Doğa İle Başbaşa Bir Tatil İçin En İyi Ücretsiz Kamp Alanları

Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Türkiye ve Avrupa’da Dijital Saatler Yavaşladı

Teknoloji 10 Mart, 14:26'de eklendi

Son günlerde dijital saatlerde sapmalar meydana gelmeye başladı. Avrupa genelinde Türkiye’den Hollanda’ya hemen her ülkede bulunan dijital saatler geri kalmaya başladı. Dijital saatlerin geri kalması saatlerinizin arızalanması sonucu değil siyasi anlaşmazlıklar sonucu oldu desek?

Şöyle ki; elektrik üretimi ve dağıtımı bir hayli zor bir problem. Ülkelerin hem kendi iç elektrik üretim ve dağıtım şebekeleri hem de diğer ülkelerle bağlantılı elektrik şebekeleri bulunuyor. Enterkonnekte denilen sistem üzerinden elektrik iletimi gerçekleştiriliyor. Enterkonnekte sistem olası bir problem durumunda elektrik iletimini kesintisiz bir şekilde gerçekleştirebilecek şekilde tasarlanır. Fakat ülke çapındaki büyük aksaklıklarda, uluslararası devreyi korumak adına sistem mecburen ilgili ülkeyi devreden izole eder. Zira yüksek miktarlardaki frekans düşüşleri tüm sistemin çökmesine sebep olabilir. Benzer bir durum sebebiyle Türkiye 31 Mart 2015 tarihinde ülke çapında bir elektrik kesintisi yaşamıştı.

Sırbistan ve Kosova arasındaki siyasi anlaşmazlıklar uzun yıllardır devam ediyor. Kosova kendisine yetecek elektriğini üretemez hale gelmiş durumda ve Sırbistan ısrarla Kosova’nın elektrik sorununu görmezden geliyor.

Peki tüm bunların dijital saatlerle ne ilgisi var?

Dijital saatler, üzerlerinde bulunan osilatörün frekansını sayarak bir saniyelik zaman dilimini hesaplar. Osilatör, elektronik devrelerde sinyal üretmeye yarayan elektronik cihazlardır. Yani bir saniyede üretecekleri sinyal osilatörün yapısı ve cinsine göre sabit ve bellidir.

Fakat elektrikli cihazlar üzerinde bulunan dijital saatler çoğunlukla üretim maliyetini düşürmek adına elektrik şebekesinin frekansını kullanarak çalışır. Genelde de herhangi bir internet bağlantısı ile zaman sunucularından güncel zaman bilgisini alması da mümkün olmadığı için hem osilatör olmadan hem de güncel zamanı saklayabilecek bir altyapı olmaksızın çalışır.

Avrupa genelindeki kullanılan elektrik altyapısında iletilen elektriğin frekansı sabit olarak 50 Hz’dir. Yani saniyede 50 elektrik dalgası. Kosova kendisine yetecek elektriği üretemeyince, bağlı olduğu enterkonnekte sistem üzerinden kendi elektrik ihtiyacını karşılamaya başladı. Bu sebeple şebekedeki elektrik frekansı düşmeye başladı. Frekansın düşmesiyle birlikte elektrikli cihazlardaki dijital saatler her bir saniyeyi bir saniyeden daha uzun bir şekilde hesaplamaya başladı. Sonuç olarak dijital saatler geri kalmış oldu.

Avrupa Elektrik İletim Sistemi İşleticileri Ağı (ENTSO-E) tarafından yapılan açıklamada, yaşanan frekans düşüşünün teknik olarak çözülmesinin yanı sıra acil bir şekilde siyasi olarak da çözülmesi gerektiği vurgulandı. Kosova’nın sebep olduğu 113 GWh’lik elektrik kaybının karşılanamaması durumunda dijital saatler sapmaya devam edebilir, saatlerin geri kalması gibi tolere edilebilir problemlerin yanında Kosova elektriksiz kalabilir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.