Doğa İle Başbaşa Bir Tatil İçin En İyi Ücretsiz Kamp Alanları

Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Türkiye’de Kalp Naklinin Öyküsü

Genel 26 Şubat, 14:05'de eklendi

Teknolojinin sağlık alanında da giderek gelişmesi, organ nakillerinin sayısını ve başarı oranlarını artırmaktadır. Bu yazımızda Türkiye’nin ilk kalp naklini ve sonrasını ele aldık.

Geçmişte bugüne yapılan organ nakilleri arasında en çok dikkat çekenler her daim kalp nakilleri olmaktadır. Tıbben artık öldüğü kabul edilen hastaların, ölmeden önce organlarını bağışlamaları ya da öldükten sonra ailelerinin buna karar vermesiyle, ölen kişinin organları özel muhafaza şartlarında tutularak naklin yapılacağı yere ulaştırılmaktadır. Bu sayede toprak olup gidecek organlar, başka insanlara yaşam kaynağı olmaktadır.

Ancak her cerrahi müdahalenin türlü riskleri olacağı gibi, organ nakillerinin de riskleri bulunmaktadır. Bu nedenle uzmanlar, organ nakillerinin, nakil yapılmadığı takdirde yaşamını uzun süre sürdüremeyecek olan insanlardan başlanarak yapılması gerektiğini belirtmektedirler.

KALP NAKLİNİN GEÇMİŞİ

Türkiye ilk kalp nakli konusunda harekete geçmeden önce, dünyanın farklı pek çok noktasında tam 85 tane kalp nakli yapılmıştır. Bu nakillerde hastalar bazen nakilden kısa süre sonra hayatlarını kaybetmişler, bazen de yaşamlarına normal süreçlerle devam etmişlerdir.

1968 yılında 3 kalp kapağı da çürümüş halde olan bir anne, Maviş Karagöz ülkemizde yapılacak ilk kalp nakli için uygun görüldü. Dr. Siyami Ersek‘in öğrencisi olan Dr. Kemal Bayazıt, bilinen en iyi kalp cerrahlarından bir tanesiydi. Yapılacak ameliyatın ne gibi riskleri bulunduğunun son derece bilincinde olan Dr. Kemal Bayazıt o şekilde hayatını sürdürmesi imkansız olan Maviş Karagöz’e kalp naklini yapmayı kabul etmiştir. 

Henüz 14 yaşında olan ve bir fırında işçi olarak çalışan Erdal Yıldırım’ın beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından, kendisinden alınan kalp Ankara’da Dr. Kemal Beyazıt tarafından 3 çocuk annesi Maviş Karagöz’e nakledilmiştir. Ameliyat sonrası her şeyin beklentiler dahilinde gelişmesi ilk aşamada ameliyatı gerçekleştiren ekibi mutlu etse de, sonrasında gerçekleşen pıhtılaşma neticesinde Maviş Karagöz hayatını kaybetmiştir.

Türkiye ilk kalp nakli olan kalp hastasının, ameliyattan sadece 18 saat sonra ölmesi ile büyük bir üzüntüye kapılmıştır. Ölüm haberinin hemen ardından yoğun eleştirilere maruz kalan Dr. Kemal Bayazıt, her cerrahi müdahalenin bir risk içerdiğini söyleyerek ellerinden geleni yaptıklarından bir şüpheleri olmadığını belirtmiştir

İKİNCİ KALP NAKLİ

Yaşanan bu üzücü olay pek çok hekimin cesaretini kırsa da, öğrencisi olan Dr. Kemal Bayazıt’ın ameliyatını bizzat izleyen Dr. Siyami Ersek tam 4 gün sonra farklı bir kalp ameliyatı yapmak üzere harekete geçmiştir. Türkiye’nin ilk kalp nakli sonrasında Dr. Siyami Ersek tarafından kalp nakli yapılan hasta, ilk ameliyata göre daha uzun yaşamış olsa da, maalesef yaklaşık 39 saat sonra hayatını kaybetmiştir. Dr. Siyami Ersek de, tıpkı öğrencisi gibi bu ameliyatların risk içerdiğinin farkında olunduğunu belirtmiştir. Ancak hastaların durumu, kalp naklinden başka bir çözüm bırakmadığı için her iki hekim de riskli olan bu ameliyatı yapmışlardır.

Dünya üzerindeki istatistiklere bakıldığında kalp nakli yapılan hastaların yaklaşık olarak yarısı yaşamını yitirirken, kalan yarısı sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam etmektedirler. Tıp dünyasının ve teknolojinin giderek gelişmesi ile birlikte, başta uyum sorunu olmak üzere pek çok olumsuz durumun ilaçlar sayesinde ortadan kaldırılabileceğinin mümkün olacağını söyleyen doktorlar, organ nakli konusunda, özellikle de kalp nakli konusunda geleceğe ümitli bakmaktadırlar.

KİTABINI DA OKUYUN

Yapılan bu ilk kalp nakli, çok önemli bir ameliyat olduğu için yıllarca akıllarda yer etmiş olup, ‘Kalbin Son İmparatoru, Bir Kalp Cerrahı’nın Yaşam Öyküsü’ isimli kitapta detaylarıyla anlatılmıştır.

Kitabı kaleme alan, Türkiye ilk kalp nakli cerrahı Dr. Kemal Bayazıt’ın öğrencisi Prof. Dr. Süha Küçükaksu’dur. Kitapta sürecin her detayından bahsedilmekte olup, Maviş Karagöz hakkında da bilgiler bulunmaktadır. 2017 yılının Mart ayında çıkan kitap yayınevlerinde kolaylıkla bulunabilmektedir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.