Tüm Bilinmeyenleriyle Çiftlik Bank


Son zamanlarda televizyonu da açsanız, radyoyu da açsanız, sosyal medyaya da göz atsanız göreceğiniz haberlerden bir tanesi mutlaka Çiftlik Bank hakkında oluyor. Yakın zamanın en büyük dolandırıcılık hikayesi olan Çiftlik Bank, sisteme para kaptıranlar kadar sistemi merak edenler tarafından da sıkı bir takip altına alındı. Peki Çiftlik Bank nedir, nasıl ortaya çıktı?

Çiftlik Bank pek çok kişiye göre Facebook üzerinden oynanabilen ve çok sayıda oyuncusu bulunan FarmVille oyununun taklidi olarak ortaya çıktı. FarmVille oyununda kullanıcılar sanal olarak tarla alabiliyor, ekebiliyor hatta hayvan yetiştirebliyorlardı. İşte Çiftlik Bank da buna benzer bir sistemle ortaya çıktı. Ancak ikisinin arasında çok büyük bir fark bulunmaktaydı. Çiftlik Bank sanal bir oyunun çok daha ötesine geçerek, alınan hayvanların şirkete ait tesislerde gerçekten bulunduğunu, kişilerin aslında gerçek hayvan satın aldıklarını, bu hayvanların belirli kullanım süreleri olduğunu söylüyordu. Kullanım süresi dolana kadar aldığı hayvanla düzenli bir şekilde ilgilenebilecek bir kişi, sistemin söylediğine göre parasını iki katına hatta daha fazlasına çıkarabilecekti.

Sisteme Nasıl Giriliyordu?
Çiftlik Bank nedir, tarihçesi nedir, nasıl oldu da bu kadar fazla insanı sisteme dahil edebildi diye düşünürken sistemin tam anlamıyla bir oyun olarak sunulduğunun altını çizmekte fayda var. Oyunseverlerin bildiği gibi tamamen sanal ortamda kalan oyunların içerisinde de gerçek para ile satın alınabilecek ürünler mevcut. Çiftlik Bank için de bu oyunlarda olduğu gibi bir üyelik açmanız ve para yatırarak yatırdığınız para ile hayvan satın almanız sisteme giriş yapmanız için yeterli olmaktaydı. Zaten sistemin bu derece basit bir oyun gibi lanse edilmesi de, insanların şüphe duymamasında büyük rol oynadı.

Sistemin büyük televizyon kanallarının en çok izlenen saatlerinde reklamlarının yayınlanması, pek çok yerde gerçek et ürünleri satan bayiilerinin açılması, bu satılan ürünlerin sistemdeki vatandaşların hayvnlarından elde edildiklerinin ifade edilmesi insanların tam anlamıyla sisteme güvenmesini sağladı.

Piramit Sistemi
Çiftlik Bank sisteminde en önemli gelirlerden bir tanesi alt üyelerden gelmekteydi. Piramit sistemi olarak adlandırılan bu sistemde kişi kendi yatırım ve satışlarından para kazandığı kadar, sisteme kattığı her üyenin kazancından da belirli oranda pay alabilmekteydi. Bu da sisteme giriş yapan bir üyenin en çok üyeyi ben getiririm yarışına dahil olmasını sağlıyordu. Üyeler yakınlarında kim varsa sisteme dahil etmek için yarışa giriyor, aldıkları ödemeleri kanıt olarak sunarak sisteme yeni üyeler dahil ediyordu. Bu şekilde piramit sistemi çok kısa bir süre içerisinde hızla yayılan bir sistem haline geldi. Ancak piramit sistemlerinde her zaman asıl parayı kazanan en üsttekilerdir. 2016’nın Ağustos ayında Mehmet Aydın tarafından kurulan Çiftlik Bank’ın da hızla yayılmasında piramit sistemi büyük rol oynadı. 77 bin 843 kişinin iki seneden daha az bir sürede eklendiği sistemde Sermaye Piyasası Kurulu raporlarına göre toplanan para 512 milyon TL civarında.

Şikayetler Başlayınca
Zaman içerisinde işleyişten şüphelenen bazı üyeler, Çiftlik Bank hakkında türlü şikayetlerde bulundular. Şikayetler üzerine inceleme başlatan Sermaye Piyasası Kurulu sistemin tehlikeli olabileceğini, sisteme dahil olan üyelerin paralarını kaybedebileceklerini rapor halinde kamuoyuna duyurdu. Bu açıklamanın ardından Çiftlik Bank nedir ve nasıl işler sorularına net bir cevap verebilmek için ortaya çıkan Mehmet Aydın, ortada herhangi bir dolandırıcılık durumu olmadığını kanıtlamak için Çiftlik Bank’a bir süre yeni üye almayacaklarını duyurdu. Ancak bu duyuru da üyelerin tatmin olmasına yetmedi.

Kısa bir süre içerisinde söylentilerden dolayı bazı bankaların Çiftlik Bank ile çalışmak istemedikleri, bu durumun da ödeme yapmaya engel teşkil ettiği duyuruldu. Yapılan şikayetler üzerine harekete geçen savcılık soruuşturma açılmasına karar verdi. Tüm bu süreçler yaşanırken Mehmet Aydın’a ulaşmaya çalışan Çiftlik Bank mağdurları ve bayiileri karşılarında muhatap bulamadılar. Gruplar halinde şirket merkezini ve tesislerini basan mağdurlar karşılarında kimseyi bulamadıkları gibi, Mehmet Aydın’ın Uruguay’a kaçarak orada yaşamaya başladığını öğrendiler.

Elbette bu kadar büyük miktarda paranın döndüğü bir sistemin tek kişinin projesi olduğunu düşünmek biraz saflık olacaktır. İlerleyen zamanlarda büyük resim netleşmeye başlayacak ve Çiftlik Bank’ın tüm bilinmeyenleri ortaya çıkacaktır. Şimdilik Çiftlik Bank’ın ve Çiftlik Bank mağdurlarının ne olacağı merakla beklenmektedir.

Beğendiniz mi? Öyleyse paylaşın!


Bu içeriğe tepki ver

çok iyi çok iyi
1
çok iyi
kötü kötü
1
kötü
iyi iyi
1
iyi
yok artık yok artık
1
yok artık

0 Comments

Yorum Yapın

shares