Doğa İle Başbaşa Bir Tatil İçin En İyi Ücretsiz Kamp Alanları

Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Son Günlerin Tartışmalı Uygulaması : UBER Nedir?

Teknoloji 15 Mart, 09:32'de eklendi

Son zamanlarda gündemi takip edenlerin hatta takip etmeyenlerin bile sıklıkla duyduğu bir marka ismi Uber. Haberlerde taksiciler ile Uber sürücüleri arasındaki kavgaya varan tartışmaları gördükçe akıllara sıklıkla gelen Uber nedir? Sorusuna net bir yanıt alabilmek için öncelikle Uber’in tarihçesi incelenmelidir.

Uber bundan yaklaşık 9 sene önce yani 2009 yılında ortaya çıkmış bir fikirdir. Fikri ortaya atan ve akabine hayata geçiren Travis Kalanick ve Garrett Camp ikilisi şirketlerine ilk olarak UberCab yani Uber taksi ismini vermişlerdir. İkilinin bu fikri kısa süre içerisinde oldukça ses getirmiş ve yatırımcılar uygulamanın geliştirilmesi için bu ikiliye destek vermeye başlamışlardır. Öyle ki Uber kuruluşundan henüz iki sene sonra 49 milyon USD yatırım toplamayı başarmış ve bu rakama hızla ulaşabilen sayılı şirket arasındaki yerini almıştır. Ancak yatırımlar bununla son bulmamış, şirketin değeri her geçen gün artmaya devam etmiştir. Peki bu Uber nedir, ne işe yarar?

UBER Nedir?

Uber en basit anlatımla bir taksi çağırma uygulamasıdır. Ancak tipik taksi sisteminden önemli bazı noktalarla ayrışmaktadır. Öncelikli olarak Uber’i taksilerden ayıran nokta Uber’in mobil uygulamasıdır. Bu mobil uygulama hem tasarımı ve kullanımı açısından, hem de dünya üzerinde kullanım sayısı açısından pek çok mobil uygulamayı – kendisine rakip olmayanlar dahil- geride bırakmayı başarmış durumdadır. Uber ile araç çağırmak isteyen bir kişinin öncelikli olarak yapması gereken web sitesinden ya da mobil uygulama üzerinden sisteme kayıt olmaktır. Yapılan kayıt ilk başlarda gereksiz gibi görünse de sonraki günlerde kullanım rahatlığı açısından yine kullanıcıların avantajına olmaktadır. Kaydın tamamlanmasının ardından uygulama üzerinden araç çağırılabilmektedir. Araç çağırılırken, çağırdığınız araçla nereye gideceğinizi belirtmeniz size şoföre yolu tarif etmeme avantajını sağlayacaktır. Böylece yolculuk süresince herhangi bir şeyle uğraşabilme ya da yorgunsanız gideceğiniz yere kadar dinlenme şansını elde edebilmeniz mümkün olabilmektedir.

Kredi Kartı İle Ödeme

Teknolojinin dört bir yanımızı sardığı günümüz dünyasında çoğu insan yanında nakit taşımamakta, ödemelerini genellikle kart ile yapmaktadır. Taksilerdeki nakit ödeme zorunluluğu bu uygulama ile tarihe karışmış bulunmaktadır. Uber uygulamasından kayıt ettiğiniz kredi kartınızı kullanarak nakit kullanmadan ödeme yapmanız Uber ile mümkün olmaktadır. Ayrıca yolculuk başlamadan önce ne kadar sürede gideceğinizi ve ne kadar ödeme yapacağınızı görebilmeniz de büyük bir kolaylık olarak akıllarda kalmaktadır.

UBER Araçları Kimin?

Uber bazı insanların düşündüğü gibi bir şirketin sahip olduğu araçlarla hizmet vermemektedir. Araç sahipleri ile araca ihtiyaç duyanları birleştiren sistem, aracıyla bu hizmeti vermek isteyenlere global ölçekte bir şirketin altında bunu yapma imkanı sağlamaktadır. Ancak son dönemlerde medyada da sıklıkla görülen Uber ile taksicilerin kavgası haberleri nedeniyle bazı insanlar sisteme kayıt olma konusunda oldukça çekingen davranmaktadırlar.

UBER Her Ülkede Sorun Yaşıyor mu?

Uber şu anda 300’den fazla şehirde hizmet vermekte olan global bir şirket olmasına karşın Türkiye’de çok ciddi sorunlar yaşamaktadır. Ancak bakıldığında Uber’i protesto eden taksici esnaflarının benzerleri yurtdışında da sıklıkla görülmektedir. Uber her ne kadar vergimizi ödüyoruz dese de, yakalandığı takdirde Uber aracına ceza yazılmaktadır. Şirket ise cezaları üstlendiğini ifade etmektedir.

Son dönemlerde daha çok kavgalar ile gündeme gelen Uber, yaz aylarında yazlık beldelerde lüks tekne çağırma hizmeti de vereceğini açıklayarak yoluna devam edeceğini kararlılıkla belirtmiş olup, bir yandan da sürücüsüz taksi denemelerini sürdürmekle yapay zeka teknolojisine de göz kırpmaktadır. Uber’in tarihçesi ve bugünü yarını hakkında da ipuçları vermektedir. Ayrıca gelişmeler Uber nedir? Sorusunun da önümüzdeki günlerde çok daha sık sorulacağını göstermektedir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Başlıklar: , ,