Geçmişten Bugüne Oxford Üniversitesi Tarihi: Mezunlar ve Bilim İnsanları

Türkiye’de Kalp Naklinin Öyküsü

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Yerli Film

Her Gün 1 Bardak Kefir İçerseniz Ne Olur?

Stresle Baş Etmenin 7 Yolu

Genel, Güncel 4 Ekim, 00:35'de eklendi

Modern dünyada, stres olmadan yaşamanın kolay olduğunu söyleyebilecek hiç kimse yok ve stres, hepimizi etkiliyor. Bazılarımız, stresin yaşamlarımız üzerindeki olumsuz etkilerini yönetmede daha başarılı oluyor. Unutmayın, yaşamınızdaki stresi yönetebilecek tek kişi sizsiniz. Peki, stres faktörünü en aza indirerek daha huzurlu bir hayat yaşamak mümkün mü? Bu yazıda, hayatınızdaki olumsuzlukları azaltmak ve stresle baş etmek için uygulayabileceğiniz 7 öneriyi bulabilirsiniz…

1.Stresle Baş Ettiğinizde Neleri Başaracağınızı Yazın

Hayatınızda bir değişime giderken, size sağlayacağı faydaları bilmeniz önemlidir. Stresi yönettiğinizi düşündüğünüzde elde edebileceğiniz faydaları tanımlamak ise, hayatınızda değişiklik yapmak ve harekete geçmek konusunda sizi cesaretlendirecektir.

2. Kim Olduğunuzu İyi Tanıyın

Kişiliğinizi, güçlü ve zayıf yanlarınızı, yapmaktan hoşlandığınız ve hoşlanmadığınız şeyleri düşünmek için biraz zaman ayırın. Bu, farkındalık yaratmanızı sağlayacak ve yaşamınızda, sizi strese sokan durumları belirlemenizi sağlayacak.

3. Düzenli Olarak Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak, pek çok alanda işe yarayan pratik bir stratejidir. Hayatınıza bir egzersiz rutini eklemek, stresi yönetmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Egzersizin yanı sıra, sağlıklı beslenmek de üzerinizde daha az baskı ve stres hissetmenize yardımcı olacaktır.

4. Rahatlama Tekniklerini Öğrenin

Günlük olarak meditasyon yapmak, beynin sinir yollarının değişmesini ve strese karşı daha dayanıklı hale gelmenizi sağlar. Yeterince dinlenmek ve uyumak daa önemlidir. Yoga, meditasyon ve Tahi-‘chi’yi araştırmayı deneyin. Bu tip rahatlama teknikleri, zihninizi gevşetecek ve yatıştıracaktır.

5. Sizi Güldüren İnsanlarla Daha Fazla Görüşün

Gün içerisinde karşılaştığımız stres kaynakları arttıkça, siz de kendinizi daha fazla stresin ortasında bulursunuz. Bu durumda, sizi mutlu eden, güldüren, destekleyen ve cesaretlendiren insanlarla daha fazla görüşmek, zihinsel ve ruhsal dayanıklılığınızı arttıracaktır.

6. Şükretmeyi Öğrenin

Hepimiz, gün içerisinde pek çok şeyden şikayet ediyoruz. Oysa şükretmek ve var olanları kabul etmek, stresle baş etmenin en etkili yollarından biridir. Başlamak için, hayatınızda şükrettiğiniz şeyleri yazmayı deneyebilirsiniz. Bunu yaparak, aslında ne kadar çok şeye sahip olduğunuzu göreceksiniz.

7. Harekete Geçin

Stresin sizi kontrol altına almasına izin verirseniz, bu hem fiziksel hem de zihinsel olarak sizi olumsuz etkilemesi anlamına gelir. Stresin, her zaman çevrenizde bir tehdit olarak kalacağını unutmayın. Yukarıda saydığımız bütün maddeleri uygulamaya başlamak için hemen, şimdi harekete geçin!

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.