Doğa İle Başbaşa Bir Tatil İçin En İyi Ücretsiz Kamp Alanları

Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Tarihin Acı Sayfalarından Biri: Struma Olayı

Dünya, Genel 14 Aralık, 19:25'de eklendi

Bazı olaylar vardır ki, yaşandıkları dönemde milyonlarca insanın boğazını düğüm düğüm etmiştir. 2. Dünya Savaşı esnasında, Nazi zulmünden kaçan Yahudileri Filistin’e götürmek üzere yola çıkan ve İstanbul açıklarında batırılan Struma da, bu acı olaylardan biri. Peki Struma nedir, Struma’da neler yaşandı?

Romanya’nın Köstence limanından umuda yolculuk başladı

1940’ların başında Nazi askerleri, birçok cephede olduğu gibi doğu cephesinde de ilerledi ve Türkiye sınırına yaklaştı. Yahudilere zulmeden Nazilerden kaçmaya çalışanlar da, bunun bir yolunu arıyordu. Romanya’da bir grup Yahudi, topladıkları para ile Struma isimli kömür gemisini kiraladık. 100 yolcu kapasitesine sahip gemi, 790 yolcu ve 10 mürettebatla yola çıktı. 

İstanbul’a ulaşamadan motoru bozulan gemi, Marmara’da demir attı

Eski bir gemi olan Struma’nın motoru, İstanbul’a gelmeden bozuldu. Yolcular aralarında topladıkları değerli eşyalarla, geminin motorunu tamir ettirdi. Ancak ikinci bir motor arızası da yaşandı ve gemi bu defa, İstanbul Sarayburnu açıklarında demir attı. 

Almanya ve İngiltere’den Türkiye’ye baskı

Türkiye’ye sığınmak zorunda gelen gemi, 800’ün üzerinde yolcusu ile karasularına çıkmak istedi. Almanya, gemide salgın hastalık olduğunu ileri sürerek, İngiltere ise Filistin’e Yahudi göçünü engelleme düşüncesi ile Türkiye’ye baskı yaptı. Romanya da, Almanya’nın safında olduğu için gemiyi geri kabul etmedi.

9 hafta kıyıda beklediler…

Struma, uluslararası baskıların neticesinde kıyıda demirli bir şekilde beklemeye başladı. İstanbul Yahudi cemaati, gemidekilere yardım ulaştırsa da içerideki durum gitgide daha kötü bir hal aldı. Struma’daki yüzlerce insan, yokluk ve sefalete terk edilmişti.

Struma’dan kurtulan şanslı aile

O dönemde, geçmiş bir Filistin vizesi bulunan Martin Segal ve ailesi, gemiden kurtulmayı başarabildi. Standard Oil adlı petrol şirketinin Romanya temsilcisi olan Segal, şirketin Türkiye temcilisi olan Vehbi Koç’un da araya girmesi ile gemiden ayrıldı. 

Karadeniz sularında acı son…

Struma, bürokratik müzakereler sonuç vermeyince, 23 Şubat 1942 tarihinde Şile açıklarına, Karadeniz’e çekildi. 

24 Şubat sabahında ise gemi, büyük bir gürültüyle battı. Olayda 103’ü çocuk, 768 kişi hayatını kaybetti. Kazada 20 yaşındaki David Stoliar adlı bir yolcu kurtuldu. Stoliar’ı bir Türk kayığı kurtardı.

Struma’yı kim batırdı?

Struma’nın nasıl battığı yıllarca bir sır olarak kaldı. İsrailli kaynaklar, geminin bir Türk torpidosu tarafından batırıldığını söylese de gerçek yıllar sonra ortaya çıktı. Struma’yı, Nazi almanyasına stratejik malzeme akışı sağlama riskine karşı, Karadeniz’e giren taraflı ve tarafsız tüm gemileri batıran Sovyet denizaltısı batırmıştı.

Popüler kültürde Struma

Yaşanan bu acı olay, kültür ve edebiyat dünyasında da yer buldu. Ünlü yazar Zülfü Livaneli, konuyu el alan Serenad adlı bir roman kaleme aldı. Doğan Akhanlı’nın Madonna’nın Son Hayali adlı romanı da Struma’yı konu almaktadır.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.