Onun çalışmalarının gerçek olabileceğini ispatlamaya çalışan bilim insanları, yeterli ödenek sağlanırsa, Tesla’nın hayalini gerçekleştirebileceklerini söylüyordu.

Nikola Tesla, daha yeni yeni kıymeti anlaşılan yenilenebilir, jeotermal ve çevreci enerji araçları üzerinde de çalışıyordu. Uzaya radyo sinyalleri göndermekten ve uzayla iletişim kurabileceğinden bahsettiğinde ona deli gözüyle bakıyorlardı ama bugün dev çanak antenlerle uzaya radyo sinyalleri gönderiyor insanoğlu.

Deprem Makinası ve Ölüm Işınları

Nikola Tesla 1943 senesinde, bir otel odasında vefat ettiğinde, tüm çalışmalarına FBI, ulusal güvenlik sebebiyle el koymuştu zira İkinci Dünya Savaşı halen sürüyordu ve savaşı Nazilere kazandırabilecek bazı silahların Almanların eline geçmesi istenmiyordu. Deprem makinası diye adlandırılan ve deprem yaratabilecek bir silah olarak görülen icadı, savaşta kullanılması tasarlanan ölüm ışınları gerçekten de dehşet verici etkilere sahip olduğu öne sürülen icatlardır.

Aynı frekanslar tutturulduğunda bir şehir birkaç dakika içinde yerle bir olabilirdi diyen uzmanlar, Nikola Tesla’nın bu icadını denerken neredeyse bir felakete neden olacağını ve düğmesi sıkışan bir prototipi parçalamak zorunda kaldığını iddia etmektedir. İnsanın aklına şu soru gelmiyor değil. Acaba HAARP projesi ile el koyulan Tesla’nın çizimlerini geliştirmeye devam mı ediliyor?

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.