Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi Kore Filmleri

Tarihin En Ölümcül Uçak Kazaları

Genel 9 Aralık, 19:47'de eklendi

Havayolu seyahati, yapılan araştırmalara göre en güvenli ulaşım olsa da, zaman zaman kazalar meydana gelmiyor değil. Her seferde yüzlerce yolcu taşıyan ve kazalarda can kaybı ve yaralanma riskinin yüksek olması nedeniyle uçak kazalarında bazen trajik sonuçlar ortaya çıkıyor. Bu zamana kadar en fazla can kaybı yaşanan uçak kazalarını listeledik.

Ukrayna Hava Yolları, 612 numaralı uçuş

22 Ağustos 2006 yılında düzenlenen 612 numaralı seferi yapan Tu-154 model uçak, 3 bin metrede yakalandığı türbülansın ardından bundan çıkmak için çaba gösterse de ne yazık ki başarılı olamadı.

Ukrayna Hava Yolları’na ait uçakta tam 170 kişi yaşamını yitirdi.

Kore Hava Yolları, 007 numaralı uçuş

Tarihler 1983’ü gösterdiğinde, Kore Hava Yolları’na ait 007 numaralı uçuş herkes tarafından hatırlanır. Boeing 747 model jumbo jet ile Alaska’dan Kore’nin Seul şehrine doğru giden uçağın hikayesi diğer kazalardan daha farklı.

Bunun nedeni uçağın rotadan yanlışlıkla çıkarak Sovyet hava sahasına girmesi. SSCB bu durumu bir casusluk olarak değerlendirmiş ve hava kuvvetleri uçağı ile, Boeing 747’yi düşürmüştür. Japon denizine düşen uçakta 269 kişi hayatını kaybetti.

Amerikan Hava Yolları, 161 numaralı uçuş

1970’ler, uçak kazalarının sık yaşandığı bir dönemdi. Günümüzde havacılığa ilişkin alınmış önlemlerin büyük bir kısmı, o dönemde yaşanan kazalardan ortaya çıkmıştır. 

Amerikan Hava Yolları’nın DC-10 tipi uçağı, motorunun kalkıştan kısa bir süre sonra kopmasının ardından yere çakıldı. Kazada 273 kişi hayatını kaybetti.

103 sefer sayılı uçuş

Londra’dan New York’a gitmek için havalanan 103 sefer sayılı uçakta 258 kişi hayatını kaybetti. Bu uçağın düşme nedeni, SSCB’nin düşürdüğü uçak ile benzer. Kazanın nedeninin, Libya lideri Kaddafi’nin bombalama emri olduğu iddia edildi. Kaddafi bu iddiayı yalanlasa da, uçağın bu nedenden düştüğü belirtiliyor.

İran Hava Yolları, 655 sefer sayılı uçuş

1988 yılında yaşanan olayda, İran Hava Yolları’na ait Airbus A300 tipi uçak, Basra Körfezi’nde ABD tarafından vurulmuştur. Kazada 290 kişi ölürken, birçok yolcunun cesedine dahi ulaşılamadı.

Hindistan Hava Yolları, 182 numaralı uçuş

1985 yılında, Hindistan Hava Yolları’na ait Boeing 747 model uçak, Toronto uçuşunu yaparken, İrlanda üzerinde ilerlerken teröristler bomba patlattı ve uçuştaki 329 kişi hayatını kaybetti.

Suudi Arabistan – Kazakistan Hava Yolları uçak kazası

Bu kaza birçok kişiye garip gelse de, iki uçağın havada çarpışması nedeniyle oldu. 349 kişinin yaşamını yitirdiği kazada uçağın pilotların İngilizcesinin çok iyi olmaması ve kuleden gelen bilgilerin yanlış yorumlandığı ifade edildi. 

Tenerife Faciası

Havacılık tarihinin belki de en trajik olaylarından biri, 1977 yılında İspanya’da yaşandı. Sisli havada kalkış gerçekleştiren uçak, o esnada piste çıkan uçak ile iletişim kuramayınca tarihin en yüksek can kaybının olduğu kaza yaşandı.

KLM ile Pan Am hava yollarına ait uçakların çarpıştığı olayda 583 kişi yaşamını yitirdi. 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.