Doğa İle Başbaşa Bir Tatil İçin En İyi Ücretsiz Kamp Alanları

Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Sosyal Anksiyete İle Nasıl Başa Çıkılır?

Güncel 26 Eylül, 00:55'de eklendi

Anksiyete, belirli sosyal durumlarda ortaya çıkan bir durumdur. En sık karşılaşılan sosyal anksiyete örneği, kamusal alanda konuşma konusundaki kaygıdır. Bir topluluk önünde konuşma yapmak, başkalarının önünde yemek yemek ya da ortak tuvaletleri kullanmak da bazı insanlar için rahatsızlık ve kaygı yaratabilir.

Sosyal anksiyetenin merkezinde, değerlendirilme korkusu vardır. Peki, sosyal anksiyete ile nasıl başa çıkılır? Bu yazıda, uzmanların önerileri ile sosyal anksiyete ile başa çıkmanın 6 yolunu bulabilirsiniz…

1.Bir Terapist İle Görüşün

Sosyal anksiyete, eğer sizi yapmak istediğiniz ya da yapmanız gereken şeyleri yapmaktan alıkoyuyorsa ya da kendi kendinize yardım konusunda çok başarılı olamadıysanız, profesyonel bir yardıma ihtiyacınız olabilir. Anksiyete bozuklukları konusunda uzmanlaşmış bir terapist bularak başlayabilirsiniz.

2. Derin Nefes Alıştırmaları Yapın

Endişe uyandıran bir sosyal durumdan önce, derin nefesler almak faydalı olabilir. Ancak, bu tekniği her gün uygulamanız daha faydalı olacaktır. Bu şekilde, derin nefes almaya odaklanır ve bütün bir konuşmayı kaçırmazsınız.

3. Objektif Amaçlar Belirleyin

İnsanlar kaygı hissettiklerinde, olumlu olanları eleme eğiliminde olurlar. Başarılı olabilirler, ancak endişeli oldukları için performansları berbat görünebilir. Bir terapist, sizi objektif hedefler belirlemeye teşvik edecektir. Sosyal bir durumda nasıl hissettiğinizin önemli yoktur. Bu noktada, gergin olup olmadığınıza odaklanmak yerine, davranışı gerçekleştirip gerçekleştirmediğinize odaklanmış olursunuz.

4. Rasyonel Bir Bakış Açısına Sahip Olun

Performansınızı olumsuz etkileyen ya da kaygıya neden olan düşüncelerden uzaklaşın. Bir konuşma yapıyorsanız, daha en başında kötü geçeceğini düşünebilirsiniz. Ancak, eğer daha önce iyi bir konuşma yaptıysanız, bu aslında gerçek bir bakış açısı değildir. Bunun yerine, “Daha önce de konuşma yaptım” diye düşünmelisiniz.

5.Meditasyon Yapın

Dikkatli olmak ve meditasyon yapmak, düşünce ve duygularınızı yargılayıcı olmadan olumlu bir şekilde sunmanıza yardımcı olur. Meditasyon, beynin belirli alanlarındaki aktiviteyi etkiler. Meditasyon derslerine katılmak, kaygı seviyelerinizde %50’ye varan azalmalar sağlayabilir.

6. Kendinize Odaklanmayın

Sizi endişeli yapan durumlarda, zihnin içindeki konuşmayı durdurmak zordur. Sık sık içe dönüp kendinize ve insanların sizi nasıl algılayacağına odaklanmak, her şeyin olumsuz olacağını varsaymanıza neden olur. Diğer insanlara odaklanırsanız, sakinliğinizi korumanız da daha kolay olacaktır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.