Doğa İle Başbaşa Bir Tatil İçin En İyi Ücretsiz Kamp Alanları

Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Onlarca Milyonluk Nüfusları İle Dünyanın En Büyük 10 Şehri

Dünya 22 Aralık, 22:54'de eklendi

Tarım ve hayvancılık gibi kırsal kesim işlerinin payı daraldıkça ve teknoloji geliştikçe, şehirlere göç daha da artıyor. Bu da, on milyonlarca nüfusa sahip mega kentler ortaya çıkmasına neden oluyor. Peki dünyanın en büyük şehirleri hangileri? 2020 itibariyle, nüfuslarına göre dünyanın en kabalalık 10 şehrini sıraladık. İşte en büyük mega kentler…

Tokyo

Japonya’nın başkenti Tokyo, devasa gökdelenleri, milyonlarca aracın ışıltısı ile akıp giden yollarıyla, dünyanın en büyük şehri. Tokyo nüfusu, 2020 verilerine göre 37 milyon 977 bin. Neredeyse 40 milyona yakın nüfusuyla Tokyo-Yokohama, dünyanın en büyük şehri.

Cakarta

Endonezya’nın başkenti Cakarta, Tokyo’dan sadece 3 milyon az olan nüfusu ile, dünyanın en büyük 2. şehri ünvanına sahip.

Delhi

Hızla artan nüfusu ile, çok yakında Çin’i geçerek dünyanın en kalabalık ülkesi olacak olan Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi, 29 milyonluk nüfusu ile dünyanın en kalabalık 3. şehri olma özelliğine sahip.

Mumbai

Hindistan’ın nüfus yoğunluğu ile öne çıkan diğer bir şehri olan Mumbai, 23 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık 4. şehri.

Manila

Filipinler’de yer alan Manila, 2020 verilerine göre 23 milyonluk nüfusu ile dünyanın en kalabalık 5. ülkesi. 

Şanghay

Dünyanın en kalabalık şehirleri listesinde hala neden bir Çin şehri yok diye şaşırıyor olabilirsiniz. Esasen bu durum, Çin’in 1,4 milyarlık nüfusuna rağmen, şehir yaşamını iyi bir şekilde planladığını gösteriyor. Çin’in en kalabalık, dünyanın ise 6. en kalabalık şehri olan Şanghay’ın nüfusu 22 milyon.

Sao Paulo

Brezilya’nın en kalabalık şehri olan Sao Paulo, 22 milyonluk nüfusu ile dünyanın en kalabalık 7. şehri. Sao Paulo aynı zamanda, Güney Amerika’nın da en kalabalık şehri.

Seul

Güney Kore’nin Seul şehri, 2020 yılı verilerine göre 21 milyon nüfusu ile dünyanın en kalabalık 8. şehri.

Meksiko

Meksika’nın Meksiko şehri, dünyanın en kalabalık 9. şehri. Sao Paulo’nun ardından Güney Amerika kıtasının en büyük ikinci şehri olan Meksiko’nun nüfusu 21 milyon.

Guangzhou

Çin’in 20 milyon nüfusa sahip diğer bir şehri olan Guangzhou, dünyanın en kalabalık 10. şehri ünvanına sahip. 

Listenin devamında ise 11. sırada New ork, 12. sırada Pekin, 13. sırada ise Kahire yer alıyor. Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul, dünyanın en kalabalık şehirleri listesinde 22. sırada. 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.