Geçmişten Bugüne Oxford Üniversitesi Tarihi: Mezunlar ve Bilim İnsanları

Türkiye’de Kalp Naklinin Öyküsü

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Yerli Film

Her Gün 1 Bardak Kefir İçerseniz Ne Olur?

Pipilotti Rist – “Hayata Bir de Onun Penceresinden Bakın”

Sanat 21 Mart, 22:28'de eklendi

Asıl ismi Elisabeth Charlotte olan “Pipilotti Rist” provokatif konuları işleyen video ve alışagelmişin dışında görsel sunumları ile saygı duyulan İsviçreli görsel sanatçıdır. İsviçre’de doğdu ve üniversite okurken 8 adet film çekmeye başladı. Eserleri genel olarak cinsiyet, cinsellik ve insan vucudu ile ilgili konulardan oluşuyordu.

1980’lerin sonunda, sadece birkaç dakika süren canlı videolar üretiyordu. Çektiği videoların renklerinde, hızlarında ve seslerinde daha önce yapılmayan değişiklikler bulunuyordu. 1990’ların başından bu yana, filmleri ve enstalasyonları uluslararası bienaller ve festivallerde, televizyonlarda, kamusal alanlarda müzelerde ve galerilerde gösterildi.

Daha entelektüel bir yaklaşım benimseyen diğer kavramsal sanatçıların aksine, yoğun bir şehvet deneyimi yaratarak işinin kritik unsurunu belirledi. Eserleri bazı sanat eleştirmenleri tarafından feminist olarak görülse de, renkli görsel sanatı izleyicilerine mutluluk ve sadelik duygusu aktarıyor. Hem başarılı hem de etkili olan deneysel çalışmaları, dünya çapında birçok önemli sanat koleksiyonunda sergilenmektedir. Yenilikçi tarzıyla çağdaş video sanatının en tanınmış isimlerinden biri olmuştur.

Şarkı söylemeyi de ihmal etmemiş tabi ki. Coverladığı Wicked Game defalarca coverlanmış olmasına rağmen, Pipilotti Rist’in kendine özgün, deneysel bir tarzıyla dinleyenleri büyülüyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Akıllı bir Deli: Salvador Dali

Akıllı bir Deli: Salvador Dali

0
0
26 Nisan, 15:08