Geçmişten Bugüne Oxford Üniversitesi Tarihi: Mezunlar ve Bilim İnsanları

Türkiye’de Kalp Naklinin Öyküsü

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Yerli Film

Her Gün 1 Bardak Kefir İçerseniz Ne Olur?

Sürekli Aç Hissetmenizin 9 Nedeni

Güncel 10 Eylül, 11:30'de eklendi

Açlık, vücudunuzun daha fazla ihtiyaç duyduğunun doğal bir işaretidir. Acıktığınızda, midenizi boş hissedebilir, baş ağrısı hissedebilir, sinirlenebilir ya da konsantre olmakta zorlanabilirsiniz. Çoğu insan için, tekrar aç hissetmeden önce yemekler arasında birkaç saat geçmektedir.

Ancak, bu durum herkes için geçerli değildir. Aşırı stres, vücutta su kaybı gibi durumlar, sürekli aç hissetmenize neden oluyor olabilir. Sürekli olarak bir şeyler atıştırma ihtiyacı hissettiğiniz için kilo vermekte zorlanıyorsanız, bu durumun altında yatan olası bu 9 neden, bir yerlerden başlamak için doğru yolu bulmanıza yardımcı olabilir…

Yetersiz Protein Alımı

Protein, gün içerisinde daha az kalori almanızı sağlayan ve açlık hissini azaltan özelliklere sahiptir. Tokluk hissini arttıran hormonların üretimini arttıran protein, yeterli alınmadığında sık sık aç hissetmenize neden olabilir.

Yetersiz Uyku

Düzenli uyku alışkanlığı edinmek, genel sağlık açısından oldukça önemlidir. Hem beyin sağlığı hem de bağışıklık sistemi açısından, uyku düzeni önemlidir. İyi bir uyku kalitesi, ayrıca iştahı tetikleyen hormonların düzenlenmesine de yardımcı olur.

İşlenmiş Karbonhidratlar

Sürekli aç hissetmenizin bir suçlusu da işlenmiş karbonhidratlardır. Vitamin ve mineraller ile liflerden arındırılmış olan bu tip gıdalar, vücutta çok hızlı bir şekilde sindirilmektedir. Bu da, bu gıdalar tokluk hissi yaratmadan tekrar açlık hissetmenize neden olur. Ek olarak, insülin hormonunda da dengesizliklere neden olurlar.

Düşük Yağ Alımı

Kilo vermek isteyen birinin en sık yaptığı hatalardan biri, yağ alımını çok düşük seviyelere çekmektir. Ancak, yağ alımının yetersiz olması tokluğu arttıran hormonların serbest bırakılmasını engelleyebilir.

Yetersiz Su Tüketimi

Vücutta sıvı eksikliği, açlık hissinin en temel nedenlerinden biridir. Su ayrıca, öğünlerden önce iştahı azaltmak için de oldukça önemlidir.

Lif Eksikliği

Beslenme programınız yeterli oranda lif içermiyorsa, sık sık açlık hissetmenizin nedeni bu olabilir. Lifli gıdalar yönünden zengin bir beslenme, açlığı kontrol altında tutmak için de oldukça faydalıdır.

Dikkat Dağınıkken Yemek Yeme

Yoğun bir hayatınız varsa, sık sık dikkatiniz dağınıkken yemek yiyebilirsiniz. Bu, size zaman kazandırıyor gibi görünse de, beslenme alışkanlıklarınıza zarar verebilir ve daha kısa sürede aç hissetmenize neden olabilir.

Stresle Baş Etme Biçimi

Aşırı stres, iştahı arttıran faktörlerin başında gelmektedir. Stres, kortizol seviyelerini arttırır ve bu da, yiyecek isteğini arttırmaktadır. Sık sık stres yaşadığınız dönemlerde, daha fazla aç hissettiğinizi görebilirsiniz.

Çok Hızlı Yemek Yeme

Hızlı yiyen insanlar, daha fazla yemek yeme eğiliminde olurlar. Araştırmalar, hızlı yiyen kişilerin bir öğünde ortalama %10 daha fazla yemek yediklerini göstermektedir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.