Doğa İle Başbaşa Bir Tatil İçin En İyi Ücretsiz Kamp Alanları

Sinemalarda 2020’nin En Çok İzlenen Türk Filmleri

Doğru Bir Forex Yatırımında Bilinmesi Gerekenler

Uluslararası Alanda Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

Yeni Koronavirüs Mutasyonu: Hakkında Neler Biliniyor?

Genel 22 Aralık, 21:44'de eklendi

Yeni tip koronavirüs salgını (covid-19), 2020 yılına adeta damgasını vurdu. Dünya tarihinde hiç görülmemiş bir şey yaşandı ve milyonlarca insan, Çin’de ortaya çıkan bu virüse yakalandı. Aşıların gündeme geldiği ve salgın sonrası dünya planlarının yapıldığı bugünlerde ise bambaşka bir konu gündemde, o da koronavirüsün İngiltere’de ortaya çıkan mutasyonu. Peki bunun hakkında neler biliyoruz?

İngiltere’de ortaya çıkan mutasyon, daha hızlı yayılıyor

İngiltere, koronavirüs salgınının en çok etkisini gösterdiği yerler arasındaydı. Koronavirüsün mutasyonu da, İngiltere’de kendisini gösterdi. Değişime uğrayan virüs anlamına gelen koronavirüs mutasyonu, Eylül’de ortaya çıktı. Yetkililere göre yeni tür çok daha hızlı yayılıyor.

Yüzde 70’e varan oranlarda daha bulaşıcı

Koronavirüsün yeni mutasyonu ile ilgili olarak, İngiltere başbakanı Boris Johnson ise, yeni türün yüzde 70 oranında daha bulaşıcı olduğunu söyledi.

Koronavirüs mutasyonunun özellikleri

Laboratuvar ortamında yapılan incelemelerde, virüsün diğer virüs türlerinin yerini aldığı görüldü. Bununla birlikte virüsün hücreleri etkileme özelliğinin, eski koronavirüse göre daha yüksek olduğu görüldü.

Koronavirüs mutasyonunun bilimsel ismi ne?

İngiltere’deki tür, koronavirüsün ilk mutasyonu değil. Koronavirüsün ilk mutasyonu, D614G ismi ile ilk olarak Avrupada ortaya çıktı. Diğer bir mutasyon ise, A222V adı ile İspanya’da ortaya çıkan virüs.

Şimdiye kadar 4000 mutasyon tespit edildi

Yeni tip koronavirüsün şu ana kadar 4 bin mutasyonu var, yani aslında virüs, binlerce kere mutasyona uğradı. Ancak her mutasyonun, farklı bir bulaşma, yani R değeri var.

Aşılar mutasyon virüslere karşı etkili mi?

Dünyadaki En Zengin Türk: BioNTech Kurucusu Uğur Şahin Kimdir?

Bu konuyla ilgili önemli bir açıklama, koronavirüse karşı geliştirdikleri aşı dünya çapında ses getiren Pfizer ve Biontech ortaklığından Uğur Şahin’den geldi. Şahin, mutasyon koronavirüse karşı 6 hafta içinde aşı geliştirebileceklerini söyledi. 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.