Doğa İle Başbaşa Bir Tatil İçin En İyi Ücretsiz Kamp Alanları

Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Son Zamanların Popüler Sosyal Medya Uygulaması : Vero

Teknoloji 12 Mart, 11:47'de eklendi

Vero  kısaca tanımlamak gerekirse bir sosyal medya uygulamasıdır. Akıllı telefonlarınıza rahatlıkla yükleyerek kullanabileceğiniz bu uygulama Instagram ile Facebook arası bir deneyim yaşama imkanı veriyor, fakat ikisini de tam olarak karşılayamıyor. Yakın arkadaşlarınızı listenize ekleyerek takip edebileceğiniz bu uygulamada, eklemek istediğiniz kişileri yakın arkadaş, tanıdık ve arkadaş olarak 3 farklı gruba ekleyebiliyorsunuz. Paylaşımlarınızı kimlerin görmesini istediğinizi de grupları seçerek ayarlayabiliyorsunuz. Bu sayede paylaşımlarınızın tüm kontrolü sizde oluyor. Ne dinlediğinizi anlık olarak paylaşarak biraz MSN döneminin “Ne dinliyorum?” özelliği gibi nostalji yaşattığını söyleyebiliriz.

Veri madenciliği yapmadığını belirten uygulama ilk 1 milyon abone için ücretsiz olarak hizmet vereceğini belirtti. Sonrasında ise platformda reklam bulundurmamak için diğer abonelerinden çok düşük ücretler alacağını söyledi. Tasarım açısından bakacak olursak uygulamanın arayüzü çok güzel, fakat bazı kötü yanları da bulunmakta.

Peki bu uygulama neden bu kadar popüler olabildi?

2015 yılından bu yana sürekli olarak hizmet veren Vero, son zamanlarda kazanmış olduğu popülerlik ile insanların kafasında “Neden birdenbire bu kadar popüler oldu?” sorusunu oluşturdu. Bunun başlıca nedenleri ise Instagram ve Facebook’ta sıklıkla hissedebildiğimiz algoritma tabanlı bir haber akışı sunamaması. Yani en son hangi haber paylaşılmış ise o haberde en üstte kalmakta. Aynı instagram`ın geçmişteki zamanları gibi. Diğer bir sebep ise insanların yeni sosyal medya arayışında olması olarak düşünülebilir. Uygulamada bulunan basit ve etkileyici arayüz kullanıcılara çok faydalı olmuş gibi görünüyor.

Diğer bir önemli etken ise platformda reklam bulunmamasıdır. Reklamsız bir sosyal medya platformunun olması insana garip gelmiyor değil. Fakat uygulama kullanıcılar için bunu şimdilik sağlamakta. Devam edebilmek için 1 milyon üye barajını geçtikten sonra uygulamayı kalan üyeler için ücretli yapmayı planlıyor. Kısaca söylemek gerekirse sosyal medyanı sıklıkla kullanan ve seven kişiler için bir “kaçış” sunuyor. Uygulamanın her geçen gün daha da popülerleşmesinin nedeni “İlk 1 milyon üyeye ömür boyu ücretsiz” sloganı oldu diyebiliriz. Uygulama yapmış olduğu son açıklama ile ücretsiz olma özelliğinin kapsamanın daha da arttığını belirtti. Şu an için hiçbir sayı verilmedi. Abonelik ücretleri üzerine de bazı çalışmaların gerçekleştirildiği söylenmekte. Ücretsiz kayıt olma işleminden yararlanmak isteyen kullanıcıların akını daha bir süre devam edecek gibi görünüyor.

Fakat tüm bunlar Vero’nun mükemmel bir uygulama olduğu anlamına gelmemektedir. Uygulama beklentilerin çok üzerinde bir tepki alması ile birlikte performans anlamında çok fazla problemi olduğunu söyleyebiliriz. Sıklıkla hata veriyor ve sunucu bağlantıları kopuyor. Bu durumda ise bu uygulamayı kullanmak adeta bir işkenceye dönüşüyor. En kolay işlemler sırasında bile uzun süre beklemek gereken bir sosyal ağda hiçbir kullanıcını bulunmak istemez. Uygulama henüz kararlı bir son sürümünde değil. Teknik problemler de bundan kaynaklıyor. Bu problemlerin çözümlenmesi için bazı çalışmalar yaptıklarını da açıkladılar.

Kafaları kurcalayan bir diğer soru ise uygulamayı kimlerin yarattığı. Bu konuda pek de sosyal medya alanında deneyimli birilerinin uygulama arkasında olduğunu söyleyemeyeceğiz. Vero uygulamasının kurucusu Lübnanlı bir iş adamı olan ve aynı zamanda milyarder Ayman Hariri’dir. Hariri’nin şöhretinin pek iyi olduğu söylenemez. Eski bir Lübnan Başbakanı Rafic Hariri`nin oğlu olan Ayman Hariri geçmiş zamanlarda ailesinin inşaat firmasında CEO görevinde çalışmaktaydı. 31 bin firma çalışanın ücretlerinin ödenmediği konusu büyük bir skandal olarak Hariri’nin geçmişinde bulunmaktadır. Vero için şu an hiçbir şikayet ya da sıkıntı bulunmamaktadır. Fakat Hariri’nin kötü yönlerinin olması uygulamaya da zarar verecek gibi görünüyor.

Vero’nun kullanıcılarını rahatsız eden birçok tarafı var, fakat diğer yandan tüm sosyal ağlarda olduğu gibi tamamen şeffaf ve veri mahremiyeti sağlayan bir uygulama pek mümkün gibi görünmüyor. Yakın zamanda ortaya çıkan yeni nesil blockchain tabanlı ücretsiz ve dağıtık sosyal medya platformları maalesef bu popülerliği yakalayamasa da, zamanla nelerin değişeceğini göreceğiz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Başlıklar: ,