Geçmişten Bugüne Oxford Üniversitesi Tarihi: Mezunlar ve Bilim İnsanları

Türkiye’de Kalp Naklinin Öyküsü

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Yerli Film

Her Gün 1 Bardak Kefir İçerseniz Ne Olur?

Rumeli Hisarında Hüzünlü Bir Hikaye : Tabutta Rövaşata

Genel, Sinema 31 Ağustos, 21:53'de eklendi

Tabutta Rövaşata, Rumeli Hisarında yaşayan bir evsizin hüzünlü hikayesi. Mahsun Süpertitiz Rumeli hisarında yaşarken, kendisine bir arkadaş edinir ve olaylar başlar.

Derviş Zaim’in hem yönetmenlik hem de senaristliğini yaptığı filmin oyuncuları Ayşen Aydemir, Fuat Onan, Ahmet Uğurlu, Tuncel Kurtiz’dir. Görüntü yönetmenliğini Mustafa Kuşçu’nun yaptığı filmin müziğini ise Yansımalar ve Baba Zula grupları yapmıştır.

Özellikle Türk sinemasında 1990’lı yılların başında zirve yapmış kaybedenler kulübü etkisi, diğer filmlerin de konusunu bu yönde son derece fazla etkiledi. Bu filmlerin ortak noktası ise melankolik, yalnız, hayatta diplerde yaşayan ve her şeyi ters gitmiş karakterlerden oluşmasıdır. Sahnelerde ise rahatsız edici uzunlukta süren bakışmalar ve sessizlik ön plana çıkar. Sosyal hayatta ve toplum düzenindeki argümanlardan çok bireylerin iç fırtınaları üzerinde duran bu filmler yönetmen ve yapımcı açısından bakıldığında riski fazla olan bir film seçimidir.

Tabutta Rövaşata Filminin Konusu

Yukarıda bahsedilen tarzdaki filmlerden biri olan Tabutta Rövaşata filmi de tam anlamıyla bir kaybediş hikayesi olarak ön plana çıkmaktadır. Rumeli hisarı sokaklarının müdavimi olan Mahsun Süpertitiz karakteri senarist tarafından sıkışmış olarak nitelenmekte olan acılı bir karakterdir. Senaristin filmin ismiyle vurgulamak istediği ise bu karakterin sıkışmışlığında rövaşata gibi bir hamle yapmasının gerekliliğidir. Bilindiği üzere, rövaşata hareketi ters dönülebilecek kadar geniş bir alanda yapılır fakat gerçekte hayat bazen dar bir tabutun ta kendisidir.

Mahsun ve Reis’in İlişkisi

Filmin öncü karakteri olan Mahsun Süpertitiz(Ahmet Uğurlu) sokaklarda kalan ve dışarıda bulduğu yiyeceklerle beslenen bir evsizdir. Küçük bir balıkçı teknesi olan Reis (Tuncel Kurtiz) ise oldukça babacan bir adamdır ve ara sıra Mahsun’a yardım eder. Reis sık sık arkadaşı Sarı ile balığa çıkar ve kazandığı parayı içkiye yatırır. Hiçbirinin gidecek yeri yoktur, bu yüzden akşama kadar Zeki karakterinin kahvesinde otururlar, geceleri de ya bir inşaatta ya da kayıkta kalırlar. Mahsun ise birçok gece ısınabilmek için araba çalar ve çaldığı arabaları sabah olmadan temizleyip yerine bırakır. Polis tarafından bu haliyle mimlenen Mahsun polis tarafından falakaya yatırılıp dövülür. Parasız ve aç olması küçük hırsızlıklarıyla birleşince Reis de polis de söz dinlemediği için Mahsun’dan yaka silkmektedir.

Serseri ve düşüncesiz damgası vurulan Mahsun’un tek derdi etrafı tarafından ciddiye alınmaktır. Bizzat hayat tarafından görmezden gelindiği için gün geçtikçe agresifleşmeye ve daha isyankar olmaya başlar. Araba çalmaya devam ettiği için yediği tüm dayakların da bu başkaldırıda rolü büyüktür.

Mahsun ve Eroinman Kız

Mahsun arkadaşı Sarı’yı teknede ölü bulduğu günden sonra hızla belaya sürüklenir. Buna rağmen, Reis polis tarafından uyarıldıktan sonra Mahsun’u ikna eder. Mahsun Zeki’nin kahvesinde tuvalet temizleyiciliğine ve oradaki küçük bir odada kalmaya başlar. Daha öncesinden beri uzun zamandır kahvede gördüğü kadınla da bu sayede tanışır. Tuvalette eroin enjekte eden bu kadına kendi odasının anahtarını verir. İlk çatışma ise kadının eroin karşılığında odaya bir erkeği beraber olmak için getirmesiyle başlar.

Mahsun tarafından başlarda oldukça saf ve temiz duygularla başlayan tek taraflı duygu yoğunluğu yerini öfkeye ve büyük bir kaosa bırakmıştır. Bunun sonucu Mahsun tekrar eski kötü davranışlarına döner. Aslında son derece merhametli bir yanı da olan Mahsun’un haklı mı haksız mı olduğunu kavrayabilmek son derece güç.

Polis açısından bakıldığında Mahsun’un bir mazlumdan çok zalim olduğunu düşünebiliriz. Fakat çaldığı arabayla köpeğe çarptığını fark edince köpeği veterinere götürdüğü sahnede fikrimiz tamamen değişiyor. Yönetmen ve oyuncuların başarısı ile izleyicileri bu ikilem arasında bırakan film hayatta var olan kötü ve hatta hakir gördüğümüz kişileri de anlamaya çalışmamız gerektiğini vurguluyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.