Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Kore Filmleri

Para Biriktirmenizi Sağlayacak 8 Alışkanlık

Genel 4 Ekim, 19:45'de eklendi

Para kazanmak ve daha iyi yaşam koşullarına sahip olmak için çalışıyorsanız, yalnız değilsiniz. Ancak, alım gücünün azaldığı ve banka borçlarının giderek arttığı günümüzde, para biriktirmek hiç de kolay olmayabilir. Peki, bunun bir çözümü var mı? Borçlanmadan ve tasarruf edip para biriktirerek yaşamak mümkün müdür? Hayatınıza dahil edeceğiniz bu 8 alışkanlık, para biriktirme konusunda çok işinize yarayabilir!

Kendinize Karşı Dürüst Olun

Para biriktirme yolunda, yapmanız gereken ilk şey gerçeklerle yüzleşmektir. Bir süredir para biriktirmenizi engelleyen alışkanlıklarınız olabilir. Kötü alışkanlıklar ve gereksiz harcamalarınızı fark ettikten sonra, artık yola çıkmaya hazırsınız.

Faturalardan Nasıl Tasarruf Edeceğinizi Öğrenin

Maaşınızın önemli bir kısmını faturalara ödüyor olabilirsiniz. Elektrik, su, doğalgaz, televizyon, internet, cep telefonu derken faturalar nakit akışında büyük bir dağ oluşturabiliyor. Her bir faturadan tasarruf etmenin yollarını araştırarak ve harekete geçerek, ay genelinde ciddi anlamda tasarruf sağlayabilirsiniz.

Bir Hesaba Otomatik Transfer Yapın

Para biriktirme konusunda kendinize güvenmeyi bırakın. Paranızın bir kısmının, otomatik olarak belirli bir hesaba transfer edilmesini sağlayın. Vadeli mevduat hesabı açarak, daha fazla para biriktirmeye başlayabilirsiniz.

Tutumlu Olmayı Öğrenin

Paranızı tabi ki sizi mutlu eden şeyleri almak için kullanabilirsiniz. Ancak, harcamaları kestikten sonra yeterince tasarruf edemiyorsanız, farklı bir yaklaşım izlemeniz gerekebilir. Örneğin, dijital medya platformlarına sürekli para harcamak yerine, Youtube’dan video izlemeyi deneyebilirsiniz.

Kredi Kartlarından Kurtulun

Kredi kartları, genellikle tasarruf yapmanın önündeki en büyük engeldir. Kredi kartı borçlarından kurtulmanın en iyi yolu, kredi kartlarından tamamen kurtulmaktır.

Mali Durumunuzu Günlük Olarak Kontrol Edin

Finansal durumunuzu her gün gözden geçirmeniz gerekin. Paranızı takip edebileceğiniz mobil uygulamalarla bunu yapabilirsiniz. Bütçenizi günlük olarak takip etmeseniz bile, haftalık olarak bir hatırlatıcı kullanabilirsiniz.

Öğle Yemeğinizi Yanınızda Taşıyın

İş yerinde her gün öğle yemeğine verdiğiniz paralar, aylık olarak baktığınızda önemli bir masraf anlamına gelir. Günlük 15 TL’lik bir yemek ve gün içerisindeki ufak bir atıştırmalık, aylık 500 TL gibi bir rakama tekabül ediyor. Öğle yemeğinizi evde hazırlayıp yanınızda taşımak, ayda ortalama 500 TL gibi bir tasarruf elde etmenizi sağlayabilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.